| Cybele a întrebat:

Bună! Ai putea să renunți la pește și la vită și să devi flexitarian pentru protecția mediului?

44 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Flexitarian nu este mare lucru. Doar reduci consumul de carne si peste. Dar nu inseamna ca nu mananci. Mananci fructe si legume de sezon si cateodata carne si peste.

| Cybele explică (pentru darrio2007):

Eu nu am zis că renunț la carne.

| darrio2007 a răspuns (pentru Cybele):

Ok. Si atunci care e rostul intrebarii?

| Cybele explică (pentru darrio2007):

Renunțatul la pește salvează ecosistemele acvatice de la colaps; renunțatul la carnea de vită reduce metanul (gaz cu efect de seră) din atmosferă; a mânca în mod flexitarian înseamnă a mânca o masă pe zi fără produse animale, deci reducerea cărnii pentru care avem jumătate din câmpurile agricole (agricultura poluează).
Deci întrebarea era: Ai putea să renunți la pește și la vită și să devii flexitarian pentru protecția mediului?

Bineînțeles că protecția mediului nu înseamnă doar renunțatul la anumite alimente. E doar una din multele măsuri pe care le putem lua. Eu am vrut să mă refer strict pe această mică parte din domeniu.

Recomand următoarele surse înainte să-mi dai un răspuns: documentarele Seaspirary și Cowspirasy

https://www.google.com/......ele-441337

https://youtu.be/al8F4RgnXmE (bineînțeles că în video nu se recomandă să mâncăm mai puțin pește sau deloc pentru că Greenpeace este un ONG care are nevoie de bani ca orice organizație și nu vrea să supere oamenii care mânâncă pește și care le donează o grămadă de bani. Multe ONG-uri merg pe politica: noi protejăm mediul dar nu suparăm oamenii prea tare pentru ca nu ne mai dă nimeni niciun ban. Dar informația științifică pe care o promovează e cât se poate de adevărată și tragică).

| darrio2007 a răspuns (pentru Cybele):

Ti-am explicat clar ce inseamna sa fii flexitarian. Daca ti-ar spune cineva sa mananci mormoloci, ai face-o?
Doar pentru că protejăm mediul?
Natura are un anumit echilibru, pe care, din pacate, noi, ca omenire, il cam stricăm.
Dar trebuie sa traim si sa ne incadram in acest echilibru.

| Cybele explică (pentru darrio2007):

N-am cu cine discuta. Pun punct discutiei.

| darrio2007 a răspuns (pentru Cybele):

Mai bine.
„Lipsa argumente, n-am ce discuta".

| Cybele explică (pentru darrio2007):

Adică nu suntem la acelasi nivel și mi-e lene să-ți mai scriu și tie sa-ti explic. O zi bună!

| darrio2007 a răspuns (pentru Cybele):

Ai dreptate ca nu suntem la acelasi nivel.
Ne despart vreo 30 de ani de experienta de viata.

| Simpatic a răspuns:

Ce prostii scorneste societatea reptiliana actuala, de un imbecilism maxim, regim flexitarian laughing
Voi renunta la peste, la vita si la mancare cand vor renunta si libidinosii la masinile vechi diesel, cand vor renunta taranoii sa mai plece cu sacosele cu praz in straintate umpland avioanele etc
Nu faptul ca mananc eu peste sau vita polueaza mediul, ci miliardele de masini, miliardele de zboruri cu avionul, zecile de mii de combinate din lumea asta, testele cu rachete ale oligarhilor rusi,chinezi,coreeni, americani.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar fara apa ai incercat, sa vezi cate zile supravietuiesti?

| Cybele explică (pentru Violleta2022):

Aici se aplica regula celor 3: ești mort dacă stai - 3 minute fara aer, 3 zile fara apă și 3 săptămani fără mâncare.
Eu mă refeream la renuntarea doar la peste si vită si flexitarian inseamna sa mananci o masa vegetariana pe zi si 2 mese cu carne.
Nu are sens intrebarea pusa de tine?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cybele):

De ce ai exclus carnea de peste si vita?
Sunt incomparabil mai sanatoase decat piul plin de hormoni si antibiotice si decat porcul.
Deci cum este cu cele 2 mese de origine animala, odata ce ai eliminat taman pe cele mai sanatoase carnuri, dar le preferi pe cele pline de hormoni si antibiotice?

| Cybele explică (pentru Violleta2022):

Am exclus carnea de peste in primul rand pentru ca nu mai exista pescuit sustenabil. In al doilea rand pestele e plin de microplastic si metale. Gravidelor le este cam interzis sa manance orice tine de mare si ocean din aceasta cauza.
Am exclus carnea de vită pentru că fermele de vaci sunt cele mai poluante. Să știi că si pestii din crescătorii și vitele sunt pline de hormoni, chiar si iubitul nostru porc de pe mesele tuturor, dar măcar fermele de porci si pui nu polueaza asa tare.
Daca ai Netflix iti recomand cu drag Seaspiracy si Cowspiracy si vei înțelege mai bine despre ce vorbesc. In cateva cuvinte nu pot explica intreg procesul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cybele):

De ce nu exclusi si porcul, care este cel mai "spurcat" animal, mancandu-si propriul rahat?
Mai ia de citeste ca stai in urma cu stirile medicale.

| Cybele explică (pentru Violleta2022):

Nu exclud porcul deoarece creșterea lui nu poluează așa tare precum creșterea vitelor. Mai ia de citește despre acest subiect dacă vrei să purtăm o conversație. Citește despre ocean și despre rolul lui, citește despre pescuitul excesiv, despre microplasticul si metalele din pești.
Îți recomand cu căldură documentarele Seaspiracy și Cowspiracy.
Sau articole de știri:

https://www.google.com/......ele-441337

Sau un video de la Greenpeace:
https://youtu.be/al8F4RgnXmE (bineînțeles că în video nu se recomandă să mâncăm mai puțin pește sau deloc pentru că Greenpeace este un ONG care are nevoie de bani ca orice organizație și nu vrea să supere oamenii care mânâncă pește și care le donează o grămadă de bani. Multe ONG-uri merg pe politica: noi protejăm mediul dar nu suparăm oamenii prea tare pentru ca nu ne mai dă nimeni niciun ban. Dar informația științifică pe care o promovează e cât se poate de adevărată și tragică).

Mi-ar plăcea să-mi dai un mesaj după ce consulți materialele pe care ți le-am dat și să continuam conversația apoi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cybele):

Deci tu mananci doar ce animale nu polueaza mediul inconjurator, nu ce este bun si sanatos pentru corpul tau?!
iarta-ma, dar ai lacune masive in acest domeniu!

| Cybele explică (pentru Violleta2022):

Pot lua ce e bun din pește și din alte produse, iar vita nu e un aliment minune pe care nu îl pot înlocui. Nu știu care dintre noi are lacune mari în domeniu.
Te rog sa-mi mai scrii doar după ce ai trecut prin sursele pe care ti le-am recomandat, altfel ne vom răci reciproc gurile degeaba. Îmi poți recomanda și tu niște surse dacă consideri că trebuie să mă mai documentez. Asa invatam una de la alta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| mihai69 a răspuns:

Poate „să deviI" (cu doi „i").
Mulți deja trăiesc așa, și n-au habar.
Mediul oricum e varză, nu acest regim l-ar ajuta. Mai degrabă Putin, cu atomicele lui. Știu, o să-mi iau mult hate - dar realitatea e că oamenii sunt răul principal pe planeta asta. Totul era destul de bine până au descoperit metalele și cum se fac tot felul de chestii din ele.

| Drimmero a răspuns:

Mediul nu il protejezi daca renunti la carne, il protejezi daca reduci poluarea prin diminuarea emisiei de gaze cu efect de sera, prin alternative la combustibilii fosili care se stie ca au un rol distructiv odata degajati in atmosfera, prin legi date si aplicate intocmai ca la carte impotriva defrisarii in masa si plantarea pomilor pentru inverzirea mediului, prin educarea oamenilor sa nu mai fie prosti si sa arunce deseurile in apa, in paduri sau chiar pe asfalt, prin reciclarea rationala a deseurilor si evitarea arderii lor pentru ca se emit substante periculoase pentru mediu. Deci fiti rationali, nu papagali.

| Cybele explică (pentru Drimmero):

Mai citește o dată întrebarea și apoi dă un răspuns care să aibă legătură cu aceasta. Nu am spus că renunț la carne. În rest măsurile date ca exemplu de tine sunt bune.
Eu am vrut să ating doar o mică parte din protecția mediului. Bineînțeles că există n metode prin care o poți face.

| Drimmero a răspuns (pentru Cybele):

Daca nu ai fi citit printre randuri ti-ai fi dat seama unde bat. Renuntarea la carne reprezinta un mizilic in protejarea mediului, altundeva trebuie lucrat daca vrei sa fim niste moralisti ecologisti.

| Cybele explică (pentru Drimmero):

Bineînțeles că trebuie lucrat pe mai multe planuri pentru a avea un rezultat. Înțege că eu am vrut doar să discutăm doar pe un anumit plan. Știu prea bine că nu este de ajuns să ne abținem de la unele alimente.

| Drimmero a răspuns (pentru Cybele):

De exemplu ca sa protejezi mediul din punct de vedere al amprentei de carbon trebui sa reduci dusurile sau cantitatea de apa de la dus. Fiecare din noi avem o anumita amprenta de carbon, ideal ar trebui sa consumam toti aceeasi cantitate, idealurile nu pot fi atinse, fiecare avem propriile nevoi, asa si la consumul de carne. Eu unul pot reduce vita, o mananc rar si asta doar la burgeri, in rest nu-mi place preparata altfel, iar peste mananc ceva mai des, de tot nu pot renunta.

| Cybele explică (pentru Drimmero):

Ok

| Wr3nch a răspuns:

Nu, pentru ca mediu deja e pe moarte si nu mai ai ce salvalaughing) Degeaba mananc eu soia cand China pompeaza destula poluare pentru ca toata planeta.

| Frank51 a răspuns:

Totul până la pui. Dacă flexitarian înseamnă pui, da.

| Lioana a răspuns:

Nu

| gemeni6226 a răspuns:

La peste sunt deja renuntata de cand ma stiu ca nu-mi place, si carne maninc foarte rar dar si atunci numai de porc, asa ca nici una din ele nu e o problema deci da, lejer.

| Brizbriz a răspuns:

La un moment dat am vazut un film:
https://www.google.com/search?q=the+game+changers
unde a fost intervievat si Arnold Schwarzenegger

primul lucru care l-au sustinut sus si tare a fost ca, carnea nu da energie, lucru contrazis SERIOS, de documentare de supravietuire in salbaticie (documentare reale, nu IMBECILITATEA MANELISTA de survivor) unde, am vazut in mod repetat: nu reusim sa facem rost de carne, o sa fim mult mai putin activi si o sa ne fie si mai greu sa facem rost de carne

lucru vazut la mine insami, am crezut in IMBECILITATEA aia, si dupa 3 zile fara nici o carne, eram DARAMAT TOTAL

insa ideea geenrala a serialului, URLATA sus si tare, e ca orice, ORICE produs de origine animala iti face rau

apoi sa constat ce minciuna sfruntata e, ouale sunt recunoscute si supra-recunoscute ca fiind "super-food", laptele e o sursa simpla de calciu, si sunt foarte putine plante care pot da destul calciu, iar cea mai dura e vitamina B12 care nu se gaseste in plante, aproape deloc

deci producatorii filmului, inclusiv marele Arnold sunt doar niste iubitori nenorociti de animale, la modul IMBECIL DE ABSOLUT capabili sa minta cu nerusinare ca sa isi scarpine fetish-ul de iubitori de animale (nu zic sa nu iubesti animalele, dar nu sa iti bati joc de oameni de aia)

pe scurt... oamenii sunt omnivori
NU SUNT IERBIVORI si nici carnivori

| Cybele explică (pentru Brizbriz):

Flexitarian inseamna sa mananci o masa vegetariana pe zi si 2 mese cu produse de origine animala.

| oglindasultanului a răspuns:

Nu-mi pasa protectia mediului, fac ce vreau eu, nu e bun ca motivatie. Si apropo, nu mananc "carne" pntru ca asa vreau eu sa-mi aleg mancarea, nu pentru scandalagii care zbiara in toate directiile despre "incalzire globala" si "protectia mediului" etc.

| wildthing a răspuns:

Nu vreau sa protejez mediul....cu atat mai putin sa renunt eu la ceva ce-mi place, pentru protejarea mediului.
Cu cat urla mai mult vegetarienii, veganii, flexitarienii, crezandu-se ei indreptatiti sa-mi spuna mie ce sa mananc, cu atat voi manca mai multa carne, numa' asa, de-al dre@cu!winking

| Cybele explică (pentru wildthing):

In cativa ani vei deveni singurul wildthing de pe Pământ cu atitudinea asta. Succes! laughing

| wildthing a răspuns (pentru Cybele):

Propaganda NWO. M-am saturat de mizeriile astea "progresiste"...decat sa traiesc sub dictatura globalistilor, mai bine mor! Sa ramana ei, sa stapaneasca Pamantul...si sa si-l protejeze!winking

| 1997onur a răspuns:

Cum să renunț eu la hamsi făcuți în ulei de măsline și cu sos iute -_-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As putea, nu prea vreau. Daca va fi nevoie o voi face fara sa ma gandesc de doua ori.

| Editocroci a răspuns:

Nu. E indicat să consumi peşte.

| Ree07189 a răspuns:

Depinde dar organismul are nevoie de toate grupele de alimente

| yonycka16 a răspuns:

Dacă vrei, poți.
Vrei să ajuți mediul, nu o faci prin mâncare.
Nu esți informat/ă corect.
Ajuți mediul prin alte mijloace, cercetează, verifică, infomează-te corect din mai multe surse, prin jocuri de cuvinte atunci când vei căuta ceva.

| Cybele explică (pentru yonycka16):

Bineînteles ca nu protejezi mediul doar prin mancare. Am vrut doar să ating latura asta. Crede-ma ca sunt prea bine informata in tot ceea ce priveste ecologia si protectia mediului. Am absolvit facultate si master in domeniu. Deci stiu ce vorbesc cand vine vorba de asta

| yonycka16 a răspuns (pentru Cybele):

De asemenea și eu.
De aceea, nu are nici o legătură mâncarea cu protecția mediului.
Seară frumoasă.
Și manâncă ce-i face bine organismului tău. Descoperă-te.
Tu, pentru tine, ești cel mai bun nutriționistwinking.

| Cybele explică (pentru yonycka16):

Ai studiat ecologie si protectia mediului si nu stii ca nu exista pescuit sustenabil si ca fermele de vaci sunt cele mai mari poluatoare cu metan? Cum ai trecut examenele? Cam dubios. Miroase a minciună.