| BlueDreams a întrebat:

Am de facut un proiect la romana si nu gasesc nimic despre mitul oitei nazdravane. CE este acest mit? Trebuie sa realizez legatura sa cu Baltagul.Stiu ca e scris de unu, De la zamolxis nu mai stiu cum. Daca stie cineva despre ce e vorba sa-mi zica si mie.Multumesc!

1 răspuns:
| Adorable a răspuns:

Personajele se numesc Tezeu si Ariadna.
Tatal Ariadnei a construit un labirint in forma de cerc, iar in mijloc se afla un centaur si Ariadna. Tezeu a infruntat centaurul, iar pentru a iesi, a lasat in urma un fir de ata dintr-un ghem.
Aceasta este povestea.