| Catenstein a întrebat:

Am nevoie de raspunsuri! Am o mama nesuferita!:@
Imi i-au tot ce vreau, sunt cuminte dar uneori sunt asa de enervanti
Exemplu:Azi ma uitam ca o no-life-ralaughing)la un film pe care vroiam sa il vad de mult si pe la mijlocul filmului ma suna mama ca cica"ce mai facusi? Mancasi?"i-am zis "da! da! mami hai ca ma uit la un film "si cica ea"Si ce? nu poti vorbi cu mine?straight face"...Deci ce om vereee si pe mine ma mai face nesimtita ca cica vorbesc pe ton cu eastraight face cand vin de la scoala obosita fara chef sa vorbesc ma intreaba "ce faci?" bine nu ca ar fi o problema asta dar cand sunt obosita nu stiu vorbesc mai diferit si ei i-se pare ca vorbesc pe ton:@...Si mereu face din tantar armasar8-)Exagereaza mereu de la lucruri de nimicstraight face! Exemplu eu cum fac orele de dimineata ma imbrac si cand a fost ziua mea de Sf Andrei m-am imbracat altfel nu cum a vrut eastraight face si a inceput la 7:00 sa tipe ca si tata s-a enervat pe ea ca "dc tipi asa?" si mi-a dat si o palma pentru nimicstraight faceDE ZIUA MEA!straight facestraight faceSi cand am venit de la scoala ea nu era si mai tarziu a sunat telefonul! Era matusa mea, ma sunase sa imi spuna "La multi ani"si atunci mi-a dat'o si pe mama la tefefonstraight faceSi atunci a inceput sa isi ceara scuze pentru cele de dimineatastraight faceBine bine dar nu trebuia sa faca asa urat sincer mai ales ca luasem o bluza de la ea mai ales ca mama nu are gusturi! X_x mereu mi-e frica de ce o sa imi cumpere daca o trimit singura! in fine si mie intotdeauna mi-a fost rusine de parinti, nu pot sa le cer bani, Doar le spun ca trebuie sa platesc X sau ca vreau ceva dulce dar niciodata nu spun cat adica nu stiu ma simt aiurea sa le cer o suma exactathinking mi-e teama sa nu cer prea mult:-s Si nu ma inteleg la faza cu baietii bine tata e mai de treabahappy dar MAMA? sa nu auda e foarte nesuferita ma intreaba "si iti place de cineva din clasa?"eu"NU" si ea"Asa! esti prea mica pentru baieti"Si eu raman ceva gen"straight face:@"AM 16 ANI!:@:@:@ +am prieten dar nu i-am spus pentru ca mi-e frica sa nu faca vreo scena+ca daca ii spun o sa faca baza din aceea oribila gen daca o sa ma duc cu o prietena undeva o sa spuna "Te duci cu >X-ul?:" sau "Ce a mai facut >X-ul?:" sau "Te-ai **** cu el?:O:O:O:O"Ce sa ma fac?straight faceAm o mama cretina rauu!
Nu am cu cine sa vorbesc deoarece Rudele nu pot ca e o poveste de familie urata ca nu vorbesc intre ele blah blah blahchatterboxSi nu pot sa ies prea des cu Prietenul ca o sa intru la banuieli:@straight faceNorocul meu ca e cu mine in clasa#:-s+cand am fost la o prietena acasa era mama ei acasa si m-a primit super si nu m-a intrebat de scoala NIMIC! doar a plecat din camera si prietena mea cum vorbea cu ea parca vorbea cu cea mai buna prietena a ei, pai eu la mama daca vreau sa glumesc cu ea imi spune "Dar cine ma crezi? Prietenele tale?straight face"
Help?
Funda100%puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| valevale a răspuns:

Buna,si eu tot clasa a 6a sunt si la fel m-am sarutat cu el am iesit cu el afara si mama e fff ok, sincer cred ca trebuie sa aveti o discutie de familie si sa ii arati mamei tale ca nu esti exact cum vrei u dar la rand viii si tu incearca o perioada sa fii ca un ingeras sa faci cum vrea ea sau macaar prefate... apoi roag-o din suflet sa faca odata cum vrei si tu...cred ca poate inainte s-a intamplat cv cu tine cand erai mica si acum mama ta ori numai are incredere in tine ori ii e frica sa nu te piarda nu o lua in nume de rau poate are un moment prost, o pasa grea mai rabda poate se v-a schimba ceva daaca nu recomand sa vb cu ea:* bafta

3 răspunsuri:
| CandyTetris a răspuns:

Da, mama ta e dura, dar sunt sigura ca nu e asa fiidca ii place.Parintii sunt duri doar cand au impresia ca incepem sa facem alegeri gresite, sau sa fim pur si simplu neplacuti in societate.
Stiu ca suna urat ce urmeaza sa spun, si nu e deloc un lucru pe care il faci cu placere, dar schimbarea incepe de la tine. In timp va incepe si ea sa aiba din nou incredere in tine si sa iti dea gradual din ce in ce mai multa libertate.Hope I helped.happy

| alina58 a răspuns:

In primul rand, e normal ca mama ta sa te intrebe ce faci, unde esti, cu cine esti, ce ai facut la scoala s.a.m.d. Nu mi se pare normal sa o faci cretina, ea nu iti vrea numai binele, ei poti sa ii spui orice, tot timpul din partea ei vei primi intelegere si iertare.
Ai mentionat de relatia dintre prietena ta si mama ei. Se inteleg asa bine, pentru ca exista comunicare intre ele.
Poate daca ai incerca sa vorbesti cu mama ta, sa ii spui ce ai facut la scoala, ar vedea si ea ca ai crescut, ca nu mai esti fetita de 10 ani care trebuie protejata la orice pas. Nu trebuie sa te inchizi in tine. Peste ceva timp o sa iti dai seama ca cel mai bun prieten a tau este doar mama ta!

| Quinacridone a răspuns:

Buna,
Mama ta e cam "comunista" Fara suparare! Trebuie sa ii zici si ei sa fie mai de "treaba"La 16 ani FARA PRIETEN! WTF?! Recunosc nu ma dau mare ...Eu sunt in clasa a 6A si mama mea e intelegatoare.Depinde de mama acum...E o fata de la mine din clasa care care a stat cu un baiat si are decat 12 ani S-a sarutat si cu el pe gura.Deci depinde de parinti!