| ionnik a întrebat:

Am o mica problema, ce-i drept nu grava, dar pentru varsta mea de 16 ani este importanta.ma cert cu tata non stop laughing aseara ne-am certat pe motivul uniformei.nimeni din scoala nu o poarta, eu trebuie s-o port. mi-am luat un hanorac pe mine fiindca mi-era frig si m-a certat cand m-a vazut. el vrea sa am sacou, pantaloni se stofa, camasa alba si sa nu dau sacoul jos de pe mine straight face. acum sa fim seriosi. e aiurea. a zis ca va vorbi cu diriginta si daca aceasta spune ca avem voie sa ne imbracam si altcumva ma va lasa si pe mine straight face. bun... i-am propus sa ma lase la ziua unei fete care si-o tine la ea acasa o noapte intreaga si lui i se pare foarte anormal sa lipsesc o noapte de acasa la varsta asta. ok, dar nu ma duc in cluburi, baruri sau singura la munte sau mai stiu eu ce.este o zi de nastere sarbatorita. este aiurea, am destule certuri pe tema "nu ai voie" si pentru ce? de ce-mi fac asta? eu in timpul scolii n-am voie nici pana in parcul din fata blocului sa ma plimb, mi se interzice orice.
este normal sa fie chiar in halul acesta straight face?
ma intreb...

3 răspunsuri:
| Alisa a răspuns:

Lasa-l sa vorbeasca cu diriginta ta si aceasta probabil ii va spune ca ai voie, daca si asa nimeni nu poarta uniforma si se va convinge singur.

Este un tata sever, dar toate astea le face pentru ca iti vrea binele, si riscurile sunt foarte mari la varsta asta.

Daca nu te lasa la ziua acelei fete, incearca sa te pastrezi calma, deoarece mai rau va face daca te vede ca te enervezi si iar va incepe alt scandal. Fii mai indiferenta, este greu dar incearca. Atunci cand incepe vreo cearta, lasa de la tine, fa asa cum iti spune el, ca pana la urma va avea incredere in tine. eu am 18 ani si tot asa nu imi da voie sa ies, si ma cert non-stop cu mama, ca ar fi in stare sa vina cu mine peste tot. bafta:* si ai grija ce faci.

| andreea14 a răspuns:

hee heeDar mama ta nu spune nimic?
Inceraca sa-l convingi, sa aiba o parere diferita despre cum te imbraci tu. Daca e "comunist"(cum e si bunicul meu). Si mie mi se pare anormal sa se comporte asahee heepa

| RainDrop a răspuns:

Cei drept, exagereaza