| laptedetara a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Acum 2 luni si jumatate mi-am schimbat stilul de viata. Am grija ce mananc si fac putin sport. Mancand zilnic intre 800 si 1200 calorii am ajuns sa slabesc 10 kg in 6 saptamani. De atunci am continuat sa nu depasesc 1200 calorii/zi si de o saptamana m-am apucat serios de sport (cam 600 calorii arse/zi).

Marea mea problema este ca desi a trecut atata timp, nu am mai dat jos niciun gram si dimineata inainte sa mananc ma simt foarte slabita iar, cateodata, pe parcursul zilei imi apare o stare de ameteala. As dori sa stiu ce se intampla cu corpul meu, de ce nu mai pot slabi?! Mentionez ca sunt fata (am avut dereglari mari de menstruatie de cand mi-am schimbat regimul alimentar), am 170 cm inaltime si 72 kg. De asemenea, am 15 ani impliniti.

3 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Faza este ca al corp a trecut printr-o schimbare foarte mare. Atat de mult sport pentru cineva care nu e obisnuit cu asa ceva, e foarte greu de suportat de corp. Ai slabit repede in prima faza, asa se intampla mereu. E apa din organism. Dupa mai trebuie sa continui sa slabesti. La 1, 70 ar trebui sa ai 50 de kilograme. Mergi la un nutritionist si la aerobic, nu la fitness. Trebuie sa muncesti mult si sa continui sa ai un regim de viata sanatos, daca nu pui la loc totul. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| mramen a răspuns:

Nu mai da importanta caloriilor. Sunt doar numere. Ideea e sa incepi sa restrictionezi din alimentele non-proteice,si s-o ti drept cu sportul. Epuizarea e o idee proasta,restrictia totala si mai proasta,iti zic din experienta. Daca mergi in extrema sunt sanse bune sa-ti dereglezi organismul, si cum au spus si altii inaintea mea, orice imbucatura sa te ingrase dupa. Ce-ti recomand eu e sa tragi tare cu sportu, la liber: ciclism, jogging, cu program regulat.Un mic sfat : organismul e cel mai bine turat la 2 ore dupa ce te-ai sculat si intre 6 si 7 searawinking. Atunci poti sa scoti maxim din minim de efort. Bafta!