| ionut7 a întrebat:

Am 19 ani si am riduri pe frunte si as vrea sa scap de ele? Cum?(desi sunt baiat)

3 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Ridurile sunt cauzate de lipsa colagenului si a elastinul din tesuturi. Fara acestea doua, pielea isi pierde din elasticitate si se rideaza. Numarul si adancimea ridurilor depinde si de materialul genetic, dar si de factori externi. Fumatul, alcoolul, expunerea excesiva la soare sunt factori de risc. De asemenea, mimica fetei influenteaza aparitia liniilor fine in anumite locuri, accentuandu-le. Iata si in ce mod apar liniile:
Ridurile de pe frunte - cele orizontale apar la persoanele care ridica sprancenele in timp ce vorbesc, iar cele verticale se formeaza din cauza incruntarii in momentele de tensiune (sau chiar in somn).
Masarea usoara a tenului inlatura tensiunea care contribuie la formarea ridurilor pe frunte. Porneste din zona tamplelor si efectueaza cateva miscari circulare. Apoi, zambeste de cateva ori, deschizand cat mai mult gura lateral.
Din experienta iti por spune co ridurile de pe frunte nu prea dispar asa cu una cu doua.
Alte remedii ar prin apelarea cosmeticii medicale, injectarea unor substante care sa le faca temporar sa dispara.

| AlexandraSmiley a răspuns:

Injectii cu botox.

| Vali87 a răspuns:

Daca ai 19 ani si riduri pe frunte du-te la dermatolog, sunt creme pentru asa ceva dar tyrb sa ai rabdare, botox - alta solutie dar e scump rau si mai sunt si peeling-uri superficiale dar si pentru alea trebuie sa ai bani, si am auzity ca cica ar da rezultate temporare si nu definitive. Alte solutii nu ai.