| Andreeaionla57 a întrebat:

Aveam înainte un par asa gros si frumos, l-am vopsit apoi l-am taiat ca era ars.El a crescut Ok dar l-am mai facut cu placa si s-a subtiat. Urasc, e prea subtire, as renunta la placa dar nu l-as mai tunde, nu stiti nimic sa îl îngroș

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ramane valabil raspunsul meu de aici, de la alta intrebare de-a ta pe acelasi subiect:

https://www.tpu.ro/......l-am-tuns/

Si nu, din pacate nu exista nimic pentru ingrosare, cel putin nu permanent. Poti aplica diverse produse care vor oferi un aspect mai gros temporar, deschizand cuticula pentru ca sa intre substantele.Parul de asemenea va parea mai sanatos si neted, fiind acoperit de siliconi si alte substante, insa in fond, va fi la fel de degradat.Cel mai simplu si mai eficient este sa tai partea degradata si sa renunti la intinsul cu placa deoarece mai rau faci.Pe masura ce lasi asa firul se va tot degrada tot mai sus, afectand si partea sanatoasa, mai ales daca ai varfuri despicate.Prin taiere ti-e mult mai usor sa tii evidenta cresterii si sa mentii lungimea (ca nu iti mai bati capul cu ce este deja neplacut estetic) si in acelasi timp ajuti la regenerare.

La nivel microscopic firul arata asa ca in prima imagine, cand este sanatos:

https://themestizamuse.com/......damage.png

Si uite-te cu atentie in celelalte imagini cum arata cand este agasat prin diferite procedee, ajunge rupt, subtiat, cu varfuri despicate.

| Andreeaionla57 explică (pentru dullcat):

Mi am tuns tot parul ars, recunosc ca sunt putin dezamagita am parul foarte scurt.dar cred ca e ceea mai buna alegere

| dullcat a răspuns (pentru Andreeaionla57):

Da, ai luat decizia corecta pentru sanatatea parului.Stiu ce zici, eu de mult nu mi-am mai taiat parul lung, iar de putinele ori cand am ales sa fie scurt imi parea extrem de rau.Dar va creste foarte repede daca nu stai sa ai grija lui in privinta lungimii.De obicei asa se intampla, cu cat te obsedezi mai mult sa creasca cu atat pare ca totul se intampla cu incetinitorul.Asa era la mine in perioada liceului.laughing In prezent tund doar varfurile si nu am nicio treaba.In medie parul creste aproximativ 1 cm pe luna.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cum sa ingrosi parul deja crescut? El e deja crescut, e tesut mort