| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta termin clasa a 8 a si as avea nevoie de părerea voastră dacă m-ați putea ajuta. As vrea sa merg la profil de mate-info la liceu doar ca nu sunt sigur ca e profilul potrivit pentru mine. Sunt un om capabil, care poate învață, am terminat toți anii cu media 10, iar anul acesta ies șef de promoție. Din ce am înțeles de la cei care studiază la acest profil, se pune mare accent pe matematica și fizica. Cu matematica o duc ok, dar cu fizica nu ma prea împac. Nu o înțeleg deloc când vine vorba de rezolvat probleme, teoria care se preda în caiet o pot învața dacă chiar e necesar. Întrarea mea este dacă chiar se pune asa de mult accent pe fizica la acest profil cum zic alții? E mai diferita fizica de liceu fata de cea de generala? Dacă nu o înțeleg pe acesta din clasele 5-8 am șanse sa o înțeleg pe cea de liceu? Merita sa merg la mate-info și sa ma chinui sa scot în fiecare an o medie de trecere la fizica? Chestia e ca vreau sa îmi rămână și timp liber cam în fiecare zi (1-2 ore) ca să pot merge la sala. M-am gândit sa încerc un semestru la mate-info și dacă nu ma acomodez sa ma transfer dar mna. Ca alte doua profiluri mai am de ales și între filolofie și economic... Aștept răspunsuri și din partea vostra, mulțumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă îți place matematica aș zice să încerci mate-info, o să îți prindă bine acest profil.

| Mynameis93 a răspuns:

Nu înțeleg, dacă ai media 10, ieși șef de promoție. cum de nu te împaci cu fizica? Cum ai făcut tu sa ai media 10 la fizica?
Referitor la întrebarea ta, incercarea moarte n-are. Încearcă, vezi dacă ți se potrivește.
Eu am făcut prostia să nu merg la mate info. Acum îmi pare rău.