| claudiuflorin a întrebat:

Am un catelusa Ciobanesc german femela e in varsta de 2 luni si 8 zile. Nu stiu cum sa-l cresc. de ce respira repede cand doarme catelusa mea?! Si eu locuiesc in apartament cu mama mea si bunica si 4 frati mai mici, si nu stiu cum sa fac sa se obisnuiasca la mine catelusa. frati mei sunt 2 bateti si 2 fete. mai mici varsta cuprinsa intre 8 si 12 ani. eu imi doresc sa se obisnuiasca la mine catelusa, dar daca se joaca si ei cu catelul meu oare o sa se obisnuiasca la ei? cum ar trebui sa se joace sa nu se obisnuiasca cu ei? si cu mama mea si bunica la fel, cum ar trebui sa se joace cu catelusa fara sa se obisnuiasca, ei nu stiu sa se joace si imi strica educatia catelului... cum ar trebui sa -l educ la aceasta varsta? Vreau sa se obisnuiasca la mine catelusa. trebuie sa-l scot afara la aceasta varsta 2 luni si 8 zile, si cat trebuie sa-l tin afara si de cate ori trebuie sa-l scot afara pe zi? si ce mancare sa-i dau. cum sa-l invat sa faca treaba mica si treaba mare afara, sa nu mai faca prin casa se se urineze si in casa se poate obisnui cu urinatul sau numai afara? cum trebuie sa ma joc cu catelul, sa vorbesc cu el ce sa-i fac? Cum sa -l educ, ce educatie sa-i dau si cum sa-l dresez? si de cate ori pe luna trebuie sa-l duc la doctor veterinar? cum scap de purici? Nu stiu nimic din toate astea. Nu stiu nimic de cainii. Care e mai bun ca rasa ce caine rottweiler sau ciobanesti germani care sunt cei mai buni la atac? Imi doream rottweiler (simpatizez mai mult decat pe ciobanesti germani)ei sunt foarte agresivi la atac. dar nu stiu de ciobanesti germani. si ciobanesti germani ataca? poate si ciobanesti germani dar mai putin nu stiu ce sa zic daca nu stiu.Si daca il invat sa doarma langa mine in pat pe catelusa, e bine? sau sa doarma mai bine pe jos.Multumesc. Va rog ajutati-ma. Ofer fundita! si respectul meu cu bun simt. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| ionela22 a răspuns:

Si eu am ciobanesc german,acesti caini trebuie scosi afara dimineata,,la pranz si seara,trebuie sa te apropii mai mult de el sa ii acorzi atentie sa vorbesti cu el,sa ii dai sa manance asa se va obisnui cu tine, iar cu urinatul atunci cand face in casa trebuie sa ii arati ca nu e bine sa il certi si sa il dai cu nasul acolo apoi sa il scoti afara, ca sa se obisnuiasca afara il scoti in fiecare dimineata afara cate juma de ora, o ora si asa si la pranz si seara este mic si se va obisnui pana la urma.In primul rand trebuie sa il duci veterinar sa ii faca carnet de sanatate si il el sunt trecute vaccinurile si te cheama el cand trebuie sa mergi la el.Pentru ca daca il tii asa fara vaccinuri cand trebuie si fara sa il duci la veterinar risca sa moara pentru ca asa au patit multe persoane.Da si cainii ciobanesti ataca si sunt foarte periculosi daca ii dresezi.Acum te compoti frumos cu el vorbeste cu el ii dai sa manance il scoti la plimbare il mai alinti pentru ca este mic si de la 6, 7 luni daca vrei sa se faca agresiv nu il mai alinti, pui pe cineva sa il bata si tu nu ii dai importanta etc.Asa iti spune si veterinarul.
funda?