| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani si parintii mei nu ma lasa sa merg niciunde.Acum o saptamana. trebuia sa merg in Turcia pentru niste dansuri si melodii si trebuia sa ma cazez la un copil si parintii nu ma lasa ca cica nu stiu engleza si nu mananc si din astea, de fapt eu stiu foarte bine engleza fata de ceilalti colegi si iau numai nota 10(nu ma laud, dar asa este, parintii mei tot pun motive).Si acum pe 1 mai toti colegii din clasa merg la o fata in Calarasi si de unde stau eu pana in Calarasi dureaza 1 ora si i-am spus la mama ca mergem cu clasa la padure si ne cumparam de mancare si facem gratar si din astea si a spus ca NU ma lasa deoarece putem face si noi gratar in gradina, pe taicamiu inca nu l-am intrebat dar cred ca va zice si el nu pentru ca eu cred ca e putin mai lenes si nu o sa aiba chef sa ma duca cu masina pana acolo.Doamne,nu ii inteleg pe parinti, nici acum cand nu trebuie sa platesc nimic nu ma las? Ce au? Voi aveti asemenea parinti? Ce trebuie sa fac sa-i conving? Cu Turcia am inteles ca era prea departe si ca trebuia sa merg cu avionul dar pana in Calarasi care dureaza doar 1 ora? Plus ca acolo sunt 2 parinti si ne mai supravegheaza.

5 răspunsuri:
| UbexFlo a răspuns:

Parintii tai iti vor binele happy Totusi ai 12 ani, nu bine sa mergi asa de capul tau undeva pentru ca acei 2 parinti care vor fi cu voi la Calarasi nu isi vor asuma responsabilitatea daca unul din voi pateste ceva.Parintii tai nu au incredere in tine, sunt de parere ca nu iti poti purta singura de grija si de aceea nu iti dau voie.happy

| xSequel a răspuns:

Mda...o sa fac eu cumva sa-i conving.Acolo sunt 2 parinti si va fi multa distractie mama nu intelege ca acasa nu este la fel ca acolo...cu distractie! Prietenii mei au aceeasi varsta ca a mea, unii au chiar 11 ani si ii lasa parintii.Acolo suntem supravegheati dar cred ca pot rezolva deoarece nu le-am spus tot, poate se razgandesc.Multumesc pentru rasp!

| roxyb97 a răspuns:

Am si eu parinti dintre acestea dar nu trebuie sa disperi trebuie sa comunici cu ei si sa spui ce simti altfel nu sa va schimba nimic incearca sai intelegi esti totusi copilul lor mult succes

| bruneta27 a răspuns:

Regimul asta o sa il ai pana pe la 15-16 ani... asa pateam si eu, tata imi spunea ca pana la 18 ani nu o sa ma voie cu perieten, acum am 16 ani si de jumatate de an am o relatie de care parintii stiu, prietenul meu vine la mine sta cate un weekend, eu ma duc la el cate un weekend, o sa vezi tot raul spre bine, peste cativa ani sunt curioasa daca se adevareste ce iti spun. happy

| rozeta56 a răspuns:

Pai in primul rand daca esti acolo singura ti se poate intampla vreo ce va si daca ti se intampla ce va cine raspunde de tine? pentru ca tu esti singura in calarsi.Sau depinde si de varsta prietenilor tai.