| Katomi a întrebat:

Aceasta este o intrebare de chimie. Poate cineva sa imi spuna cati electroni sunt pe straturi la potasiu ( k ) si de ce? Stiu ca pe primul strat trebuie sa fie mereu 2 electroni iar pe al doilea 8 dar dupa aceea ma incurc deoarece numarul atomic Z la potasiu este 19. Funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

K-2e; L=8e; M-9; si cedeaza unul sa isi faca configuratie proprie N-1e
Fundita?
Si daca nu intelegi ceva intreaba-ma

1 răspuns:
| Byebye14 a răspuns:

K-2 eletroni, l-8 electroni, m-9 electroni.
Ca sa afli cati electroni incap pe un strat, folosesti formula 2n la puterea a doua ( doar n e la puterea a doua ).
in formula asta n este numarul stratului.
de exemplu, pentru stratul k care este primul avem : 2 ori 1 = 2 electroni.
Stratul l : 2 ori 2 la puterea a doua = 2 ori 4 =8
Stratul m : 2 ori 3 la puterea a doua = 2 ori 9 = 18
etc
sper ca te-am ajutat!