| Kauskaite a întrebat:

Am 17 ani. Am o situatie foarte dificila acasa. de cand eram mult mai mica nu ma mai inteleg sub nici o forma cu ei indiferent de cat as incerca sa colaborez. Ii ajut cu tot ce pot. Imi cresc sora mai mica (2 ani), merg la liceu, fac curatenie, mancare, ies afara cu ea...dar tot primesc bataie incontinuu, pumni, palme din orice motiv. Uneori imi raman si semne destul de evidente. Am intalnit un baiat, nu au fost niciodata de acord cu el pentru diferenta de varsta, el are 25. ne vedem si vorbim pe ascuns.dar in ultimul timp situatia se agraveaza tot mai mult. Ar fi foarte mult de povestit pentru a intelege prin ce trec. Mai pe scurt voiam sa intreb : daca plec cu el, ma mut la el si parintii recurg imediat la politie, ce se poate intampla? Exista posibilitatea sa ma poate lua din nou acasa cu forta? (noi suntem stabiliti in Italia unde am si relatia cu baiatul respectiv.am vrea sa ne mutam plecam "fugim" in Romania)

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu poti fugii nicaieri, pentru ca ai 17 ani, adica esti minora si legal nu poti sa pleci niciunde fara constimtamantul legal al parintilor.
Nu poti trece granita la 17 ani cu un buletin fara actul legal ca etsi insotita de un parinte sau tutore, ca esti in custodia prietenului, pe care parintii tai trebuie sa-l faca la un notar public.
Daca parintii tai anunta Politia, el poate face puscarie!
Uite legile aici:
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen