| ady20hbk a întrebat:

Am nevoie de un sfat! Sunt o fire mai emotiva si de ceva timp am mereu sentimentu de singuratate ...de cand a inceput vacanta eu am invitat mereu preiteni prin oras, parc dar am fost refuzat de fiecare data .cu o singura exceptie. ea a zis da mereu... dar acum ma refuza si ea(cred ca s-a plictisit de mine... a da .si e si fata de care imi place) .acum dupa ce nici ea nu vrea sa mai iasa ma simt singur ...nu am cu cine sa mai ies afara .toata lumea ma refuza... vreau si eu un sfat de la voi prin care sa trec peste aceasta perioada .va rog

Răspuns Câştigător
| emima a răspuns:

Uite si eu cunosc sentimentul inca eu am avut depresie simteam nevoia sa fiu singura mereu sa plang sa stau singura sfatul meu ar fi sa ai ceva ocupatie adica sa citesti ceva sa umbli pe internet sa faci ceva care sa iti placa sasa ca nu-i baga in seam pe cei din jur mai bine ar treui sa consulti un psiholog.nu te simti jignit pentru ca omenii care consulta un psiholog nu sunt nebuni doar ca au o cadere emotionala daca vrei mai mulye deyalii acceseaza id meu sde mess ema_nicoleta near prinde bine sa vb pentru ca si eu trec prin aceeasi perioada succes

23 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eee...Au si ei alta treaba.Acum toata lumea pleaca la tara, la mare, la munte.Probabil nu prea au timp.Nu iti face grijiwinkingCand v-a incepe scoala o sa fie ca inainte big grin
Vacanta placuta si nu mai fi trist!winking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ai rabdare v-a rasari soarele si pe strada ta.

mira
| mira a răspuns:

Pentru inceput invita la tine un coleg sub pretext ca nu-ti merge calculatorul sau ca ai achizitionat ceva nou. Te va cunoaste mai bine.Incearca sa descoperi si colegi ca tine care tanjesc dupa o prietenie. S-ar putea sa fie mai de incredere.

mlm
| mlm a răspuns:

Poate esti o fire mai retrasa, incearca sa te integrezi intr-un grup de prieteni mai linistiti si vei vedea ca totul va fi ok.

| sorin a răspuns:

Incearca sa fi mai deschis si accepta noi provocarihappy

| emima a răspuns:

Hei, merci ca miai ales rasp castygator nu prea obisnuiesc sa primesc

| emima a răspuns:

Hei mc ca mai ales castygatoare

| Jonsdottir a răspuns:

Eh asa e vara laughing mai pe la tara, mai pe la mare, pe la munte.si alte motive...citesc,ma uit la tv, am altceva de facut, nu am chef...bla bla bla. d'aia te refuza tongue si mie mi se intampla la fel
d'aia abia astept eu sa inceapa scoala laughing

| greg a răspuns:

Mai vin si perioade din astea

| cooola a răspuns:

De ce nu incerci sa vorbesti cu iei, si sa iesi cu iei fara sa fii tu cel care spune, de sa faceti si une sa mergeti. poate ca ii deranjeaza asta/. Dar daca de iti place ar trebui sa vb deschis si sa o intrebi ce se intmpla, cu ce ai gresit.

| hashe86 a răspuns:

Trebuie sa lucrezi la cauza: de ce anume ai acest sentiment de singuratate? si de ce crezi ca toti te refuza? sau poate doar tu ai impresia asta. poate esti prea agasant cu ei tocmai din dorinta de a nu mai fi singur. analizeaza obiectiv situatiile in care te au refuzat, precum si modul in care au facut-o. de ce nu, chiar sa i confrunti. poate nu ti sunt prieteni adevarati.
incearca sa ti faci altii.
acelasi lucru si cu fata respectiva.

| mircea a răspuns:

In general firile emotive, retrase sunt ocolite. Sunt mai dificili, nu prea au curaj sa spuna ce simt, ce vor, ce le-ar placea, nu au idei surpriza, adica nu creeaza adrenalina. Se pare ca sunt apreciati "spontanii", care creeaza adrenalina in jur. Cei retrasi au in schimb un mare avantaj : pot oferi liniste si intelegere mult mai mult si mai usor dect ceilalti. Dar asta vine mai tarziu, nu acum. Cauta persoane asemanatoare tie. Fa-ti un grup de cunoscuti, poate chir noi prieteni. Ai rabdare! Ti se vor intampla toate lucrurile frumoase pe care ti le doresti.

| kayan a răspuns:

De ce te refuza toata lumea?

| mioara a răspuns:

Scimbate imbracate frumos, sochiaza pe toti du-te la disco fa-ti noi prieteni fi altu, ii vei atrage ca un magnet multa bafta.

| Linda a răspuns:

Parerea mea intreaba-i sincer, daca ar fi un lucru care l-ar sugera in imbunatatirea comportamentului tau, care ar fi acela? Daca iti spun, uite esti prea timid, atunci du-te si lucreaza voluntar la o firma care vinde chestii pe strada. Asa ca experienta, cu cat te confrunti cu mai multi oameni - chiar daca te refuza de multe ori - inveti sa fii mai relaxat in relatiile cu ceilalti. Domnul sa te ajute.

| Közmyn17 a răspuns:

Salutare ady!

Te inteleg perfect, pentru ca si eu la un moment dat am trecut prin situatzii asemanatoare. In primul rand, nu trebuie sa cazi intr-o depresie, sau ceva de genul acesta, pentru ca sunt momente care trec. Al doilea lucru: cauta si informeaza-te care este problema pentru care multi te refuza( sa stii ca pot fi unele lucruri care nici prin cap nu-ti trec). Incearca la scoala sa fi mai abtzinut atunci cand vine vorba de ajutor. Nu zic sa nu iti mai ajutzi colegii deloc, ci sa la mai tai din portzie, intelegi tuh ce zic.

Astfel, vor ajunge in timp sa iti aprecieze munca, si sa o considere importanta. Incearca sa iti formezi o personalitate, sa fii sigur pe tine, ce vrei de fapt, si sa nu te mai tot tzii dupa "prietenii" tai, pentru. ca vor crede ca nu ai cu cine sa stai si asa te vor evita. Daca gresesc, atunci inseaman ca majoritatea sunt plecatzi la munte, mare, in afara si nu prea mai au timp sa mai stea cu prietenii lor.

Incearca in continuare sa fii tu si ai sa vezi ca toate se vor rezolva de la sine! Mult succes!

| naviDIabLO a răspuns:

Eu zic sa numai inviti pe nimeni niciodata lasa-i pe ei sa vina la tine

| ady20hbk explică:

Gasesc diferite pretexte. k le e rau. k nu se simt bine... k are trebuie etc(chestii clasice) ...nu vreau sa intelegeti acum ca sunt baiat rau sau cv de genu .eu m-am comportat bine cu colegii si prieteni. n-am avut divergente cu ei... dar acum nu inteleg de ce ma refuza

| ady20hbk explică:

Chestia urata esta ca ...am fost refuzat si de colegi de clasa straight face .nu pot sa cred asta ...mereu la scoala ma gandeam mai mult la ei decat la mine... i ajutam pe ei mai mult de cat pe mine cand aveau o problema .cum sa va zic... mie mai mult imi pasa de celalalt decat de mine. .nu am fost egoist niciodata ...cand au cerut ajutorul i-am ajutat ...acum cand am eu nevoie de ajutor sunt refuzat ...jeez. .nu sunt chiar asa de plicticos dar eu am ajuns asa din kuza unor accidente care m-au schimbat si din rautatea pers de dupa accident straight face.

| monika_9877 a răspuns:

Gandeste-te de ce te refuza toata lume?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai oare de ce te-or fi refuzat toti?
Nu te supara, dar daca mai multi te ocolesc, inseamna ca ai tu ceva defect mic, acolo. Poate neincrederea in tine... poate timiditatea...

Tu cand ai iesit cu ei, te-ai simtit bine? Dar ei, cum s-au simtit cu tine? Daca totul a fost ok, nu vad de ce acum nu te mai accepta.

Oamenii mai au ciudateniile lor, poate ei deja erau un grup format, inainte sa apari tu, si atunci greu te mai accepta straight face

Mai incerca sa cunosti alti oameni interesanti, cum i-ai gasit pe acestia, mai gasesti si altii happy daca mai ai un prieten foarte bun, intreaba-l ce defect gaseste el la tine, ce l-ar determina sa te respinga.

Si nu te inchide in tine.Fii tu insuti si atunci ai garantia ca cei care te plac acum, te vor placea si peste mai mult timp, tocmai fiindca... te plac asa cum esti big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off... ce greu imi este sa iti raspund la intrebare, parca mi-ai fi transmis si mie starea asta de tristete.Incearca sa cunosti pe cineva nou, nu neaparat de care sa iti placa in sensul in care iti placea de fata aceea ci cu care sa socializezi si in preajma caruia sa te simti bine fie si pe mess (nu are importanta), poate pana la urma o sa descoperi care este problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar accidentele au trecut! Trebui sa te gandesti la prezent si sa te bucuri de fiecare clipa chiar daca unele dor, sa te bucuri ca traiesti si ca ai postat intrebarea asta pe TPU.

Eu ma bucur ca existi!