| Nxisbs a întrebat:

Cum poti sa te muti de tot în America? Poti sa o faci daca dovedesti ca ai destui banii ca sa cumperi o casa acolo?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Te desparti dupa ce mergi si iei cetatenia, trebuie sa stai 3 ani casatorit, asta din momentul cand ai greencardul, pentru ca cei care vin prin casatorie obtin cetatenia dupa 3 ani.Este cel mai rapid mod dea obtine cetatenia, chestia asta cu casatoria.

Dar sa gasesti tu pe careva sa te casatoresti si doar atit, nu stiu, cam greu, unde pui ce vrei tu sa faci, inteleg, dar sigur ai nevoie de ceva malai laughing

Nu te lua dupa ce povesti spun unia dealde 5-7 ani.Eu personal am ajutat pe un prieten care sia adus nevasta din RO, eu i-am facut hirtiile prt cetateanie, dupa 3 ani o luat femeia cetateania, deci prieteni f buni.

Nu stiu de ce sau cum, dar ea cand a ajuns aici i-a dat green card permanent.
Acum mai cunosc inca un roman, ala la fel sia adus din RO nevasta, nu am vorbit eu direct cu el, mi-a spus cineva ca iar fi dat aleai green card temporar.

In sf cum functioneaza treaba? Nu conteaza ce green card ti se da, conteaza ca tu va trebui sa stai casatorit pana iei cetatenia, asta sa nu te trimita aia inapoi.

Sa nu creada unia ca merge asa, ca aia la emigrari is idioti.Tu sau care vine aici prin casatorie, va trebui la cetateanie sa arate ca e casatorit.
Ajunge aici prijn casatorie, adica se considera ca e pe bune. Daca tu divortezi dupa ce primesti sa zic asa green card, nici o problema, poti sa divortezi, dar cand o sa mergi pentru cetatenei si aia or sa vada ca ai divortat, or sa te ia la rost.
Ba ar putea si respectiva care tea adus sa aiba probleme, cum am spus aia nu-s idioti.

Dupa ce iei cetatenia, atunci da esti cetatean, poti divorta te doare la basca.
Eu pentru mine singur mi-am facut toate hirtiile, nu am stat sa dau bani altora sa ma ajute, dar unia nu prea stiu, ori nu se complica, desi este f simplu cu toate.
Cum zic am facut hirtii la 2 persoane, ambii prieteni, de aia stiu, plus si pentru mine.
E curios la asta ce zic, ca i-a dat green card temporat, bine astea din ce mior spus altii.
Eu pentru cei 2 de care spun, ambii au primit cum au ajuns aici dupa 2-3 luni green card permanent, iar in 3 ani erau deja cetateni, mai rapid decat am fost eu, a trebuit sa stau 5 ani, pentru ca am venti cu Loteria.
Nu te cotroleaza nimeni sa vada de esti casatorit pe bune sau nu, aia nau aramata de oamenii sa stea dupa fiecare.
Dar daca cumva cineva te reclama, atunci is obligati sa vina sa te verifice, doar asa vin, ori mai verifica asa pe cate unu din an in paste.

Atentie cui spui, pentru ca de te reclama careva esti imediat deportat, cel cu care esti casatorit, poate avea probleme, daca este nascut aici, ia amenzi sau poate si mai rau, iar daca e nascut altundeva il deporteaza si pe ala laughing
Cunsoc cazuri de romani din California, care aveau 18 ani de cetatenie, au facut chestii de genul asta, cineva ia reclamat si iau deportat, cu tot cu cetateania lor.

Cum am spus cel mai simplu este sa te casatoresti, dar sa te cheme ala printr-o viza de logodna, sa nu umbli dupa tot felul de rahaturi ce te pun aia sa faci, in cazul in care te casatoresti in RO.

Mai cunosc inca 2 persoane, tot romani, un barbat si o femei, care asa au venit prin casatorie, s-au despartit, dar nu au mers sa ia cetatenie, au spus nu conteaza daca au divortat, dar nici acu nu au cetatenie, desi au vreo 9 ani daca nu si mai mult.

Prelungesc green cardul si merg asa, dar nu-i bine.Persoanele astea ce zic eu is de astia figuranti, lasa ca stiu ei, cunosc ei, nu trebuie sa le zic eu laughing
Bine nu le-am zis eu, dar le-a spus tocmai persoana pe care eu am ajutat-o, ala era prieten cu astia.
In sf sa nu ai probleme cam asa se sta, pana cand iei cetatenia, dupa poti sa divortezi.
Ce trebuie in timpul asta, sa ai aceiasi adresa pe id. Tu gaseste cetatean, apoi stie ala ce sa faca cum sa faca.Asa doar sa stai la povesti, astea is informatii nelegale laughing

Dar nu sta doar in baza ca o sa gasesti pe careva, depune si cere in octombrie, e mai bun asa, iti spun altadata de ce laughing

Restu ce sfaturi iti dau unia, sa mergi la facultate, sa cauti loc de munca, asa si daca faci astea ce?
O scoala facuta aici sau un loc de munca, nu-ti aduce green card, op sa primesti doar viza de student sau viza de lucru, aia e tot ce vei primi.
Sa ti se dea green card pfff nici o sansa. Dupa ce termini facultatea sa zic, gata s-a dus viza, trebuie sa patrasesti tara laughing.Ori daca ai contract de munca o sa ai doar viza de lucru, nu-ti va da nimeni altceva.

Cunosc si asa romani care au avut viza de s tudent si viza de lucru. Cum sta treaba cu scoala? Vii la scoala ti se da viza de stundent, Dupa ce termini scoala, e bine sa gasesti rapid un loc de munca, in baza asta ti se va da viza de lucru.
Dar la stadiul asta vei ramane, vei putea sa stai atita timp cit vei lucra la acea companie.
Ce se mai poate face, desi asta e asa unu la milioane laughing compania la care lucri sa intervina pentru tine la emigrari, sa spuna ca ei te vor pe tine si bla bla ca aia sa iti dea green card.
Cunosc si asa pe cineva care a obtinut intr-un sf green card pe baza companiei unde lucreaza, dar cum am zis asa ceva se intampla f rar.

Fara sa ai nici o bataie de cap, cel mai simplu ar fi sa depui cerere si sa fii extras, este cel mai simplu, nu trebuie sa stii nimic, nu trebuie sa arati nimic.
Tot ce trebuie sa ai diploma de bac, minim, aia e tot, nu sa fi muncit, nu sa stii engleza., poti sa fii total pe linga orice.

Programul asta de emigrare nu-i pentru a aduce aici oameni meseriasi, ori mai stiu eu ce alte povesti, acest program este pentru a diversifica populatia, asta e tot, sa aduca oameni din diverse natii, sanatosi si cit de cit cu ceva scoala, pentru asa ceva este acest program de emigrare.

Cauta-ma in octombrie si te ajut sa depui cere, se face online. Cu casatorie nu te pot ajuta, adica in sensu sa iti gasesc eu pe careva. Asa de ai fi fost femeie poate ma bagam laughing bine daca arati si bine

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Emigrand!
Intra pe site-ul guvernului american si cauata acolo care sunt conditiile de emigrare in America.

Da, ti s edeschid absolut toate portile din lume, daca poti dovedii ca ai MILIARDE de DOLARI in banca.
Cu cativa banisori sa cumperi o casa in America nu esti bogat si nici nu se uita nimeni la tine ca sa-ti dea tie viza, ca ca sarantoci au si ei si nu au nevoie de asa ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Loteria vizelor. Căsătorie cu un cetățean american. Sau să ai 500000 USD să dezvolți o afacere acolo. Sau să pleci la studii și apoi să obții un loc de muncă acolo. Su să fii excelent pe o meserie care se caută acolo.

| Nxisbs explică (pentru sadrian46):

O ÎNTREBARE LA FAZA CU CASATORIA. Daca ma casatoresc cu cineva de acolo. Si dupa ma despart de persoana aia. Pot sa raman acolo?

| Korkodeln a răspuns (pentru Nxisbs):

S-au facut si filme pe tema asta;), oricum, depinde de statutul "Green Card" (permisul de rezideta US), daca e permanent, ramane permanent si dupa divort, daca e provizoriu si se reinoieste la 2 ani, e mult mai dificil, vezi aici explicatii amanuntite:

https://www.boundless.com/......d-divorce/

| Nxisbs explică (pentru Korkodeln):

Aa am înteless multumesc muult. Pai si de ce depinde accest Green Card da l ai permanent? Adica ce trebuie sa faci ca sa-l ai permanent? Iti da funda dupaa

| Korkodeln a răspuns (pentru Nxisbs):

Pe scurt, de la casatorie pana poti aplica pentru cetatenie poate dura intre 5-7 ani, nu se stie cum se vor modifica legile daca castiga Trump, citeste in continuare si viziteaza siteul de mai jos, are informatii utile.

"If your spouse is a U.S. citizen and you currently live outside the United States: It’s currently taking 12.5-26 months for USCIS and the NVC to issue marriage green cards."

Deci atat astepti ca sa iti elibereze Green Card, pe urma mai trebuie sa stai casatorit vreo 2 ani, timp in care fac controale daca esti casatorit pe bune (locuiti impreuna, cunosti rudele partenerului si alte preferinte). Dupa asta, in functie de mai multi factori (ai slujba, ai locuinta, nu ai cazier) se prelungeste pana poti aplica pentru cetatenie.

Ai detalii aici, ar trebui sa intelegi engleza de acolo ca e scrisa simplificat:
https://www.immigrationhelp.org/learning-center/green-card-processing-times

| sadrian46 a răspuns (pentru Nxisbs):

Nu prea. Dacă vrei să rămâi te verifică în etape, să vadă dacă nu ai folosit căsătoria ca să fentezi o emigrare. Sunt ofițeri, funcționari ai statului, care te verifică acasă și la 6 dimineața, să vadă dacă locuiești, dormi cu soția, sau doar fentezi. Așa spun unii de acolo pe You Tube. Acum, după ani de zile, dacă ai obținut deja cetățenia. mai și poți divorța.

| relian a răspuns:

Poti sa fii si miliardar, nu te primesc astia, ca ai tu bani.Sa emigrezi aici, trebuie sa indeplinesti ceva conditii, mai bine spus trebuie sa cistigi acest drept, nu te muti ca ai bani, americanii primesc emigranti pentru alte aspecte, nu financiare.

Asa c a singurul mod dea te muta aici, ori participi la un fel de loterie prin care poti obtine mutarea aici, ori te casatoresti cu un cetatean american, caz in care la fel vei putea sa te muti f usor aici.

Cea mai usoara calea sau rapida sa-i zic asa, este asta cu casatoria, rapid in cateva zile esti aici, apoi la fel de rapid obtii si cetatenia, cel putin eu asa stiam.

A doua calea estre asta cu Loteria Vizelor, este un program de emigrare pri care anual sunt primiti aici undeva la vreo 50-55 de mii de oameni, nu doar de romani, fiecarei tari i se aloca un anume numar de locuri, apoi computerul va extrage din toti cei care depun ceceri, numarul alocat. Daca esti printre norocosii extrasi, te vei putea muta aici.

Milioane de euro sa ai, miliarde, alea nu te pot ajuta sa te muti aici, nu ai cum.
Asa ca in octombrie depunde cerere, care nu te costa nimic, apoi astepti si vezi daca ai tras lozu castigator laughing
Daca nu, mai tragi odata, la anul si tot asa. Banui ca partener sa gasesti e mai greu.

Ca idee nu trebuie sa ai nici un ban in caz ca te casatoresti cu un cetatean american, iar daca participi la programul ala de emigrare, la fel, nu-ti cere nimeni bani, poate doar sdai ai la banca in RO, ori sa ai o casa prin Ro sau alte valori, dar nu cine stie ce.

| Nxisbs explică (pentru relian):

O ÎNTREBARE LA FAZA CU CASATORIA. Daca ma casatoresc. Si dupa ma despart de persoana aia. Pot sa raman acolo?

| Nxisbs explică (pentru relian):

Wow frate… cat ai scris doar sa mi raspunzi iti multumesc din suflet si din inima, datorita tie acum am înteles totul. Înca o întrebare daca nu te superi, si în Canada este la fel cu treaba asta cu maritatul sau mai usor? Mama îti multumes din suflet frate sa te binecuvanteze Dumnezeu cu de toate

| relian a răspuns (pentru Nxisbs):

Cu casatoria asa e mai peste tot.Un cetatean ak unei tari daca se casatoreste, logic sa trebuie sa isi aduca nevasta, barbatu acasa.

Canadfa are si ea program de emigrare, dar este f greu sa mergi acolo, pentru ca cerintele is f mari.
Trebuie sa ai o facultate deja facuta, altfel nu te baga aia in sama.Acolo stiam pe cineva, o romanca, care se ocuopa cu asa ceva, adica care voiau sa emigreze, o contacta si ea ii ajuta contra unei sume de bani, pe care ii dadeai acolo cand ajungeai.
Ea facea pentru tine tot, nu se baga decat daca era sigura ca ajungi sigur.Am dat telefonul si deja cineva din Bucuresti au ajuns acolo prin tipa asta ce zic.
Dar la ea trebuie sa dai bani, te suna la telefon, te intreba cateva chestii sa vada ce sanse ai si doar daca aveai sanse peste 90% atunci sxe implica, altfel nu.
Ea e in Quebeq deci acolo trebuie sa stii franceza.In state nu trebuie sa stii nic i un cuvint in ni ci o limba, dar in canada te ia aia la ambsada cum intri pe usa direct in franceza laughing
Am ceva prieteni acolo, ei au mers in Canadam eu in SUA in acelasi timp si mi-a povestit cum e.
Bine in Canada daca se merge mai greu, asta nu inseamna ca e mai bine decat in state, nici pomeneala, dar asa au aia programu, plus acolo e frig tata, iarna 6 luni pe ani zapada la briu laughing ger asa la ordinea zile dealde minus 40 de grade.
Ro nici n-a avut asa ceva vreodata.Stiu de la prietenii astia ce zic, ei is in Montreal.

Dar de te casatoresti, acolo nu mai trebuie tu ca sot sotie sa stii limba, ori sa iti puna stiu si eu ce conditii.
Vorbisem si cu o rominca de pe acolo, dar nu am mai tinut legatura, ba cu vreo 2-3 chiar.In canada asa ca romance, is cele mai bune la fizic laughing mai bune decat in state, nu stiu cum s-a facut dar toate alea bune sau dus in canada laughing
Ca sfat, daca poti mergi aici in state nu in Canada, acolo doar daca nu merge aici.

| Nxisbs explică (pentru relian):

Wow am înteles, faza este ca eu am deja de acolo pe cineva, si ce ar trebui sa fac ca sa ajung acolo prin persoana aia? Ma refer la relatie, trebuie sa mi faca chemare de acolo sau? Si conteaza si ce clase am si ce studii si d-astea ca sa ajung acolo? Mersi mult frateee

| relian a răspuns (pentru Nxisbs):

Daca ai pe cineva care se baga sa sew casatoreasca, trebuie sa mearga la un notar ceva sa-i spuna sa-i faca o invitatie de logodna, asta daca singura nu stie ce sa faca, unde sa caute. Da stiu si eu 150 $ sau cit ii ia notaru, face invitatia de logodna, pentru tine, si tiol trimite tie in RO. Tu cu acea invitatie te duci la ambsada SUA din Ro sau Canada si arati invitatia, aia or sa te programeze la un interviu, adica sa vii cu ceva hirtii ceti cer ei, pasaport, si ce mai te intreaba, de unde cunosti pe acea persoana, daca v-ati mai vazut etc.

Daca tu nu te-ai vazut cu persoana niciodata, atunci nu te gindii ca o sa-ti dea viza, nici pomeneala de asa ceva.
Persoane ce spui ca o ai deja, trebuie sa fi venit cel putin 1-2 ori in Ro sa te fi vazut tu cu ea, sa faceti ceva poze impreuna. Tu faci pozele alea pe carton, pe hirtie, c ind mergi la ambsada arati si aia o sa-ti dea viza.

Asa in baza ca ne-am gasit pe net si vorbim la telefon si povesti, nu te baga in sama, pierzi timpul si bani, pentru ca va trebuie sa dai 100 dolari pentru acel interviu daca nu si mai mult cit o fi acum.

Deci fara sa te fi vazut cu persoana, fara sa ai poze cu ea, nici nu te gindi sa intreprinzi ceva ca nu tine.
In legatura ce scoala ai sau ce stii tu sa faci, nu intereseaza pe absolut nimeni, nu-ti cer aia nimic, asta daca mergi cu viza de logodna.
Daca te casatoresti in RO atunci te trimit aia sa faci nu stiu ce analize medicale, de ai ceva boala la revedere nu te mai primesc.

Deci de aia zic cu innvitatie mergi doara la interviu, unde nu-ti cere fisa medicala si alte povesti de astea.
Sau cel putin asa era pana cand stiu eu, nu cred sa se fi s chimbat ceva.
Poti sa nu ai nici o scoala, sa nu fi mers la scoala niciodata nu ii intereseaza pe aia, opri ce munca ai ori daca ai muncit vreodata pe undeva.

| relian a răspuns (pentru Nxisbs):

Te desparti dupa ce mergi si iei cetatenia, trebuie sa stai 3 ani casatorit, asta din momentul cand ai greencardul, pentru ca cei care vin prin casatorie obtin cetatenia dupa 3 ani.Este cel mai rapid mod dea obtine cetatenia, chestia asta cu casatoria.

Dar sa gasesti tu pe careva sa te casatoresti si doar atit, nu stiu, cam greu, unde pui ce vrei tu sa faci, inteleg, dar sigur ai nevoie de ceva malai laughing

Nu te lua dupa ce povesti spun unia dealde 5-7 ani.Eu personal am ajutat pe un prieten care sia adus nevasta din RO, eu i-am facut hirtiile prt cetateanie, dupa 3 ani o luat femeia cetateania, deci prieteni f buni.

Nu stiu de ce sau cum, dar ea cand a ajuns aici i-a dat green card permanent.
Acum mai cunosc inca un roman, ala la fel sia adus din RO nevasta, nu am vorbit eu direct cu el, mi-a spus cineva ca iar fi dat aleai green card temporar.

In sf cum functioneaza treaba? Nu conteaza ce green card ti se da, conteaza ca tu va trebui sa stai casatorit pana iei cetatenia, asta sa nu te trimita aia inapoi.

Sa nu creada unia ca merge asa, ca aia la emigrari is idioti.Tu sau care vine aici prin casatorie, va trebui la cetateanie sa arate ca e casatorit.
Ajunge aici prijn casatorie, adica se considera ca e pe bune. Daca tu divortezi dupa ce primesti sa zic asa green card, nici o problema, poti sa divortezi, dar cand o sa mergi pentru cetatenei si aia or sa vada ca ai divortat, or sa te ia la rost.
Ba ar putea si respectiva care tea adus sa aiba probleme, cum am spus aia nu-s idioti.

Dupa ce iei cetatenia, atunci da esti cetatean, poti divorta te doare la basca.
Eu pentru mine singur mi-am facut toate hirtiile, nu am stat sa dau bani altora sa ma ajute, dar unia nu prea stiu, ori nu se complica, desi este f simplu cu toate.
Cum zic am facut hirtii la 2 persoane, ambii prieteni, de aia stiu, plus si pentru mine.
E curios la asta ce zic, ca i-a dat green card temporat, bine astea din ce mior spus altii.
Eu pentru cei 2 de care spun, ambii au primit cum au ajuns aici dupa 2-3 luni green card permanent, iar in 3 ani erau deja cetateni, mai rapid decat am fost eu, a trebuit sa stau 5 ani, pentru ca am venti cu Loteria.
Nu te cotroleaza nimeni sa vada de esti casatorit pe bune sau nu, aia nau aramata de oamenii sa stea dupa fiecare.
Dar daca cumva cineva te reclama, atunci is obligati sa vina sa te verifice, doar asa vin, ori mai verifica asa pe cate unu din an in paste.

Atentie cui spui, pentru ca de te reclama careva esti imediat deportat, cel cu care esti casatorit, poate avea probleme, daca este nascut aici, ia amenzi sau poate si mai rau, iar daca e nascut altundeva il deporteaza si pe ala laughing
Cunsoc cazuri de romani din California, care aveau 18 ani de cetatenie, au facut chestii de genul asta, cineva ia reclamat si iau deportat, cu tot cu cetateania lor.

Cum am spus cel mai simplu este sa te casatoresti, dar sa te cheme ala printr-o viza de logodna, sa nu umbli dupa tot felul de rahaturi ce te pun aia sa faci, in cazul in care te casatoresti in RO.

Mai cunosc inca 2 persoane, tot romani, un barbat si o femei, care asa au venit prin casatorie, s-au despartit, dar nu au mers sa ia cetatenie, au spus nu conteaza daca au divortat, dar nici acu nu au cetatenie, desi au vreo 9 ani daca nu si mai mult.

Prelungesc green cardul si merg asa, dar nu-i bine.Persoanele astea ce zic eu is de astia figuranti, lasa ca stiu ei, cunosc ei, nu trebuie sa le zic eu laughing
Bine nu le-am zis eu, dar le-a spus tocmai persoana pe care eu am ajutat-o, ala era prieten cu astia.
In sf sa nu ai probleme cam asa se sta, pana cand iei cetatenia, dupa poti sa divortezi.
Ce trebuie in timpul asta, sa ai aceiasi adresa pe id. Tu gaseste cetatean, apoi stie ala ce sa faca cum sa faca.Asa doar sa stai la povesti, astea is informatii nelegale laughing

Dar nu sta doar in baza ca o sa gasesti pe careva, depune si cere in octombrie, e mai bun asa, iti spun altadata de ce laughing

Restu ce sfaturi iti dau unia, sa mergi la facultate, sa cauti loc de munca, asa si daca faci astea ce?
O scoala facuta aici sau un loc de munca, nu-ti aduce green card, op sa primesti doar viza de student sau viza de lucru, aia e tot ce vei primi.
Sa ti se dea green card pfff nici o sansa. Dupa ce termini facultatea sa zic, gata s-a dus viza, trebuie sa patrasesti tara laughing.Ori daca ai contract de munca o sa ai doar viza de lucru, nu-ti va da nimeni altceva.

Cunosc si asa romani care au avut viza de s tudent si viza de lucru. Cum sta treaba cu scoala? Vii la scoala ti se da viza de stundent, Dupa ce termini scoala, e bine sa gasesti rapid un loc de munca, in baza asta ti se va da viza de lucru.
Dar la stadiul asta vei ramane, vei putea sa stai atita timp cit vei lucra la acea companie.
Ce se mai poate face, desi asta e asa unu la milioane laughing compania la care lucri sa intervina pentru tine la emigrari, sa spuna ca ei te vor pe tine si bla bla ca aia sa iti dea green card.
Cunosc si asa pe cineva care a obtinut intr-un sf green card pe baza companiei unde lucreaza, dar cum am zis asa ceva se intampla f rar.

Fara sa ai nici o bataie de cap, cel mai simplu ar fi sa depui cerere si sa fii extras, este cel mai simplu, nu trebuie sa stii nimic, nu trebuie sa arati nimic.
Tot ce trebuie sa ai diploma de bac, minim, aia e tot, nu sa fi muncit, nu sa stii engleza., poti sa fii total pe linga orice.

Programul asta de emigrare nu-i pentru a aduce aici oameni meseriasi, ori mai stiu eu ce alte povesti, acest program este pentru a diversifica populatia, asta e tot, sa aduca oameni din diverse natii, sanatosi si cit de cit cu ceva scoala, pentru asa ceva este acest program de emigrare.

Cauta-ma in octombrie si te ajut sa depui cere, se face online. Cu casatorie nu te pot ajuta, adica in sensu sa iti gasesc eu pe careva. Asa de ai fi fost femeie poate ma bagam laughing bine daca arati si bine

| Furnicuta000 a răspuns:

Intreab-o pe Anamaria Prodan laughing
Teoretic da, daca ai foarte multi bani si investesti acolo iti dau aia si cetatenie daca vrei.
Treaba cu casatoria nu mai merge, cel putin nu ca inainte, acum se fac verificari la sange sa se asigure ca sunteti indragostiti si nu ati facut asta din alte motive

| mODIN a răspuns:

De ce ar vrea cineva sa locuiasca acolo? rolling on the floor

| LisaJulie a răspuns:

Sunt de acord cu ceilalți useri! Cel mai bine e sa te căsătorești! Acum se spune ca pana în 2025-2026 asta cu vizele vor dispărea dar eu nu știu ce sa cred

| relian a răspuns (pentru LisaJulie):

Ce legatura au vizele cu ce vrea omu sa faca? Una e sa nu mai fie nevoie de viza sa vii aici, adica turist, voi probabil va ginditi ca daca puteti veni aici fara viza, gata toata lumea buluc laughing ca la balamuc aici.

Nici pomeneala, ridicarea vizelor se refera sa nu mai stai tu sa te duci la ambasada, sau care vin pe aici cu treburi, ori turisti.
O sa fii exact ca si inainte cand trebuie sa iei viza, adica nu ai nici un drept, decat turist, nu ai drept de sedere, nu ai drept de munca.

Ridicarea vizelor nu inseamna nimic pentru cei prapaditi, in sensul ca gata or sa vina lumea aici, muncesc si ce mai fac.Nu confundati UE cu America.
In UE poti munci pentru ca RO face parte din UE, insa nu acelasi lucru se intampla daca vii aici, cu viza sau fara viza.

Vii aici fara viza, ramai peste cit este permis, pentru ca exista o limita cit poti sta, dupa daca ai ramas deja esti ilegal.
Bine pe aici nu te alearga nimeni, ori sa se ia de tine, cel putin pana acum asa era, daca so mai fi schimbat ceva nu mai stiu, dar si daca politia te oprea nu aveai treaba, nu se ocupau aia cu emigranti.

Cunosc destui romani care asa is, ilegali, muncesc pe unde pot, pe la alti romanii in general, dar e destul de dificil cu cazarea, cu banca, trebuie sa te rogi de altii sa inchirieze ei pentru tine ceva, sa iti tina ei banii, eu nu-s curios de desene animate de astea

Stiu asa romani unguri, care au mers in Ungaria au luat cetatenie maghiara, apoi au venit aici in vizita, fara viza, asa cum o sa fie cum spui tu in 2026 sau cand o fi, o ramas aici, dar este ilegal.
Daca pleaca in RO la aeroport o sa primeasca interdictie pe 10 ani, asta asa vorba vine, ca nici dupa 10 ani n-o sa-l mai primeasca dupa.

Cam asa sta situatia, nu va ginditi, nu or sa mai fie vize, gata batem america in lung sin lat. O sa te intrebe la aeroport cand intri, unde mergi, la cine, ce faci pe aici laughing

O venit sora mea la mine, ea are cetateanie italiana, o luat-o la rost la aeroport laughing vorba vine, dar o intrebato, unde merge, la cine, eram cu ea, i-am zis ca e sora mea ok, deci te intreaba.Nu poti veni cu buzunarele fluturind, fara sa cunosti pe nimeni, am venit si eu, vad eu unde stau ce fac laughing te trimit astia inapoi imediat.

| laptecucereale22 a răspuns:

Alta varianta (mai ales dupa ce termini liceul) mai este sa te duci la facultate/universitate acolo, poti sa împrumuți student loans din America (daca nu ai bani sa platesti facultatea), dupa care termini facultatea si tot acolo rămâi, devi cetățean si esti tratat ca ei, in vederea achiziționării unei case.

| Violleta2022 a răspuns (pentru laptecucereale22):

Nu este posibil asa ceva!
Doar daca esti premiant pe la vreo Olimpiada internationala de mate, fizica, chimie sau infor, atunci poti merge sa studiezi in America, in rest, America nu da loan-uri nimanui, care nu-i cetatean american.
Nu ti se da nici o cetatenie americana, chiar daca mergi sa studiezi acolo, fiindca nu intrunesti conditiile legale, dupa facultate fiind obligat sa te intorci in Romania sa muncesti sau sa iti cauti o firma care te sponsorizeaza si muncesti in America.
Nu mai induceti in eroare cu informatii false.