| anonim_4396 a întrebat:

Am o teme in care trebuie sa imi spun parerea despre societatea in care traim. In primul rand, ce intelegeti voi prin "societatea in care traim"? Romania sau la nivel global?
Daca as scrie despre ceea ce ma irita pe mine referindu-ma strict al situatiile intalnite de mine si nu la intreaga populatie e bine? Adica se poate spune ca vorbesc despre societate daca eu zic ca ma enerveaza x si y sau chestii din astea?

Mersi.

5 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Societatea e suma oamenilor din jur. A tot ceea ce vezi tu ca gandeste spune si face omul. Societatea din jurul tau, oamenii care te influenteaza sau cu care n-ai nicio treaba, dar exista.
Depinde ce fel de text e, daca e liber, poti sa spui ce vrei tu acolo. Daca e argumentativ, trebuie sa fie mai elevat si cu argumente, nu ca te enerveaza cineva, etc.

| thegatekeeper a răspuns:

Te poti referi la societatea actuala in general, nu neaparat la situatia tarii noastre. Depinde din ce perspectiva doresti sa iti prezinti opiniile. De asemenea, poti sa te rezumi doar la Romania si sa subliniezi aspectele care te deranjeaza si/sau cele care ti se par benefice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da e bine, dar trebuie sa spui CE nu CINE.

| cRaZyYkiD a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa o faci asa cum vezi tu societatea in care traiesti,din ochii tai. Poti sa faci referitor doar la Romania, Europa sau intreaga lume, asa cum vezi tu, prin intamplarile din trecutul tau, dar si observatiile din prezent. Mai simplu, este o compunere libera cu subiectul "Societatea", este buna daca este cum vrei tu sa fie si daca este facuta din propria ta perspectiva. Eu asta cred. Sper ca te-am ajutat happy

| Rabsaky a răspuns:

Cred ca nu e zi in care sa nu ne irite ceva in societate - nu e zi, dar ca macar putin sa te distrezi si sa nu cheltui cerneala in zadar incerca sa scrii ce iti place in societate sau cum ai prefera sa fie societate - incerca in scris o zi fara nervi - raspunde societatii...