| ralubruneta a întrebat:

Am gasit pe net un text si vreau sa stiu daca este narativ.asa ca imi puteti spune ce inseamna textul narativ?

Răspuns Câştigător
| Daniutza a răspuns:

Textul narativ - posteste intamplari, enimente reale sau imaginare si se caracterizeaza prin folosirea rbelor la imperfect, la perfect simplu sau la prezentul gnomic (care exprima actiunea fara a o raporta la un anumit timp, prezent atemporal).
asa am gasi si eu pe net.winking

4 răspunsuri:
| Aliyaa a răspuns:

Un text este narativ daca:
-are personaje(are un personaj principal care este prezent in toate momentele subiectului)
-are actiuni
-are un narator care ne poveste te intamplarile
-modul de expunere predominant este naratiunea

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Off... GOOOGLEEEE! d-aia s-a inventat, ca sa cauti pe elhappy

| Mony_4137 a răspuns:

Textul e narativ daca are personaje, intamplari, este povestit de cineva si daca trece prin momentele subiectului(expozitiunea, intriga, desfasurarea actiunii, punctul culminant si deznodamantul.

| ralubruneta explică:

Daca eu nu am gasit...ai vreo problema?