| ralucaralu a întrebat:

Am fost printre primii din clasa la engleza si m-am dus la olimpiada unde nu am prea stiut mare lucru.Imi e foarte rusine de profesoara(sunt in a9a)si de colegi mei.Nu vreau sa spuna rezultatul in fata clasei si am impresia ca locul meu printre "cei mai buni la engleza"nu prea mai exista.Intr-adevar cu totii stiu ca este pentru cei cu nivel b2 iar eu sunt b1. Poate sa intrebati de ce m-am dus, dar mi-a spus si profesoara sa merg si am zis ca se castiga experienta din concursurile astea.Acum imi pare rau ca am mers si ma cam desconsider.De asemenea parintii mei sunt obisnuiti ca eu sa "stiu"si ii voi cam dezamagi. Poate credeti ca sunt o ciudata dar asa gandesc eu si asa sunt obisnuita. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| Zoet a răspuns:

La fel mi s-a intamplat si mie.sad
Insa nu e mare chestie. Cat ai stiut, ai stiut!
Adevarat ca, castigi experienta, insa nici de ras nu trebuie' sa faci profesoara, dar eu cred ca nu ai fost chiar pe ultimul loc, nu?
Nici eu nu m-am dus, pentru ca i-am zis profesoarei ca nu o sa fac mare lucru, chiar daca la clasa sunt destul de bunabig grin.
Macar stiu ca la anul ce ma asteapta.
Nu-ti fa griji, sunt sigura nu se ve intampla nimic.
Succes, pe curand!

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Stiu cum te simti. eu de exemplu am fost la o multime de olimpiade ( romana, mate, bio, chimie, engleza ) la unele am ajuns pana in faza finala, dar la celelate nu am reusit mare lucru, desi sunt foarte buna la invatatura. mama mea se asteapta de la mine sa ajung la etape cat mai aproape de ultima si la inceput am crezut ca o s-o dezamagesc atat pe ea cat si pe profesoara. apoi cand au venit rezultatele si s-a anuntat punctajul in clasa, nu a cazut cerul asa cum ma asteptam. nu am dezamagit pe nimeni. pur si simplu nu a fost sa fie si de asemenea mi s-a explicat ca aceste olimpiade sunt facute pentru cei foarte avansati ( adica cei care lucreaza in plus cu cateva nivele de dificultate ) si ca nu este o mare pierdere mai ales daca punctajul nu este chiar atat de injositor. am capatat incredere in mine si de fiecare data cand am mai participat nu mi-a fost frica de rezultat, am mers cu zambetul pe buze si nu ma mai interesat de spusele colegilor, care inainte comentau. mai ales ca olimpiadele nu se dau ca sa le castigi, ci ca sa capeti experienta si ca sa afli lucruri noi de care poate nu mai auzisei. nu te descuraja pentru ca nu o sa-ti pierzi locul printre cei mai buni doar pentru atat lucru ( asa cum am mai spus nivelul olimpiadelor este mult mai mare decat cel de clasa ) si desi poate ar fi avut asteptari sa iasa totul mai bine decat ai facut, nu o sa dezamagesti pe nimeni. prinde un pic de curaj si infrunta situatia, care dupa parerea mea nu este una dintre cele mai grave. cu cat mergi la mai multe concursuri pe viitor cu atat mai mult te vei obisnui cu o oarecare nereusita si nu te vei mai descuraja.winking

| Ionutz a răspuns:

Toti avem defecte si nu poti defiecare data sa stii oricum iti voi spune ca vei trece peste asta cu usurinta cat despre colegi daca spun ceva nu ii baga in seama spune ca iei facem atat? si poti sa mai spui ca a fost si greu...

| A_7901 a răspuns:

Nu mai poti sa schimbi nimic acum. Afla la ce ai gresit si corecteaza-te. Si eu sunt printre cei mai bunci la engleza, iar la olimpiada am luat 44 de puncte, ceea ce nu mi-a picat bine, dar nu are cum sa ma marginalizeze cineva, pentru ca raspund mereu la ora si am fost singura care a mers la olimpiada.Nu te panica din cauza asta. Este bine ca iti pasa, dat nu face o drama din asta. Daca cineva se gaseste sa te certe sau ceva de genul asta, nu face decat sa-si piarda timpul aiurea, pentru ca tu esti in asta nu altcineva.

| Pisica_6524 a răspuns:

Parerea mea este ca sa nu-ti fie rusine. Daca ai mers la acea olimpiada ai mers pentru tine si nu ai mers pentru. profesoara si pentru. parinti. Si eu am fost la olimpiada de Lb. romana si nu am avut un rezultat bun si de accea nu m-am descurajat si daca vor mai fi olimpiade voi mai merge cu placere. Mie nu prea imi pasa de parerea celorlalti, am niste colegi foarte egoisti dar nu-mi pasa de ei. Eu te sfatuiesc sa le spui parintilor si sa le zice ai atata ai stiut si altadata poate va fi mai bine si e doar o simpla olimpiada nu ai pierdut si nu ai castigat nimica decat experienta big grin. Doamnei profesoara de engleza nu trebuie sa-i spui ca sa nu-ti zica rezultatul in fata clasei, caci ma gandesc ca isi va pune unele intrebari atunci cand ii vei spune: ca ti-e rusine, ce esti sfioasa etc. Eu sunt fata si sunt in clasa a 7-a daca vrei sa mai vb trimite-mi un mesaj privat cu id` tau de mess. TE pup:*.

| adelynaa a răspuns:

Stai linistita nu face drama din asta a fost un concurs doar oh go on
poate ziua aceea nu a fost tocmai ft buna pentru. tine la toti se int sa avem zile proaste

cum imi place mie sa zic : nimeni nu-i perfect
hee hee