| BabalGam a întrebat:

Un important diplomat a fost gasit mort intr-o zi de duminica la ora 10, in propria casa.
Sotia sa suna imediat la Politie.
Politia a interogat pe toata lumea din casa si a adunat urmatoarele alibiuri:
- sotia dormea
- bucatarul pregatea micul dejun
- gradinarul culegea niste legume
- menajera era plecata la posta sa ridice corespondenta
- omul de serviciu curata WC-ul
Cine este criminalul?
1 sotia
2 bucatarul
3 gradinarul
4 menajera
5 omul de serviciu

Răspuns Câştigător
| Serena1993 a răspuns:

Principalii suspecti ar fi sotia si gradinarul deoarece bucatarul deja facea micul dejun, nu mai avea nevoie de alte legume, deci alibiul gradinarului e distrus caci legumele sunt cel mai bine culese dimineata devreme. De obicei sotiile oamenilor importanti se trezesc cel mai tarziu la 9 pentru a se pregati pentru acea zi chiar daca e zi libera. Deci alibiul sotiei nu e stabil. Putem presupune ca sotia l-a convins pe gradinar sa-i ucida sotul, ca apoi sa-i incaseze asigurarea si sa " fuga " cu gradinarul sau sotul a descoperit ca sotia are o aventura si voia sa intendeze divort asa ca sotia l-a ucis dintr-o criza de furie

1.menajare, nu poti fi la ora 10 dim intr-o duminica la posta pentru ca este inchis...
2.gradinarul, gradinarii se ocupa cu florile, nu cu legemele...

14 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Deci sa o luam usor:sotia=de unde stim noi ca dormea? asta a declarat ea dar poate se prefacea(l-a omorat ca avea un amant) bucatarul=pregatea micul dejul iar la pregatirea acestuia folosea un cutit, seful lui a intrat in bucatarie si a avut loc o discutie dupa care a urmat crima! gradinarul=culegea legumele? cine spune asta? poate era pe mana cu bucatarul(doar pentru ce erau legumele nu pentru micul dejun?) 4 menajera=ce cauta dumneaei la posta in ziua de duminica? si posta nu vine acasa(prin d-nul postas) sau era ceva mai mareeee? 5 omul de serviciu -putea fi si el deoarece presupun ca era nervos ca diplomatul nu-i daduse salariul pe luna trecuta si l-a omorat chiar langa wc! Tu ce spui?

| Elena1234456 a răspuns:

Gradinarul - are grija de flori, nu de legume.

| AndreeaSiAndra a răspuns:

4.Menajera.Nu se ridica corespondenta duminica la posta e inchis.

| SuperMagicSmile a răspuns:

Menajera, posta e inchisa duminica

| georgegs a răspuns:

Menajera.pentru.ca.nu.menajerele.pleaca.sa.ridice.
corespondente.

| georgegs a răspuns:

Ar.mai.putea.fi.si.gradinarul.pentru.ca.nu.el.culege.
legumele.

| georgegs a răspuns:

Totusi.cred.ca.mai.mult.4.menajera

| Anna_6465 a răspuns:

Criminalul este menajera. EXPLICATIA: posta nu lucreaza duminica.

| cornel a răspuns:

Sotia poate ca l-a omorathappy

| darrio2007 a răspuns:

Toti.Sotia nu dormea iar ceilalti nu aveau ce cauta acolo pentru ca era duminica si au liber.

| Kidd a răspuns:

Nu am auzit niciodata de o menajera care sa ia corespondenta de la posta thinking Si cum a zis Andreea cred ca la posta e inchis duminica thinking

| eu..sh doar eu a răspuns:

5.omul de serviciu.ptk e duminica si nu se lucreazabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duminica nu se lukreaz...deci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Menegera fiindca duminika nu lucreaza posta