| anonim_4396 a întrebat:

Am 20 de ani si vreau sa plec de acasa,nu ma inteleg deloc cu parintii,nu ma lasa sa fac nimic din ce mi place, in afara de scoala care tot ei o aleg si acasa absolut nimic, nici afara nu am voie ca iese scandal straight face ce sa fac? unde sa ma duc? sad fara raspunsuri aiurea pentru ca de impacat nu am cum sa ma impac cu ei... si singura solutie care mai ramane nu e tocmai cea mai buna...

3 răspunsuri:
| Cloudless a răspuns:

Hmm, ai putea vorbi cu ei sa mergi in gazda o perioada. Sa te ajute cu banii o luna doua in timp ce iti cauti un serviciu part time. Acuma te rog sa te gandesti la un lucru, cat timp parintii tai au avut grija de tine, pentru ca asta au facut, grija lor a functionat ca un resort. Cand eliberezi resortu, te impinge destul de puternic. Acuma problema e ca ai face prostii multe pe care doar le vei regreta. Incearca sa te gandesti, mai cere sfaturi, opinii, si nu te baza pe ce vezi la altii. Deseori este o iluzie.

| CataC a răspuns:

Buna
De plecat de acasa e usor, exista usa si ai picioare.
Intrebarea e unde pleci? Ai unde locui? Te poti intretine?
Esti studenta? Lucrezi? Faci ceva cu viata ta?
Gandeste-te bine inainte sa iei masuri extreme, sa nu ajungi din rau in mai rau. happy

| jumpno a răspuns:

Explicale parintilor ca ai juns la varsta aceea cand ar tb sa te lase pe picioareld tale... sti cum zic? Ii intrebi dc nu ai voie ( poate ca ai facut cv gresit ) spune-i ca cei de varsta ta fac chestile astes :I si serios? Sa fugi de acasa? Unde ai ajunge cu chestia asta? Dormind pe o banca in parc? Cersind la coltu strazii de foame ( daca nai servici ) fuga de acasa nu e o solutie niciodata ( eventual sa mergi la bunici / prieteni / rude dar si asa... tu ai fi inpacata cu cheatia asta? )

Sper sa va inpacatiwinking