| gspray a întrebat:

Am 40 de absente nemotivate si vreau sa le motivez cu o scutire medicala. Problema este ca sunt imprastiate pe tot semestrul. Vreun indemn ce sa scriu pe scutire ca sa para bine? (scutirea este de pe 14 septembrie pana pe 14 decembrie)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu tu motivezi absentele pe motiv medical ci medicul scolar, medicul de familie sau medicul specialist.
Conform art.94, alin.(4) din Regulamentul-cadru, de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:, citez:
"(4)Actele medicale pe baza cărora se face motivarea absenţelor sunt, după caz: adeverinţă eliberată de medicul cabinetului şcolar, de medicul de familie sau medicul de specialitate, adeverinţă/certificat medical/foaie de externare/scrisoare medicală eliberat(ă) de unitatea sanitară în care elevul a fost internat. Actele medicale trebuie să aibă viza cabinetului şcolar sau a medicului de familie care are în evidenţă fişele medicale/carnetele de sănătate ale elevilor."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu scrii nimic pe ea. Scrie medicul. Si nu da nimeni scutire pe 4 luni.

| ywar a răspuns:

Daca dai si tu 100 de coco iti scoatem o scutire si pentru sementrul viitor.