NOname
| NOname a întrebat:

Ce părere aveți despre pedofili? Dacă pe TPU ar exista un individ cu astfel de înclinații, care mai și obișnuiește să agațe puștoaicele pe net, v-ar plăcea să aflați cine este, ca să puteți să vă feriți de el?

Răspuns Câştigător
| DenisaAbdn a răspuns:

As fi vrut sa spun ca e penibil, jalnic si inconstient. Dar e mai mult de atat. E foarte grav ca om matur sa fie atras de sensibilitatea si prospetimea unei adolescente care, ca si varsta, i-ar putea fi fiica, sa se joace cu sentimentele ei, sa fie flatat de ele, cu atat mai mult cu cat stie foarte bine ca adolescenta este marcata, in ansamblu, de instabilitate emotiva si hipersensibilitate, ca este o perioada delicata si ca e perioada in care fetele acorda o importanta deosebita unei deziluzii si poate avea efecte psihologice importante. Iar daca un astfel de individ, ar putea pretinde ca e educat, ca are un anumit nivel de instruire, lucrurile sunt si mai grave pentru ca, avand constiinta a ceea ce face, se intrunesc elementele constitutive a ceva mult mai serios.

79 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Pentru cine vrea să știe:

Atenție la al doilea individ din această întrebare!
http://www.TPU.ro/......ina-1.html

Citiți și răspunsurile! Este pentru siguranța voastră.

| CoquineNoire a răspuns:

Eu nu-l vad pe tipul ala sa vrajeasca vreo pustoaica.
in ziua de azi, boracele sunt lesinate dupa bani, masini, cocalarisme, spre deosebire de cele cu capul pe umeri.
si la ce moaca are individul ala...
in zilele noastre nu se mai poarta poeziile si romantismele.
daca traia pe vremea lui Eminescu... avea sanse.

| kajen4ever a răspuns:

Nu pot sa cred ca exista pe lumea asta si dinastia.mi-e sile de lumea asta! serios,numai pot m-am saturat.ce naiba,nu le mai ajunge? exista gay, lesbiene, pedofili.ce se mai poate crea pe lumea asta plina de ura?

| Vizitiul a răspuns:

Eu ii caut cu zel pentru ca am chiloti fabricati din nichel. Pustoaicelor, urmati-mi exemplul, nu va puteti feri vesnic de ei, asta pentru ca ei nu se feresc de voi.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Esti tu sigura ca pustoaicele vor sa se feresca de pedofili? Am citit un pic din el si-ti garatez ca ala n-ar fi in stare sa combine nici macar o gaina pe ecstazy.Problema e grava atunci cand exista pedofili inteligenti, d´aia care iti ascund foarte bine inclinatiile.Atunci sa te vad cum ii descoperi.Asta e doar un maimutoi excitat.

NOname
| NOname explică (pentru CoquineNoire):

BlahBlah, culmea e că a reușit să vrăjească o copilă și i-a creat nenumărate probleme. Citește toate conversațiile din link-ul postat de mine mai sus și vei înțelege despre ce este vorba.

Aici nu mai vreau să dezvolt subiectul, ci doar să avertizez.

| Klepto a răspuns:

*Editat din lipsa de verosimilitate si materie cenusie in capul autorului*

| SatanaInIzmene a răspuns (pentru NOname):

¨...a reușit să vrăjească o copilă și i-a creat nenumărate probleme ¨ atat timp cat copila in cauza nu l-a raportat niciunei institutii de drept, care poate sa ia atitudine in cazul ei, poate sa planga si sa se ofilesca un roman intreg.Indirect, tu ii faci publicitate, chiar daca nu pare.Il aduci in atentia multora, mici si mari, fiind posibil ca ei sa nu aiba aceleasi conceptii depre el.Cum spuneam, lasa-l, e mai bine asa.

| francesca89 a răspuns:

Primul imi miroase a troll,al doilea,ce sa zic? nu'mi pare deloc periculos,din contra. Oricum,si daca asa ar fi,ce poate face? hai sa fim seriosi...
Ma dezamagesti un pic, sa arati cu degetul spre cineva, si sa'l acuzi de un lucru extrem de grav!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @NOname! Pedofilii ar trebui internați și ținuți sub tratament o viață, dar atenție, e ușor să faci afirmații. Trebuie să existe și dovezi clare ale faptelor de care este acuzat, iar în lumea virtuală (mai nebună decât o lume nebună, nebună, nebună) este cam greu de dovedit acest lucru. Nu poți susține așa ceva, indiferent de cât de antipatică ar fi acea persoană fără probe reale. Aceasta este umila mea părere.
O zi cu zâmbet să ai și gânduri limpezi!

NOname
| NOname explică (pentru SatanaInIzmene):

Tot ce vreau e să trag un semnal de alarmă.
Aici nu e vorba despre lege sau judecată, ci despre potențialele victime, care pot fi evitate.

P.S. Este foarte interesant că până acum doar bărbații au încercat să-i caute scuze. Dragi băieți/bărbați, o să fiți și voi tătici. Întrebați-vă, cum ați proceda, dacă fetița voastră ar fi în pericol. Nu ați avertiza-o? N-ați încerca s-o țineți departe de oameni dubioși?

NOname
| NOname explică (pentru IMPERIA):

Se vede că n-ai urmărit întreaga poveste. Nici tu, francesca89.
În primul rând, n-am spus că Este pedofil. Am spus că are Înclinații de pedofil. Sunt două lucruri diferite. Iar de ce mi-am permis să fac această afirmație? Pentru că la 35 de ani se declara iubitul unei copile de 16 și o hărțuia pe TPU, pe blog-ul lui, pe mess, în viață reală... Să hărțuiești luni de zile o fată de 16 ani, să-i faci numele real public, s-o denigrezi, să-i spargi adresa de mail și contul TPU (după ce ai forțat-o să-și șteargă primul), etc, etc, sub pretextul că o faci din iubire, pentru mine este mai mult decât suficient, cât să pot declara că este un om cu dereglari psihice și înclinații de pedofil.

Ideea e să avertizez utilizatorii activi de pe TPU și să previn posibilele dezastre de acest gen din viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Ce părere aveți despre pedofili?'' - am o părere proastă, normal. Îmi imaginez cât de jenant poate fi să te încurci cu o tipă ce pe lângă el e fetiţă. Şi asta chiar e pedofilie. Oare de ce nu o lasă în pace, să îşi trăiască şi ea adolescenţa normal? În fine, ştiu conflictul şi nu mă prea interesează, dar sunt şocată de cât de ambiţios şi obsedat e acel bărbat.
''Dacă pe TPU ar exista un individ cu astfel de înclinații, care mai și obișnuiește să agațe puștoaicele pe net, v-ar plăcea să aflați cine este, ca să puteți să vă feriți de el?'' - evident! Problema este că totul e doar pe internet şi nu ne cunoaştem, nu ne ştim adevăratele identităţi pentru că totul poate fi o mare minciună. Un tip care pretinde a avea să zicem 15 ani aici, care pare serios şi inteligent poate fi cel mai mare şi prefăcut pedofil de 45 de ani. Sau invers.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Da, Jelli, ai dreptate. Pe net sunt mulți lupi deghizați în oițe blânde și cu intenții bune. Iar când am reușit să demascăm măcar unul, e bine să se știe despre el.

| SatanaInIzmene a răspuns:

NOname, uite care e treaba.Nu vreau sa crezi nicio secunda ca ii iau apararea.Ma doare in fund de tot ce inseamna el sau viata lui particulara.Nu e in atributiile mele sa fac profile psihologice nimanui, chiar daca pare suspect sau nu. Vreau doar sa iti arat ca esti pornita pe el si din dorinta de a primi aprobare, te contrazici in afirmatii si in idei

¨În primul rând, n-am spus că Este pedofil. Am spus că are Înclinatii de pedofil. Sunt două lucruri diferite ¨ - cu toate ca postarea ta incepe ¨ Ce parere aveti despre pedofili ¨ - primul raspuns e al tau in care ai grija si sa faci referirile de rigoare.Automat e vorba de el, ca doar ne dai link -uri si detalii.

¨ Să hărtuiesti luni de zile o fată de 16 ani, să-i faci numele real public, s-o denigrezi, să-i spargi adresa de mail si contul TPU (după ce ai fortat-o să steargă primul), sub pretextul că o faci din iubire...¨ da, sunt de acord, se vede dereglari psihice.Cat despre pedofilie, e necesar mai mult de atat.
In concluzie, nici eu, nici tu, nu avem specialitatea de psiholog.Cat nici unul nu-l declara bolnav, poti fi acuzata de calomnie.

NOname
| NOname explică (pentru DenisaAbdn):

Bine zici...

| francesca89 a răspuns (pentru NOname):

Dar totul e virtual nu?
Daca fata nu vrea sa mai vorbeasca cu el, n'o face si gata.
Spune'mi si mie ce poate face omul acela? un singur lucru!
Si de la inclinatii de pedofil la pedofil e doar un pas, si cand spui de un om ca are inclinatii de pedofil il acuzi de fapt.asa e, recunoaste, ca in sinea ta spui ca el e pedofil nu doar ca are inclinatii

NOname
| NOname explică (pentru SatanaInIzmene):

Întrebarea mea e formată din două întrebări diferite (Jelli a înțeles perfect ideea). Dacă vreau să aflu ce părere are lumea despre pedofili, asta nu înseamnă că afirm cum că MihaiFlorian ar fi. Dar înclinații de pedofil da, are. Altfel n-ar da startul unei relații cu o minoră și nu s-ar ține luni de zile scai după ea, cu toate că ea de ceva vreme îl ignoră.

| Paulla a răspuns (pentru kajen4ever):

Duduie, calmează-te. Înţeleg, pedofilii merită închişi.
Dar ce problemă ai cu homosexuali atâta timp cât nu te afectează în mod direct? Nu e decizia lor. Nu fi încuiată.
Cât despre pedofili, mi-am exprimat deja opinia. Cred că tuturor le-ar plăcea să ştie cine sunt, n-ar mai reuşi să facă victime aşa de uşor. Mulţumim de avertisment.
Oricum, ţin să spun, cu riscul de a părea arogantă şi/sau snoabă că nu-s destul de naiva pentru tipii de genul.
Cât despre genul acela de puştoaice, unele o caută singure...

NOname
| NOname explică (pentru francesca89):

Francesca dragă, citește, te rog, toate conversațiile din link-ul de mai sus și mesajele fetei (le găsești tot acolo). Acest tip i-a dat viața Reală peste cap, nu doar cea Virtuală. O cunoaște, știe unde stă, unde învață, cine sunt părinții, prietenii ei... Are și întreaga ei listă de prieteni, colegi, rude, profesori de pe ID-ul pe care i l-a spart. I-a făcut și îi poate face mult rău. Citește conversațiile, ca să înțelegi la ce mă refer.

Răspunsurile tale sunt bazate doar pe niște presupoziții, eu în schimb știu toată povestea (din mai multe surse, nu doar varianta lui) și crede-mă, nu aș alarma lumea, dacă n-aș considera că, într-adevăr, e un tip periculos.

La câți copii avem pe TPU numai asta ne lipsea...

| SatanaInIzmene a răspuns (pentru NOname):

Repet : Dupa ce studii si analize psihologice ti-ai dat seama?

| francesca89 a răspuns (pentru NOname):

Fata are parinti nu?
Cred ca e treaba lor sa aiba grija de ea,si daca ea considera ca e periculos sa mearga la politie, sa'l denunte pentru stalking, simplu nu?
Sau daca tu chiar il consideri atat de periculos o poti face si tu.bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NOname, te-a lasat cerebelul si nu mai poti posta intrebari la Stiinta&Filosofie, asa ca te apuci sa faci aici atac la persoana? Ai renuntat la raportarile abuzive, acum treci la hartuire?
Vai doamne si cand imi amintesc ce stupefiat a fost Catalin si cat te compatimea de faptul ca ai fost o "victima a hartuirilor si atacurilor repetate"! Imi esti datoare cu un mic dejun din dimineata aia, fiindca pe ala, saracul, l-am pierdut!
Bun, am vazut ca mi-ai ignorat raspunsul la intrebarea "pedofilului"! Poate nu te duceau firele blonde, asa ca fac un rezumat in idei principale! Vor suna ca niste intrebari de cultura generala:
Cine mai pune, asa un accent puternic pe virtual, mai mult decat tine?
Poti sa faci diferenta dintre porcarii si probleme adevarate?
De cand te bagi tu asa in viata oamenilor si te mananca pe tine de viata lor?
"I-a distrus viata Reala"- nimeni nu a pus-o sa se incurce cu tipi mai mari cu 14-16 ani decat ea!
NOname, fetele de genul ala sunt niste c u r v e! Isi iau iubiti mai in varsta sa para mai "interesante" si mai "mature"! Nu e o victima a "genocidului" internetului, e doar o mironosita care n-are chef de scoala si care face misto de fraieri bagandu-le la inaintare vietile lor amoroase nereusite!
Ma indoiesc ca i-a distrus "viata reala", cum spunea si cineva de pe aici daca nicio autoritate nu a fost sesizata pana acum, inseamna ca mai mult de o poveste de "Ileana -Cosanzeana la ananghie" nu a fost pana acum!
Pe mine nu ma intereseaza tipul, catusi de putin viata lui privata si poeziile lui si nu il apar! Insa ar trebui sa privim si in ograda noastra inainte de a pune "porecle" ca si tie ti-as gasi cu sutele!
Imi aduc aminte ca asa ai facut si la subiectul cu @Kronstadt, cel putin exagerarile imi par cunoscute!
P.S.: mai da-le unda rosie la aia care ma voteaza cu "stupid si nefolositor" din senin, fiindca stim amandoi ca raspunsurile mele nu sunt precum exprima votul!
P.P.S. : bea o gura de apa!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

„Dacă pe TPU ar exista un individ cu astfel de înclinații."
Există, e Mihăiță cu fundiță...

| justitiarul a răspuns:

Sincer iti recomand pentru inceput exercitii de respiratie pentru ca tu cu siguranta ai creierul putin neoxigenat.Nu e un lucru grav, se poate remedia si uite un ajutorhttp://sanatate.acasa.ro/naturist-8/exercitii-de-respiratie-10601.html
Consecintele unei neoxigenari corecte? Realitatea se intrepatrunde cu irealul,respectiv:auzi voci,vezi fantome(in cazul de fata pedofili)incepi sa crezi ca ai puteri paranormale(ai impresia ca de una singura o sa cureti lumea de neghina si tot raul va disparea datorita tie) in consecinta incepi sa te crezi un fel de erou cu puteri supranaturale din benzi desenate si doamne fereste sa nu incerci sa pui in aplicare ce fac eroii in desene.
Draga Noname te bagi cam mult in viata unui tip care spui tu ca e un "pedofil"nenorocit care nu te intereseaza. Daca e asa de ce il hartuiesti la infinit? Nu stii ca astia sunt periculosi?
Nu il cunosc, n-am schimbat doua vorbe cu el nici in privat nici in alta parte, i-am citit doar postarile si n-am constat nimic pedofil in ele.
Eu cred ca respectivul daca ar vrea te-ar putea da in judecata pe bune si n-ai mai avea timp de pierdut pe TPU.Acuzatia nefondata de pedofilie e un lucru grav, pe langa balacarelile de doi lei ce ni le mai facem unul altuia cand ne enervam pe aici. Daca relatia dintre el si minora aia a fost cu acordul ei, nu prea se poate numi pedofilie.Precocitatea fetelor din ziua de azi m-a lasat masca.In clasa la fi-miu desi au 16 ani toate au iubiti studenti(am ramas mut la sedinta cu parintii cand diriginta le-a expus parintilor detaliat ce fac "cumintelele"lui mami si tati).
Personal consider ca daca una de 12-13 ani are o relatie cu unul de 30, parintii acesteia sunt la fel de vinovati ca individul respectiv. Unde mama ma-si sunt acesti parinti cand copilul lor creste? Sotia mea si-a intrerupt activitatea si lucreaza cu jumatate de norma pentru ca ne-am dat seama ca fara o implicare activa riscam sa ne pierdem copilul intr-o lume nebuna,fara principii adevarate,cand adolescentii pot lua de bun ce vad la tv sau ce citesc pe net.
In cazul de fata ce incerci tu nu e decat o razbunare ieftina ce nu se potriveste statutului tau, nu crezi?
Si daca fata se simte hartuita de ce nu apeleaza la politie si trebuie sa o aperi tu? Inseamna ca ii cam place.
Pana una alta tu denigrezi un om nevinovat pana la proba contrarie.
Apropo, parintii ei ce fac? E orfana si ai tu tutela ei? Ca nu prea inteleg misterul!

| DenisaAbdn a răspuns (pentru NOname):

Am impresia ca te lupti cu morile de vant, chiar daca esti bine intentionata. S-ar fi putut face ceva daca ceea ce face un astfel de individ, hartuire psihologica sistematica si continua, ar fi incadrata ca infractiune. Pana atunci...

NOname
| NOname explică (pentru DenisaAbdn):

Neesa, dragă, știu bine că legea e neputincioasă în fața lui, iar fata și părinții ei chiar dacă l-ar da în judecată, n-ar avea bani de procese și avocați. Asta e, nu întotdeauna se face dreptatea, unii scapă nepedepsiți.

Însă atrăgând atenția asupra acestui eveniment nefericit, sper că voi împiedica alte minore să cadă în plasa lui și celor ca el.
Dacă fata asta, de exemplu, ar fi știut de la început în ce se bagă, crezi că măcar s-ar fi uitat în direcția lui? Asta vreau, să se știe la ce se pot aștepta de la un astfel de individ și să se ferească.
E mai bine să previi, decât să tratezi.

NOname
| NOname explică:

Cât despre cei doi (antitemepenet19191 și "justitiarul"), care îl apără doar ca să nu fie de acord cu mine - o "dragoste" mai veche - și o fac în necunoștință de cauză (deși au toate dovezile la dispoziție și ar putea să dedice 2-3 ore acestui caz, dacă tot par a fi atât de implicați, și să citească totul cu atenție), no comment.
Josnic și imatur, atât!

Dar dacă până și criminalii în serie și condamnații la moarte au avocații săi, un obsedat și agresor de minore de ce n-ar avea, nu? Să-i fie de bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei doi! Ha! Cat m-ai ranit!
Josnic si imatur! As putea spune "idem" in cazul tau, dar prefer sa spun "stalker"! E cuvantul potrivit pentru tine!
Cauta pe Goagal, daca nu stii ce inseamna!
Te defineste perfect, fiindca aia nu au o viata si ii doare in c**r de altii intr-un mod obsesiv si continuu!
Bafta my blondi si mai gaseste-ti si tu o slujba! Ajuta la psihic! Mai socializezi! Nu mai stai bagata aici!
Recomand babysitter, ca sa te scutim de o "gandire excesiva"!
P.S.: te cheama Eva?

| justitiarul a răspuns (pentru NOname):

laughingVad ca nu mi-ai luat in seama exercitiile recomandate.Esti bagata in priza si faci ca o curentata pe aici.Nu apar pe nimeni asa cum faci tu justitiaro! Ma doare in 14 de individul asta asa cum pe tine te doare de mine dar vad ca nu esti conectata la realitate, sa intelegi ca nu ai ce "preveni" si "trata".Tu crezi ca daca e pedofil ar mai sta sub aceeasi identitate pe acest site? Ce faci tu e ce noi numeam in tinerete "munca de om prost".
Acuzi cu multa violenta un user care te-a calcat pe botosei si vrei sa mori cu el de gat desi nu ai dovezi nici cat negru sub unghie.Ce ai tu nu sunt dovezi Noname! Sunt doar prostioare.Tu nu vezi ca userii cu mai multa minte decat Jelli iti spun toti acelasi lucru:ce ai tu nu sunt dovezi. Daca un tip de 35 de ani a avut o relatie cu o tipa de 16 ani asta nu e pedofilie da-o in pastele ma-si de treaba! Aia i-a vrut banii el i-a vrut prospetimea si sunt chit(pentru ca din cate am inteles cam asa au stat lucrurile).Era bun individul cand o finanta? Sau cum?
Ce fete sa aperi de aici? Sunt convins ca are peste 1000 de cereri de prietenie numai de cand ai lansat anuntul asa ca tu de fapt ii faci reclama.
Dar iti repet, ii aduci o acuzatie grava fara sa ai dovezi.Nu ma simt josnic si nici imatur asa ca nu ma calca pe coada degeaba.Cea care da dovada de imaturitate maxima aici esti tu. Cati ani spuneai ca ai?
"Obsedat si agresor de minore" straight face De minore carora le place finantarea sau cum? El cel putin asa sustine. Unde e inocenta furata pe care o aperi tu aici?
Si apropo, unde e fatuca asta pura si inocenta de nu se baga in discutie sa ne spuna cat de rau o "agresa"individul asta "pedofil"?
Tu nu vezi ca deliram amandoi pe aici degeaba? Tu ca brusc ai devenit justitiara minorelor"neprihanite"ce de buna voie si nesilite de nimeni accepta relatii cu barbati de 35 de ani, si eu ca imi pierd vremea citindu-ti aberatiile.
Vorbesc serios! Oxigeneaza-ti creierul.