| Bianca_5451 a întrebat:

A spart cineva o chestie care avea si un termometru micut pe ea. Vaporii aia de mercur, sunt toxici? Daca da, cat de toxici? Multumesc.

3 răspunsuri:
| χZαнαяєℓ a răspuns:

Pai Mercurul intra in inima. Si provoaca nu stiu ce boala, sau cel putin asa imi amintesc. ^^ Sper sa nu ti se intample nimic._!

| Sofia08 a răspuns:

Eu odata chiar am spart un termometru, mooama ce sperietura am tras! „ bilutele " alea de mercur le-am bagat sub podea, noroc era podea si nu laminat in camera. Nustiu daca sunt toxice dar daca intra in contact cu pielea e periculos. Ai mare grija!

| Bianca_5451 explică:

Intra in inima daca inhalezi sau daca inghiti?