| shtephie a întrebat:

Am nevoie de 3 proverbe si de 3 ghicitori mai frumoase/speciale :X Funda.

5 răspunsuri:
| Nothing05 a răspuns:

Buna Steph:*

Proverbe:
1.Viata fara nici un prieten e ca moartea fara nimeni alaturi.
2. Când ai pierdut războiul cu propria conştiinţă, ai câştigat.
3.Apa, cât de tulbure, tot stinge focul.
Daca nu iti plac astea, mai poti cauta aici:
http://www.nistea.com/......esti-alese

Ghicitori:
1.Cine merge de dimineata
In patru picioare,
La pranz in doua,
Iar seara in trei?
(omul,in cele trei etape ale vietii:cand esti mic,mergi deabusilea si in maini si in picioare,cand esti adult, in doua, iar cand esti batran si cu bastonul)
2.Am un copac
cu douasprezece ramuri
pe fiecare ramura
sunt patru cuiburi;
in fiecare cuib sunt sapte oua.
(anul, lunile, anotimpurile si saptamanile)
3.Ce lucru este in toate
Si fara el nu se poate?

Sper ca iti plac:*

| ankadella a răspuns:

Proverbe:

Prietenul la nevoie se cunoaste
Prietenii sunt ca mana cu ochiul.atunci cand ochiul plange, mana sterge lacrimile[nu e proverb]; x
Lumea e amăgitoare: ca o floare trecătoare, ca o apă curgătoare.

Ghicitori:
Ce apa este in lume
Fara nisip?
(lacrima)

Trece monstrul marea
Cu parul alb ca sarea.
(norul)

Ia gandeste-te si spune
Cine-i mai bogat în lume?
(pamantul)

FUNDA
plslove struck

| antoniapopescuantoniapopescu a răspuns:

Proverbe:Prietenul se cunoaste la zile negre
Cel absent se indeparteaza cu fiecare zi ce trece.
Nenorocirea poate fi o punte spre fericire.
Cu cat e mai frumos un trandafir, cu atat are tepi mai lungi.
mai multe AICI: http://www.proverb.ro/

ghicitori:Nu e pasare usoara, E chiar greu Si totusi Zboara
O lume virtuala, de om creata Pe un mic ecran este asezata."
Asta nu mai e oglinda, Si bunica e mirata, Se priveste, dar se vede Numai cum era odata!"

sper ca te-am ajutat. funda pls :O3:o3:o3

| ZuzZzulina a răspuns:

Asta vara la Craciun, mancam mere dintr-un prun si cirese din alun. Ghici ce este!

| Elisa_6224 a răspuns:

Proverbe: Zgârciţii adună ca şi când ar trăi veşnic; risipitorii risipesc ca şi când ar trebui să moară. (Aristotel) Lumea e amăgitoare: ca o floare trecătoare, ca o apă curgătoare. Deşteptăciunea are limite, prostia n-are margini. Când ai pierdut războiul cu propria conştiinţă, ai câştigat.Mare este grădina Ta, Doamne, poarta deschisă şi proştii sar gardul.Meseria se fură, nu se învaţă...cate vrei si ghicitori:Cine-l face nu-l vrea,
Cine-l cumpara nu-l doreste,
Cine-l are nu-l vede!(Cosciugul)
mai cauta si tu ca sunt destule... fundita?