| RayGus a întrebat:

Buna am 13 ani sunt baiat si as vrea sa aflu niste informati despre "sperma" la ce varsta iti vine prima data? arata ca sperma obisnuita? sau cum arata? de unde stiu daca mi-a venit sau nu? nu m-am prea documentat si vreau sa aflu niste detalii importante petnru mine mersi.

3 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Sperma (gr. σπέρμa, spérma, „sămânţă",, de la verbul σπείρειν, speírein „a însămânţa") este un fluid organic, cunoscut de asemenea şi sub denumirea de lichid seminal, care poate să conţină spermatozoizi. Este secretată de gonade şi alte organe sexuale ale unor masculi sau hermafrodiţi şi pot fertiliza ovulele femelelor. La oameni, lichidul seminal conţine câteva elemente alături de spermatozoizi: proteolitic şi alte enzime precum şi fructoza sunt elemente ale spermei care constituie mediul de supravieţuire al spermatozoizilor şi conferă un mediu prin care aceştia se pot mişca sau "înota".

Sperma este produsă în veziculul seminal, localizat în pelvis, iar procesul care are loc în eliberarea spermei este numit ejaculare.
Fertilizare internă şi externă

În funcţie de specii, spermatozoizii pot să fertilizeze ovulele în mediu extern sau intern. În fertilizarea externă, spermatozoidul fertilizează ovulul în mod direct, în afara organelor sexuale feminine. Peştii, de exemplu, îşi depun icrele în mediul lor acvatic, unde sunt fertilizate de sperma peştilor.

În timpul fertilizării interne, fertilizarea are loc în interiorul organelor sexuale feminine. Aceasta are loc după inseminarea unei femele de către un mascul prin copulaţie. La vertebratele inferioare (amfibieni, reptile, păsări şi mamiferele monotreme), copulaţia este atinsă prin întâlnirea fizică a cloacei masculului şi a femelei. La marsupiale şi mamiferele placentare copulaţia are loc la nivelul vaginului.
[modificare]
Compoziţia spermei umane

Componentele spermei sunt două: sperma şi plasma seminală. Plasma seminală, în schimb, este produsă din compuşi secretaţi de vezica seminală, prostată şi glandele bulbouretrale.

Plasma seminală umană conţine o gamă complexă de constituenţi organici şi anorganici.

Plasma seminală constituie un mediu nutritiv şi protector pentru spermatozoizi în timpul traiectului lor spre aparatul reproducător feminin. Mediul vaginal este unul ostil pentru gameţii masculini, deoarece acesta este unul foarte acid şi plin de celule pentru imunitate. Componentele plasmei seminale compensează acest mediu, prin faptul că aceasta conţine amine bazice cum ar fi putrescina, spermina, spermidina şi cadaverina, care sunt responsabile pentru mirosul şi aroma spermei. Aceste baze alcaline contraatacă mediul acid din canalul vaginal şi protejează ADN-ul din spermă de denaturarea acidă.
Aspectul şi consistenţa spermei umane

Sperma umana.

De cele mai multe ori sperma este de culoare albă, dar şi sperma de culoare gri sau chiar gălbuie este normală. Sângele în spermă îi poate da o culoare de roz sau roşu, fiind cunoscută ca hematospermie, indicând o problemă medicală care trebuie evaluată de un doctor dacă nu dispare rapid.[3]

| JusTme_2312 a răspuns:

Normal ca arata ca si sperma obisnuita, pai de unde stii. rolling on the floor numai cand faci dragoste sti daca ti-a venit sau nu, sau "dragoste manuala", undeva la 14 ani ar trebui sa iti vina.

| DexterKill a răspuns:

Sincer mie mi-a venit la 12 ani. Dar sunt un pic mai dezvoltat decat ceilalti copii.