| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce dădea Tovarășul Nicolae Ceaușescu mereu din mână când le vorbea oamenilor?

Răspuns Câştigător
| Doub a răspuns:

Arată solemnitatea faţă de vechiul dictator.

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Gestul asta arata entuziasmul cu care vorbea, deasemeni el credea ca este un gest mobilizator. De ce ii zici ''tovaras'', il consideri tovaras cu tine, sau te consideri PCR-ist si vorbesti cu ''tovarase''? Ce te face sa crezi ca ''tovaras'', un substantiv comun, se scrie cu litera mare?

| minrest a răspuns (pentru Doub):

Cuvantul ''tovaras'' nu se scria cu litera mare pe timpul comunismului. E un substantiv comun. Iar lui Nea Nicu nu i se adresa oricine cu ''tovarase''. Numai tovarasii lui, adica comunistii, romani sau straini. Tocmai de aceea el folosea formula ''dragi tovarasi si prieteni'', pentru ca considera ca membrii de patid ii sunt tovarasi, iar ceilalti ii sunt oricum macar prieteni.

| Doub a răspuns (pentru minrest):

Păi nu se scria pe vremea comunismului, dar se scrie acum. laughing

| minrest a răspuns (pentru Doub):

Ei, niste utecisti din astia inflacarati ca Chifteluta astepta si Nea Nicu. Ei au aparut, dar din pacate pentru Nea Nicu e prea tarziu. Daca veneau la Inter numai 10000 de Chiftelute, salvau regimul fara efort.

| Doub a răspuns (pentru minrest):

Înflăcăraţi?
Înflăcăraţi erau şi cei care l-au împuşcat pe boss pentru libertate. laughing

| Doub a răspuns (pentru minrest):

Arată solemnitatea faţă de vechiul dictator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

îi mai feșăn așa.

| MJo a răspuns:

De ce? De obicei! laughing