| trapezwhat a întrebat:

Am 15 ani si am fost la doctor si mi-a zis ca am -1, 25 la ochiu drept si -1 la ochiu stang si mi-a zis sa ma duc peste 6 luni, daca port ochelari o sa scap de ei?(am miopie)

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa scapi de miopie, doar ca ochelarul stagneaza cresterea miopiei, de aceea este obligatoriu sa porti ochelari, fiindca nepurtarea lor face ca miopia sa creasca.

Recomand sa porti ochelari TOT TIMPUL, fiindca sunt de departare si trebuie sa-ti ajusteze vederea.

La Oftalmolog este recomandat sa mergi in fiecare an, nu la 6 luni, dar ma rog, daca asa ti-a spus tie... poate ca ai si altceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, de miopie nu scapi decat prin operatie.
doar ca la varsta ta trebuie sa faci controale destul de dese sa vezi daca nu creste cumva.

| dullcat a răspuns:

Din nefericire, raspunsul e nu. Ochelarii nu trateaza miopia, ci doar o tin sub control astfel incat sa nu mai avanseze.Asta se intampla cand iti soliciti ochii prea mult( stat in fata ecranelor fara pauza la jumate de ora etc.)si de obicei iti va creste pana pe la 25-30 de ani. Daca vrei sa nu porti ochelari atunci exista varianta lentilelor de contact.