| andrada a întrebat:

Buna!
Am 14 ani si vreau sa-mi pun piercing in limba dar parintii nu ma lasa sad cam cat costa? pot sa-mi pun si daca merg singura sau trebuie sa fiu insotita de un adult?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Orice salon serios de piercing nu va accepta sa iti faca unul daca ai sub 18 ani, fara aprobarea parintilor (unuia dintre ei). Ai putea sa mai incerci sa discuti cu ei pe tema asta, explicandu-le de ce ti-l doresti si asigurandu-i ca nu este nimic rau in asta, in special daca ti-l faci la un salon care respecta normele de igiena. La urma urmei, este doar o bijuterie si asta nu va schimba cu nimic felul in care esti tu (chiar le poti spune asta si parintilor tai). Daca tot nu reusesti, atunci nu ai decat sa astepti pana ti-l poti face la un salon sau sa ti-l dea cineva care se pricepe. Cat despre pret, asta despinde de salon. In general este in jur de 100 lei.

2 răspunsuri:
| FlyingSoul a răspuns:

Cu toate ca nu te ajut in mod DIRECT sunt de parere ca exista mai multe motive sa nu iti pui asa ceva, decat viceversa:
1. Poti contacta o boala grava daca instrumentele folosite nu sunt sterilizate bine.
2. Percingul iti va cauza discomfort in gura, pana te vei obisnui cu el, si e posibil sa renunti, si sa afli ca ai cheltruit bani degeaba.
3. Sa zicem ca te obisnuiesti cu acesta, dar sa iti placa un baiat, caruia sa nu ii placa percingurile si cand observa sa nu mai fie interesat de tine.(Nu cred ca iti doresti asta.)
Singurul motiv pentru care vad ca ai vrea sa iti pui percing in limba ar fi ca ai vrea sa fii mai deosebita de restul. Bun, we aprove this; dar gandeste-te ca la fel de bine ar putea impresiona si un tatuaj discret, sfatul meu unul care sa se vada numai jumatate cand porti haine normale; ceva feminin dar nu copilaros. Sper ca te-am ajutat. Mult noroc in decizia ta.

| Norvegianul a răspuns:

Costa in jur de 100 de lei la salon. Ai putea sa vorbesti cu un prieten sau cu o cunostiinta care stie cum sa dea bine, dar mai sigur e la salon. Trebuie sa fii cu un adult sau cel putin sa ai aprobarea scrisa de la el.