| Dragut123 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de voluntariat. Eu sunt din Braila si am 15 ani. Mi-as dori ceva legat de copii, fiindca mie imi plac foarte mult. Din cate am inteles aici este doar Crucea Rosie. Imi puteti da mai multe detalii in legatura cu Crucea Rosie, dar si daca mai sunt alte ONG-uri de acest fel in oras? Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Vezi -Centrul de plasament Braila, ce orfelinate / case de copii sunt.

| Dragut123 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Se poate face voluntariat si in after school-uri?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Voluntar poti fi oriunde in orice domeniu dar sunt niste conditii. Faci o cerere scrisa conducatorului unitatii, in care iti expui identitatea, motivatiile, calitati, aptitudini etc. Este f util sa ai recomandarea cuiva care te cunoaste si mai ales este superior ierarhic acolo unde ai activitate ( de ex dirigintele ) si sa obtii si o scurta audienta sa te vada personal. Conteaza f mult sa te placa la ochi. In functie de decizia conducerii poti fi acceptat ca util, unde si cum le poti fi folositor, etc. Asta e parerea mea de neexpert. Trebuie sa fii pregatit cu ideea ca e o activitate care daca vrei sa o faci bine implica ceva mai mult decat iti dai seama, ca trebuie sa te pregatesti tu intai pentru a fi un bun voluntar pentru ca totul se invata. Dar uite ce am gasit care posibil sa-ti fie de folos si mai cauta si tu -
http://www.ajungemmari.ro/implica-te/devino-voluntar/