| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor. De 3 saptamani am intrat intr-o depresie urata. Risc sa fiu dat afara de la lucru, am probeleme la facultate, familia sufera din cauza starii mele. Nu stiu ce sa fac. Am incercat toate metodele, am citit toate site-urile si bolg-urile si am aplicat ce scrie acolo. Nimic nu ajuta. Nu am chef sa fac nimic. Tot timpul incerc sa dorm, sperand ca ma trezesc cine eram sau fericit.
Am realizat niste greseli pe care le-am facut si din cauza lor se prabuseste lumea, simt ca nu mai pot fii persoana care am fost. Din speaker (in fata publicului), ambitios, mandru, sportiv cu rezultate nationale, rezultate la invatatura, etc. Am decazut urat. Cam cu orice fata cu care vorbeam imi cam ieseau lucrurile, acum nici sa le mai salut nu stiu. Ma simteam bine printre oameni, la petreceri eram de multe ori in centrul atentiei, acum si pe strada simt ca nu ma mai observa lumea si se baga in mine. Am renuntat la toate pasiunile, la tot ce ma interesa vreodata. Nu stiu ce sa fac. Am vorbit si cu specialisti si cu duhovnic si tot. Ar trebui sa scap cam cat mai repede ca deja se inrautatesc lucrurile. Pur si simplu stau degeaba toata ziua. Nu pot spala nici o cana. Ma trezesc mai obosit decat m-am culcat. Ma bantuie niste ganduri groaznice.
Vreo solutie? Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Nu ai ce să faci. Acceptă faptul că ai dat-o în bară şi aşteaptă să treacă. Dacă n-a crăpat cineva în urma greşelilor tale, toate trec şi se repară. Ţine-te de şcoală şi de serviciu chiar dacă nu-ţi mai arde. Nu există leacuri miraculoase pentru mustrări de conştiinţă. Măcar ştii că mai rău de-atât nu se poate dat fiind că faptul e consumat şi îţi pare rău, nu rămâne decât să ridici capul.

| Ara997 a răspuns:

Eu cred ca ai fost un pic cam mandru si orgolios cineva/ceva ti-a hranit orgoliul ..in mod nesustenabil. (ex. poate ai avut un mentor care s-a folosit de tine pentru gloria lui si ti-a vandut petarde )
Incearca sa fi tu, sa accepti ca ai niste limite, ca esti om, ca evolutia fiintei umane este oscilanta, numai economia chinei are crestere nelimitata).
banuiescca esti la inceput de facultate, ca ai schimbat mediul, ca ai dat de greu ca orice tanar si, daca pana acum erai oarecum sub o forma de protectie, acum trebuie sa te descurci de unul singur. Si vei reusi. dar va trebui sa muncesti, sa lupti si sa renunti la excesul de mandrie. bafta!

| Aihao19 a răspuns:

Terapie la psiholog sau niste antidepresive Astea din urma chiar te pot ajuta si nu dau dependenta(doar benzodiazepinele dau ca si xanaxul dar antudepresivele nu). Ajuta si terapia psihologica dar trebuie sa te duci maibmulte sedinte si sa respecti si sa practici metodele date de psihoterapeut.Iar pentru pastile trebuie sa apelezi la un specialist doctor psihiatru cu bilet de trimitere de la medicul.Si sportul ajuta, macar 30 min, elibereaza endorfine in creier care iti da dispozitie, poti si sa citesti cateva carti motivationale sau de dezv personala si altceca nu vad ce ai mai putea sa facu, daca problema persista si e foarte suparatoare eu zic sa incerci medicamentele antidepresive. Ajuta cat de cat.Sau poti incerca ceva naturist pentru depresie cum ar fi 5htp, rhodiola etc
Cauta pe net.
Eu am depresie si ma tratez insa cu medicamente antudepresive chimice date de dictor si.pot spune ca m-au ajutat cat de cat de-a lungul timpului sa fiu.pe linia de plutire dar trebuie sa se gaseasca antidepresivul potrivit pentru creierul tau care sa te ajute.Eu am incercat pe rand mai multe.
Eu ti-am dat doarbo sugestie, depinde de tine, ce vrei sa faci.Sanatate iti doresc si gandeste pozitiv, crezi in vindecarea ta!

| roumanianprice a răspuns:

Eu zic ca vizita la duhovnic nu te ajuta, el iti spune sa te rogi si vei gasi linistea sufleteasca si abureli de genu. Sunt specialisti care te pot ajuta, iti recomand sa incerci terapia la psihiatru si o sa te simti mai bine.