| tataie_7652 a întrebat:

Buna am 15 ani si 1.66 inaltimestraight face. Am facut innot 4 ani, fotbal 2 ani si merg cu bicicleta in fiecare zi...as avea sanse sa cresc macar pana la 1.75?happyMentionez ca mama are 1.65 tata 1.72.Daca va pricepeti dati si cateva sfaturi...

10 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Ai abia 15 ani, ai sa mai cresti happy. chiar pana pe la 19-20 big grin

| gigiro a răspuns:

Cel mai indicat este sa mergi la medicul endocrinolog. Acesta iti va spune daca este o boala sau ereditar.Ai noroc pentru ca esti tanar si procesul de crestere se cam incheie la 18 ani. Sunt insa cazuri, cand adolescenta s-a declansat mai tarziu, cand cresterea poate continua pana la 21 de ani. Ai facut foarte rau cand te-ai lasat de innot, celelalte sporturi poti sa le uiti. Sfatul meu, este de asemenea daca te preocupa mult aceasta problema sa mergi sa faci gimnastica medicala, sub control, aici poti creste cel putin 2 cm pe an. Daca nu, fa mule agatari la bara-cred ca poti la scoala ta.

| RooN a răspuns:

In mod normal din cate am invatat eu prin scoala ai putea sa cresti cu maxim 15 cm mai mult decat parinti tai, dar depinde de la individ la individ acest lucru.
"Sa cresti mare"tongue

| adinescu a răspuns:

Da e posibil ex eu am 1. 85 tata are 1. 72 si mama 1. 64. dar fac hambal de cativa ani

| Cosmin. a răspuns:

Agata-te de pomi in fiecare zi.
Apuca-te de baschet, handbal, tenis.

| nst103 a răspuns:

Depinde de fiecare persoana mama mea are 1. 60 inaltime iar tata are 169 iar eu am 180>mentionez ca nu prea fac sport sambata si duminica ies pe la un fotbal sau cu bicicleta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur, depinde si de mancare daca mananaci sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inot poate.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai fara griji la 16 ani aveam 1. 60 si acum am 19 ani si am 1. 90 o sa cresti cat de curand

| tataie_7652 explică:

De 2 luni am inceput sa fac antrenamente in fiecare zi cu ganterele fara sa fac exercitii deasupra capului.Credeti ca imi va afecta cresterea? Cunosc persoane care au crescut foarte mult dupa sala...eu in astea 2 luni am crescut 2 cmhappy