| HotinAlexandra a întrebat:

Ce părere aveți de băieții care zic ca fata să facă primul pas?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Niște fătălăi, fată, cum adică să nu facă bărbatul primul pas? Bărbatul trebuie să facă tot ce ai enumerat tu (plus reparații prin casă, cărat chestii grele, deschis uși și oferit loc în transport public), dar să aibă grijă și de copil, să spele vasele, să facă curat în casă, să gătească, să facă cumpăraturi că doar suntem egali tongue

In caz că te întrebi femeia ce mai face: evident, își dă cu părerea despre ce face bărbatul!

26 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu recomand, inseamna sa se lase pe o ureche lasand-o pe ea sa depuna tot efortul, intre doi oameni maturi frumos e sa faca barbatul primul pas, daca primeste semnale pozitive te asigur ca femeia va face al 2 lea pas bucuroasa apoi contribuie usor usor amandoi daca exista atractie.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sunt ultimii papagali ori complet prosti.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sunt niste papa lapte!

| lpavel a răspuns:

Nici o parere! Nu mai suntem in evul mediu cand baiatul/barbatul trebuia sa dovedeasca femeii dibacia in vanatoare... laughing
Daca baiatul e mai timid si sunt foarte multi de acest gen atunci fata trebuie sa ia initiativa daca il vrea, daca nu atunci sa-si vada de viata ei si gata, nu trebuie sa faca din asta o problema! dar cu un baiat de acest gen va avea o viata mai linistita, mai pasnica, asta e sigur. Acum fiecare ce cauta...

| siriusblack98 a răspuns:

Eu sunt pentru egalitate, nu vad nimic rau in a face si unii si altii primul pas daca ei simt ca este cazul. Stii cum e cu genul asta de intrebari? Ca nu e prima intrebare de acest fel pe care o vad si care cauta validare din partea femeilor la modul "niste fatalai fata, normal ca ei trebuie sa faca ce e mai greu in orice ca d-aia sunt barbati". Voi vreti sa fiti pe picior de egalitate cu barbatii dar va doriti numai drepturi nu si obligatii, asta reiese din soiul asta de intrebari. Adica vi se pare normal ca barbatul sa faca mereu primul pas, ca barbatul sa aiba initiativa, ca barbatul sa plateasca nota la restaurant, ca barbatul sa mearga la razboi daca este cazul, ca banii lui sa se imparta la doi in mod egal, ca barbatul sa faca multi bani si sa aiba succes in afaceri ca sa va poata face toate poftele dar va suparati daca zice unul ca lui i se pare normal ca femeia sa mearga la bucatarie si sa-i faca un sandvis dupa o zi de munca. Si nu ma lua cu faze la modul "eu nu-s asa eu sunt diferita, nu suntem toate la fel" ca e "piata" plina de din astea.

| AnastasiaK a răspuns (pentru AnastasiaK):

Am precizat că trebuie sa fie și bun la "făcut dragoste"? La categoria asta n-am voie să scriu altfel. Să țină 1-2 ore ca să aibă cu ce se lauda femeia, dar nu mai mult de 15 minute că e prea mult pentru ea. Să vrea des ca să se simtă sexy femeia, dar nu des ca ea nu vrea des. Și sa o aibă de 30cm că sub 20 e mică, dar nu mai mare de 15cm că după o doare și nu-i mai place.

Mai zic?

| siriusblack98 a răspuns (pentru AnastasiaK):

laughing)) Baga mare, spune tot ce ai pe suflet ca zici bine big grin

| AnastasiaK a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu nu, că deja m-au acuzat vreo doi pe TPU în trecut că-s bărbat cu username de fată.

| Simpatic a răspuns (pentru AnastasiaK):

Doamna kickboxerita de unde ati revenit? sau erati instructoare de fitness ca numai stiu exact happy

avem nevoie de femei dezinvolte ca tine, ca astea care sunt pe aici active sunt un fel de femei de plastic dar nu ca bianca dragusanu, plastic la figurat! useritele noastre sunt femei care au joburi in special pe la birou, cand se intorc de la job > stau acasa cu pisica in brate, sunt singure, si dau aici comentarii de spui ca iti scrie un psiholog care a terminat "AI-ul" (da in curand Ai-ul va da si diplome), adica fix niste clisee si exact ce vrea sa auda naivul care pune intrebari (aceia care sunt naivi nu trag concluzii generale!), le incanta faptul ca sunt prin nu stiu ce top TPU (aviz celor care sunt in top acest top 1-50), cand ele sunt zero viata sociala, zero respect in societate, zero pe toate liniile.

Faptul ca sunt in top pe TPU, o fi un lucru important pentru ele, isi valideaza prezenta in viata in acest mod, asa cum isi valideaza ziua de munca muncitorul de la fabrica prin compostarea unui tichetwinking

De aceea avem nevoie de femei ca tine, care sa fie anti-sistem, diferite de 'calculatoristele' si angajatele de la resurse umane de aici de pe TPU

sa ne auzim cu bine, si sa fie bine ca sa nu fie rau

| AnastasiaK a răspuns (pentru Simpatic):

Nu știu dacă adresarea e ironică sau ți s-a părut potrivită, dar pentru mine, în urma unor ani buni de practicare a kickboxingului de performanță și de a antrena, "doamna kickboxerita" e o adresare jignitoare, dat fiind faptul că dacă te duci la un luptător pe care îl respecți nu îi vei spune "domnul kickboxer".

În rest, nu o să mă prefac că răspunsurile mele pe TPU au vreun scop suprem de ajutorare. Pot fi utile? Da. Dar multe din ele sunt adresate într-un mod specific care va face userii să se simtă atacați așa că nu va mai conta conținutul răspunsului. Bineînțeles, asta vine ca o consecință a întrebărilor stupide.

În orice caz, am spus-o de multe ori, pentru mine TPU nu este nimic mai mult decât o distracție...și un mod de verificare a realității (cam câți și ce fel de proști mai sunt prin țară). Deci, automat nu-mi pasă de clasament sau orice alt fel de validare obținută pe aici.

| AnastasiaK a răspuns (pentru siriusblack98):

Niște fătălăi, fată, cum adică să nu facă bărbatul primul pas? Bărbatul trebuie să facă tot ce ai enumerat tu (plus reparații prin casă, cărat chestii grele, deschis uși și oferit loc în transport public), dar să aibă grijă și de copil, să spele vasele, să facă curat în casă, să gătească, să facă cumpăraturi că doar suntem egali tongue

In caz că te întrebi femeia ce mai face: evident, își dă cu părerea despre ce face bărbatul!

| AnastasiaK a răspuns:

Dacă își permit, bravo lor! Dacă nu, ghinionul lor, rămân singuri si își asumă.

Dar ce-i cu plăcerea asta de a fi "păreriști" de profesie? De ce crezi că trebuie să ai o părere despre orice și, chiar mai mult, ce te face să crezi că îți permiți să ai o părere? Știu știu, o țară liberă, orice prost are o părere, ba chiar numărul de păreri și varietatea domeniilor abordate sunt direct proprționale cu nivelul prostiei. Dar în calitate de ce avem o părere? Și mai ales, de ce avem o părere despre "băieții care"? Nu e mai normal să avem o părere despre "ideea de a face primul pas ca fată"? În baza unei singure idei judecăm o categorie de persoane cu totul?

| mODIN a răspuns:

Pe Bumble e plin de fete, deci cred ca nici pe ele nu le deranjeaza neaparat.

| TheGentleman a răspuns:

Din cauza moștenirii lăsate de generații întregi de bărbați care au abuzat și au provocat traume femeilor, cel mai cinstit este ca fata să abordeze. Un fel de „hei, salut, mi-ar plăcea să stau lângă tine, mă simt mai confortabil și mai în siguranță..."

Din păcate, traumele se transmit generațional și în unele circumstanțe chiar genetic.

vorba cântecului: „Ce stai june supăratu/junelu-i tinerelu'/ când ți-e vremea de-nsuratu'?/ Ori de-acasă nu te lasă...

Ba de-acasă că mă lasă/ Da' aștept la primăvară/ Ca să fac o grădioară/ O grădină si-o fântână/ La flori fetele să vină/ Ele frorile or culege/ Eu din fete oi alege/ Cea mai mică, mai voinică/ Ea să-mi fie nevestică

https://www.youtube.com/watch?v=wNOObjRW_D0

| Miruna333 a răspuns:

Cum s-a mai spus, sunt in stadiul de baietei, ca barbati nu sunt. Astia ar trebui sa isi astepte si strap on-ul ca finalul zilei daca ei n-au balls sa bage in seama o fata

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Miruna333):

Ce usor e sa vorbesti rolling on the floor, daca faci pasu de 50 de ori si dai doar de proaste care iti raspund in sictir sau fac misto de tine ti se si ia sa incepi o conversatie.Tu ai inca 40 care iti dau mesaj in paralel si n-ai nicio treaba, eu daca vreau sa-ti dau un mesaj ma gandesc 1 ora ce sa-ti scriu si cand iti scriu ori dai seen ori incepi cu glume de rahat, intelegi ce zic? Deci eu sunt baietel daca m-am saturat sa dau de proaste care nu pot raspunde si ele pur si simplu normal sa purtam o conversatie nu? Fi atenta eu barbat iti dau tie mesaj ok? Tu femeie primesti 50 de mesaje azi, te uiti pe profilul fiecaruia si esti gen : aa astia 7 au pana in 1, 70 dai in morti lor, astia 10 n-au masina dai in morti lor, aa astia 15 sunt slabi, dai in morti lor, aa astia 9 sunt grasi dai in *** si asa mai departe,nici nu va pasa in *** de ala care va da mesaju,toate tratati cu nesimtire de parca numai voi contati,de asta li se ia si barbatilor,daca iti zic un salut ca asa se incepe in *** o conversatie dai seen,ce vreti sa intelegem? Ca ne-am saturat sa dam mesaje si ori sa nu raspundeti nimic, ori sa raspundeti in sictir, ori sa fiti proaste si noi sa va punem intrebari si voi sa nu intrebati nimic gen eu te intreb ce seriale iti place si tu imi raspunzi cu x si atat si pe tine nu te intereseaza nimic de mine, eu ce pot vorbi cu tine? Toate v-o ardeti asa ca domne nu face barbatu primul pas, pai fac ma primul pas dar fa si tu pasi spre mine, nu astepta sa fac eu totul si tu nimic.Acum chiar vreau de la tine sa vad ce ai vrea tu sa auzi de la un barbat cand iti da mesaj, ce ar trebui ala safaca cand iti da mesaj ca sa-l bagi in seama? Aici vorbesc strict de mesaj cu ce te-ar intriga? Da-mi un exemplu ca sa vad.

| IEpurasPufoSS a răspuns:

Ce parere sa am?
Ca-s baieti, nu barbati happy

| IEpurasPufoSS a răspuns (pentru IEpurasPufoSS):

Oricum nu putem critica baietii care zic asta fiind in faza adolescentei.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru IEpurasPufoSS):

Fac asta pentru ca le e frica de refuzhee hee,daca nu stiai baietii spre deosebire de fete chiar se indragostesc,nu ca voi care va baga unu in seama si gata va combinati,la noi de obicei ne place de cineva si ne comportam ca prostiihee hee ca ne e frica,cand vezi pe unu ca se comporta ca prostu in fata ta sa stii sigura ca ala e indragostit,de aia nici nu fac primul pas sau daca il fac scriu balarii, ca sa stii si tu. Daca vine ion ssi te ia cu pisi hai la un suc sa stii ca ala vrea sa ti-o tragahee hee aia care sunt tupeisti si dau din prima fara frica aia ori vor sa ti-o traga si nu sunt indragostiti de tine ori au fost refuzati de atatea ori si acum au imunitatewinking, nici nu stiu de ce iti explic ca nu intelegi, cand o sa fii indragostita(indragostita in sensul ca esti innebunita dupa unu si ii dai tu prima mesaj, atunci o sa vezi cum e). Toate vorbiti asa lejer pentru ca voi n-ati fost niciodata indragostite ma, voi ati fost gen v-au dat 50 de baieti mesaj si l-ati ales voi pe care care avea ceva ce va placea inaltime/bani/fata/corp, intelegi ce zic? La baieti nu e asa, cand te indragostesti iti vine asa dintr-odata pata pe cineva is chiar daca nu pare atractiva persoana iti place tie de ea cumva.Voi nu stiti asta pentru ca voi mereu ii alegeti pe aia care va au caracteristicile pe care le vreti voihee hee de zici ca aia sunt la angajare nu in cautarea unei iubite.Asa ca mai puneti-va 2 secunde si in locul baietilor si ganditi,daca dati doar de proaste care nu raspund,sau raspund in sictir,sau te refuza ca nesimtitele(adica cu ce ba esti tu de nasu meu sa chestii de genu) cand te refuza dupa niste criterii idioate gen inaltime sau zodie in *** care nu tin de tine, cand vorbesti cu ele, te simti ca la interogatoriu ca tu pui intrebari si proasta raspunde doar cu da sau nu si ea nu intreaba nimic, normal ca ti se si ia sa dai mesaj primul, tu vorbesti lejer ca tu dracu iti da unu mesaj daca iti place il bagi in seama daca nu nu ai nici bunu simt sa-i zici sorry am relatie sau sorry nu te plac, nici nu raspunzi dracu de zici ca esti nu stiu ce celebritate si cum mi-am permis eu sa-ti dau tie mesaj nu? Asta zic asa fiti si voi mai empative ca ne-am saturat de femei de rahat superficiale.

| IEpurasPufoSS a răspuns (pentru Alexandru1111199):

~Toate vorbiti asa lejer pentru ca voi n-ati fost niciodata indragostite ma, voi ati fost gen v-au dat 50 de baieti mesaj si l-ati ales voi pe care care avea ceva ce va placea inaltime/bani/fata/corp, intelegi ce zic?~
Nu mai generaliza. Eu, spre exemplu, nu cred in dating online si nu raspund tuturor libidinosilor care ma abordeaza pe social media (ca la orice fata, sunt destui dubiosi la coada mea). De ce le-as raspunde pana la urma?
Parerea mea e ca nu poti cunoaste cu adevarat o persoana online, poate maxim la nivel da prietenie (dar nici atat).
Daca ma vad cu omul ala in realitate si mi se pare ca e indragostit (stai ma linistit ca stiu cat de blegi pot fi barbatii in stadiul asta laughing ), normal ca incerc sa ma apropii de el daca mi se pare ca are potential, dar niciodata nu as face primul pas de la prietenie spre relatie. De ce? Pentru nu e rolul meu sa fac asta si nu vreau un partener timorat care nu are carisma si nu stie sa-ti exprime emotiile. E penibil si denota lipsa de masculinitate sa astepti sa fii abordat de o femeie sub pretextul ca vai sa nu spun ceva gresit sau vai o sa ma refuze. Pana la urma ce o sa se intample daca te refuza? Nimic, nu exista o potentiala relatie intre voi si gata. Preferai sa de accepte si sa va despartiti peste un an?
Si ce ai putea sa spui gresit pana la urma? Atat timp cat nu-i trimiti mesaje cu "hei pisi te l*ng in p**da si tu o s*gi" nu vad ce ai putea scrie gresit. Gramatical vorbind, ai putea, dar o femeie care te considera o cursa buna nu cred ca ar baga neaparat in seama asta, desi e un red flag grav ca nu stii sa scrii.
Asta daca o abordezi online, unde crede-ma, nimeni nu isi arata adevarata fata si nu e un loc deloc bun de a socializa cu oricine.

| IEpurasPufoSS a răspuns (pentru IEpurasPufoSS):

~ Toate vorbiti asa lejer pentru ca voi n-ati fost niciodata indragostite ma, voi ati fost gen v-au dat 50 de baieti mesaj si l-ati ales voi pe care care avea ceva ce va placea inaltime/bani/fata/corp ~
Tu stii cat de periculos e sa fii indragostita ca femeie/fata? Nu, nu stii. De ce? Pentru ca faci parte din caregoria lui Mirel de la Turnu Magurele, daca stii ce zic.

| IEpurasPufoSS a răspuns (pentru IEpurasPufoSS):

,, Când un bărbat și o femeie ies la primul date,
Bărbatului îi e frică să nu fie păcălit de glet,
Să nu cumva să nu arate fata ca în poze
Femeiei îi e frică să nu-l apuce pe ăsta psihoze,
Să nu-l apuce omorul, să-l apuce violul,
Să apuce să o bată, să apuce să o îmbete,
Să apuce să o fure, să o răpească, să se certe
"Fata, hai că-ți dau locația live în caz de orice"
Nu-i normal, în morții mei, și o știți cu toții
Dați mereu vina pe victime ca idioții
Doresc fete la orice vagabond fără rețineri
Să simți cum e să n-o poți proteja de alții ca tine. "
~by erika isac

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru IEpurasPufoSS):

Nu fac parte din nicio categorie rolling on the floor, stiu de ce zici, de piesa aia a ericai, tu ma crezi ca aia care asculta cheloo si judeca femeia rolling on the floor, nu sunt genu chiar urasc jegu ala de rap.

| IEpurasPufoSS a răspuns (pentru Alexandru1111199):

E bine pentru societate laughing

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru IEpurasPufoSS):

Cine *** mai asculta rap in 2024hee hee? Rapu e doar un jeg de muzica cantat de fomistii care stau la bloc sau au stat si care se plang ca domne ce viata grea au ei, de parca e vina cuiva ca n-au invatat ca sa ajunga cineva sau macar sa gandeasca singuri ca sa ajunga cineva..nu te poti plange de ce viata de **** ai daca e vina tahee hee.Eu nu sunt de acord cu basiti astia de raperri dar nici piesa ericai nu prea e ok,ca acum toate strambele care asteapta sa fie ntretinute sufera de domne eu sunt femeie tu esti un sclav intelegi ce zic? Mesaju se intelege ca vrea sa transmita ca ar trebui sa fie o anumita egalitate intre genuri,dar fomistele n-au inteles ca egalitate inseamna si in responsabilitati nu doar in drepturi,ma enerveaza cand vad cate una domne tu trebuie sa ai casa ta masina ta si eu sa ma mut la tine, tu trebuie sa ma duci la restaurant si sa platesti numai, nu accept asta, mi se pare un rahat, pai daca eu platesc efectiv tot, tu ce mai faci? Ia gandeste-o si din perspectiva mea de barbat sa zicem ca iau un 4000 de lei si singur cheltuiam 3000 okk? Vi tu la mine si in loc sa ma ajuti ca asa se face intr-un cuplu ne impartim sarciniile tu imi mai faci si cheltuieli pe deasupra..de asta se si ofenseaza barbatii prin comentarii pe tt,nu ca ar avea cineva ceva cu voi,dar nu poti sa ai pretentii sa fii cineva cand tu astepti sa fii intretinuta.Ia gandeste-o si din perspectiva de a fi mamica,il vezi pe baiatu tau ca o ia pe o jagardea care nu face nimic si asteapta sa fie intretinuta ca da domne ea e femeie,ti-ar conveni? Nu cred,asa si voi n-are nimeni nimic cu voi sa fiti egale in societate,dar sa fiti la dracu egale si in responsabilitati, nu sa ma iei cu domne tu faci treaba de barbat, dar treaba mea de femeie spalat, calcat sau mancare le facem cu randu, ca e aiurea, ca asa te iau sieu ia hai sa facem cu randu domne la reparatu masinii sau la habar n-am alte chestii.Intelegi? Vreti egalitate hai egalitate si in responsabilitati.

| PpyuiCornelyaa a răspuns:

Atât băiatul cât și fata poate să facă primul pas, totul depinde cat de mult îți dorești să vorbești cu persoana respectiva

| not11medeea a răspuns:

Totus, nu mereu baiatul trebuie sa faca primul pas, adica si eu am facut primul pas si acum am o relatie frumoasa dar daca baiatul este foarte timid ar fi bine sa faca fata primul pas.