| LongLive a întrebat:

Am si eu o mica problema? La 8 ani am plecat cu familia in Anglia(mama, tata si sora) iar parintii mei s-au divortat cand eu aveam 11 ani, tatal meu ma convins sa raman in custodia lui(mare greseala). Eu am 14 ani si sora mea 23, ea traieste in Anglia, Exeter cu prietenul ei si lucreaza. Mama a avut o problema de sanatate si eu traiam cu ea si cu "prietenul" ei. Nu a lucrat vreo 3 luni si nu prea mai erau bani (asa am crezut eu) asa ca m-am hotarat sa traiesc in Romania cu tatal meu dar problema este caci eu am pierdut totul esentialul materiei al scolii din Romania, si tata ma lasa singur acasa si trebuia sa ma duc in fiecare seara la unchii mei + am mai facut niste belele din cauza anturajului meu asa au intervenit niste probleme intre mine tata si diriginta. Momentan sunt in clasa a 8-a iar notele mele nu sunt asa grozave, tata cu diriginta cred ca eu nu vreau sa invat dar eu habar nu am nimic. Tata m-a lasat singur acasa 9/12 luni. Si am inceput sa dau cu stangul in dreptu, am inceput sa fumez, varul meu venea aproape in fiecare seara cu prieteni mai mari(17-18ani) la mine in apartament si a aflat tata. Din punctul lui de vedere ma rezolvat (cureaua).

In vacanta de craciun am vizitat-o pe mama si pe sora mea. Cand m-am intors acasa, m-am intors cu sora mea si am avut o discutie de vreo 3-4 ore inainte sa plece. Am discutat despre viata mea si a zis a este de acord sa ma ajute sa trec de ce e mai greu, am vorbit cu mama despre asta deja si ma sustine, mai am de trecut de tatal meu. Anul acesta trebuie sa dau capacitatea care sigur o voi pica, nici macar nu stiu pe ce profil sa intru. Si as vrea sa plec in Anglia la mama mea si sa termin liceul si poate facultatea acolo, sora mea le-a terminat pe toate trei in Romania si au absolut nici o valoare in Anglia.

Ieri tata a venit din Anglia si azi a plecat sa o ia pe noua lui prietena pe care o cunoaste de 1/2 luni si fiica ei. Faza e ca nici nu m-a intrebat/discutat cu mine daca sunt de acord sau nu. Eu am aflat asta de la sora mea, eu nu trebuia sa aflu pana cand nu le aducea. Din ce am mai vazut din conversatile lui cu ea am inteles ca el ar fi "discutat" cu mine si ca ar pleca iar in Anglia dupa 2 saptamani.

Eu nu vreau sa imi traiesc viata cu o femeie pe care nici macar nu o cunosc cand o am pe sora si pe mama mea alaturi de mine.

Ce credeti ca ar trebuie sa fac?

3 răspunsuri:
| Leptosome a răspuns:

Deci...stai, stai. Tu erai in custodia tatalui, si ai stat cu sora? Mama? Nu prea am inteles.
Oricum, tot ce pot sa iti zic este ca te compatimesc. Uneori mi se pare ca viata mea e groaznica, dar tu sigur suferi intreit fata de mine.
Sa o luam cu inceputul. Trebuia sa te gandesti de la inceput ca aveai sa pierzi mult cu mutarea dintr-o tara in alta pe perioada scolii. Mai ales in clasa a opta, cand se dau examenele.
Si vroiam sa te intreb, tatal tau este o persoana mai violenta? Vulgara? Nepasatoare? Nu vreau sa te jignesc pe tine sau pe el, dar din ce ai spus tu aici cam asta reiese. Adica inteleg, vrea sa isi refaca viata, insa tu al cui esti acolo? Chiar daca esti un copil, trebuie si tu sa fi consultat. Si faptul ca a mintit-o pe respectiva femeie pe fata cum ca te-ar fi intrebat, chiar este deranjant. Iar tu ar trebui sa nu te mai lasi prada viciilor precum bautul sau fumatul. In primul rand esti prea mic pentru asemenea lucruri.
Sfatul meu este sa incerci cumva sa pleci inapoi la mama ta, cum ai zis si tu, dar din moment ce tatal tau are custodia, mai greu. Ai grija de tine si incearca macar sa iei examenele. Bafta!

| IsAbElLaSwEeT a răspuns:

Nu te supara dar... complicata viata ai! Cred ca ar trebui sa mergi la mama si la sora ta, asa as face eu. Nu vreau sa na bag in viata ta, ti-am dat doar un sfat. Fa ce crezi ca e bine. Daca vrei sa vb mai multe, sunt fata si te inteleg, da-mi adresa ta de mess.

| Deeeeeu a răspuns:

Cred ca ar trebui sa nu te mai consumi pe chestiile astea. Mai toate familiile au probleme, iar copiii sunt cei care sufera. Tu zici ca nu intelegi nimic de la scoala? Ai incercat macar sa fii si tu atent la profesor sau sa ai ntrebi ceva ce nu ai inteles? Parerea mea este sa gandesti pozitiv si da, ar fi o solutie sa pleci in Anglia la mama ta.