| anss23 a întrebat:

Am si eu o intrebare:cum as putea sa am si eu o prietena foarte buna, careia sa pot sa-i spun totul si chestii de-astea? Adica la mine in clasa suntem sapte fete si sunt doua cate doua cele mai bune prietene,[nu stiu daca intelegeti ce am vrut sa spun.big grin], dar eu nu am niciunasad

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Probabil ca nu esti tu prea sociabila si de aceea nu ti-ai gasit o prietena in clasa ta. Chiar daca ele sunt prietene doua cate doua, nu este exclus ca sa faci parte si tu din unul din acele grupuri, insa cred ca depinde de tine ca sa te faci placuta in comportare, in discutiile pe care le ai la scoala cu colegele tale si in activitatile scolare si extrascolare pe care le realizati in clasa voastra. De obicei oamenii se apropie atunci cand se cunosc mai bine si cand au activitati si hobiuri comune. Fa o incercare si invita-le la tine cand este ziua ta de nastere ori de nume si sa vezi daca raspund acelei invitatii, pentru ca ulterior aveti puncte comune de discutie. Poti incerca sa discuti cu ele o carte ori un film care ti-au placut sau o alta activitate pe care ati desfasurat-o eventual in comun la scoala.
Trebuie sa stii insa ca, trebuie sa ai grija in ati"pune sufletul pe tava" atunci cand te imprietenesti cu cineva, pentru ca atunci cand eventual va certati, acele lucruri intime pe care tu i le-ai spus unei prietene, poti fi "atuuri" cu care vei fi atacata.
Eu sunt convinsa ca ai prietene, ori persoane care te apreciaza si ar trebui sa observi care sunt persoanele care te plac, asa cum esti tu si cu acelea te poti imprieteni mai usor.
Nu-ti fa probleme, o sa ai si tu prietene si totul va fi in regula. Vine un timp pentru toate.
Mult succes si multa sanatate.

4 răspunsuri:
| babygyrl a răspuns:

O fata buna, draguta, care tine anumite secrete. Incearca sa te imprietenesti cu ele si pe urma iti alegi una din ele. Care crezi tu, in care poti avea incredere mai multe, si care te intelege. Si eu am ceva prietene, dar le tin numai asa ca nu prea am incredere in ele pentru ca nu are rost, m-au tradat. Dar in schimb am alte prietene care nu sunt cu mine la scoala, sunt in alta parte care m-au ajuatat mereu si mi-au demonstrat ca imi sunt prietene adevarate.

| dailydaisy07 a răspuns:

Pai mai intai incerci sa te imprietenesti cu toate apoi stai cu fata cu care aveti mai multe incomun! vezi ca daca nu merge poti mereu sa te imprietenesti cu fetele din clasele vecine! noroc!

| T. AC a răspuns:

Nu stiu cum ai putea sa faci asta pentru ca un prieten adevarat cu cade ca si marul din pom trebuie sa fie o persoana cucare sa ai cateceva in comun si la restul sa o completezi si ea la randul ei pe tine si sa aveti incredere si baza una in cealalta sa puteti sa impartit secrete incearca sa te imprietenesti cu una din cele 3 perechi sa faceti undeva un trio

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti cea mai castigata. poti fi prietena cui vrei tu.sau a tuturor.fiindca ele se vor dezamagi una pe cealalta si isi vor lua prietenii unele celorlalte pana se vor desparti.