| XxLauraVaZambestexX a întrebat:

Imi puteti spune niste nume de carti interesante pe care sa le citesc pe timpul verii?

Răspuns Câştigător
| daiana15 a răspuns:

Poi.
De ce nu citesti carti scrise de roald dahl.
Sunt foarte interesante.dar sunt gen "copilarii".
Cateva dintre cele ce le-am citit si eu mai demult au fost :
-"matilda "-Exista si filmul.Este o poveste interesanta despre o fata care are puteri supranaturale si incepand cu varsta de 4 ani citeste diferite carti.Ea provine dintr-o familie care este total opusa ei.
-"uriasul cel prietenos"-Sophie nu numai ca descopera ca uriasii chiar exista cu adevarat, dar cel mai prietenos dintre ei, devine tovarasul ei. Impreuna vor avea parte de aventuri minunate si vor lupta din rasputeri impotriva lui Inghie-Halci si strange-Sange care ameninta sa distruga specia umana. Cu siguranta vei indragi atat povestea, cat si personajele ei inca de la primele randuri si vei intra intr-o lume fabuloasa, unde este totul este posibil si orice vis e cu putinta.
-"James si piersica uriasa" -Dupa moartea parintilor sai, bietul James Henry Trotter este dat in grija matusilor, doua dintre cele mai groaznice fapturi de pe fata pamintului, astfel incit, dupa 3 ani de zile devine cel mai trist si mai singur baietel din lume. Dar se pare ca necazurile lui se termina cind un batrin ciudat ii da un sac cu cristale magice, care il vor scapa pentru totdeauna de saracie si de deprimare. Doar ca asa amarit si impiedicat cum e, James scapa cristalele linga piersicul care n-a rodit niciodata si atunci se intimpla minunea... apare Piersica Uriasa care il poarta in cele mai pasioannte aventuri pe care le-a trait vreodata vreun baietel.Sunt si imagini.Sa le vezi pe matusiile lui James laughing.
-"vrajitoarele" -Este o poveste destul de interesanta, plina de primejdii si palpitatii.
-"charlie si fabrica de ciocolata" -Si filmul este foarte interesant si este un adevarat deliciu pentru vanatorii de ciocolatalaughing
Mai multe daca vei citii cartiilewinking.
Spor la citit :**!

3 răspunsuri:
| Diianna05 a răspuns:

Memoriile unei gheise e super love struck ti-o recomand daca nu ai citit-o inca.

| FataCuMinte97 a răspuns:

Fata si marea de Maureen Johnson
Magazinul magic de jucarii de Angela Carter
Ucenicul Vraciului si celelalte volume
Singur pe lume de Hector Malot
Crima din orient express de Agatha Christie dar si alte carti scrise de ea...
Orasul oaselor de Cassandra Claire
Orasul de cenusa de Cassandra Claire

Sper ca ti-am fost de ajutor happy funda?batting eyelashes

| lavyyy_6110 a răspuns:

Zece negrii mititei - Agatha Christie
Mana ascunsta - Agatha Christie
Corigent la limba romana