| AshtraysAndHeartbreaks a întrebat:

2. După o creştere cu 25% a preţului uni obiect el costă 100 lei. Preţul iniţial a fost de …. lei.
Raspunsul este 80 lei. Dar cum aflu?
Va rog, este pentru examen... puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Am încercat să scriu un răspuns, dar mi s-a zis că am pus prea multe majuscule aşa că ţi-am trimis un mesaj. Sper să te ajute cumva!
Succes la examen!

| Adeeeee a răspuns:

laughing pai mai intai notezi cu "x" sa zicem ...pretul initial al obiectului.Conform enuntului tu trebuie sa aflii 25% din "x" si o sa obtii o fractie care dupa simplificare o sa aiba numaratorul "x" si numitorul 4. Din moment ce este specificat faptul ca pretul se mareste cu 25% aduni "x" (pretul initial) cu x/4 (adica valoarea cu care se mareste pretul) si asta trebuie sa-ti dea 100 si de aici totul e foarte simplu o sa-ti dea ceva de genu` 5x=400 => x=80 lei... exact cum ai spus si tu. Sper ca am putut sa-ti fiu de ajutor. Spor la treaba si bafta la examennn!

| An0nYmA a răspuns:

Pai faci asalove struck-pretul obiectului
X+25%oriX=100lei; ori(25%din pret)FUNDA?

| îîîîîî a răspuns:

X + 25*X impartit la 100 = 100... si il aflii pe X.

| butterfly14_8069 a răspuns:

X=pret initial

X+25%oriX=100
x+x/4=100 |ori 4
4x+x=400
5x=400
x=80