| lostinparadise a întrebat:

As dori sa stiu cum as putea scapa de impresia ca "cineva este in spatele meu". Vreau sa spun ca mi se intampla cam doar cand sunt acasa, mai ales singura. Am dese momente cand cred ca mai este cineva in casa si astfel de chestii; mi se întampla ca atunci cand stau in pat sa dorm doar pe o anumita parte, pentru ca se afla în interiorul meu o teama... ca cineva e acolo si asa mai departe.
Tin sa mentionez ca am o frica de cadavre... inca de cand eram mica si nu pot scapa de ea. Imi fac tot felul de scenarii si e de-a dreptul oribil sa stai cea mai mare parte a timpului cu gandul la diverse chestii din astea.
Am cautat ceva chestii pe net, dar nu am gasit.

4 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

O sa treaca in timp, gandeste-te ca aceasta senzatie e irationala si ca e doar o impresie, e imposibil ca cineva sa fie in spatele tau sau in casa fara ca tu sa auzi sau sa vezi ceva. Probabil esti stresata sau te macina ceva, si din cauza asta iti faci acele scenarii in gand sau ai multe ganduri negative, incearca sa te relaxezi, gandeste-te ca orice situatie are o rezolvare si ca nu are niciun rost sa ne stresam mai mult decat e cazul intr-o situatie. Incearca sa iti alungi aceste ganduri negative si sa te concentrezi pe alte lucruri, iesi pe afara cu prietenii si axeaza-te asupra unui hobby.

| Violleta2022 a răspuns:

Asemenea sentiment ca mai este cineva in camera cu noi, cred ca l-am avut cu totii cand eram copii mici.
Vei scapa de el cu timpul, crescand!

| Zorok a răspuns:

Daca vrei sa scapi de fricile tale trebuie mai intai sa le intelegi.Este total ilogic.Nu te intorci, iar daca o faci in momentul cand vezi peretele sau ceea ce e normal sa fie in spatele tau zambeste si nu-ti spune ''ce bou sunt, etc'' fii increzator incearca sa iti iduci tu singur/a faptul ca frica ta este ilogica si chiar daca cineva este in spatele tau aminteste-ti ca cineva este mereu langa tine, acel cineva esti tu.Nu-ti lasa mintea sa iti induca stari negative:frica, ura, gelozie, suferinta, etc.Singurul care are controlul asupra vietii tale esti TU nu-ti mai lasa mintea sa te sperie tu esti cel/cea care spune VIATA MEA DEPINDE NUMAI DE MINE! Sanatate si tine minte DOAR TU AI CONTROL ASUPRA TA!

| lostinparadise explică (pentru Zorok):

Chestia e că știu toate astea și nu știu de ce tot mai continuă sad