| andreea1m23 a întrebat:

Buna, am 15 ani și nu mă mai înțeleg cu părinții, vreau să fug la iubitul meu are aceeași vârstă ca mine și părinții lui sunt de acord. Poliția poate să facă ceva?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce sa fugi, mergi incet.
Până la 18 ani, parintii raspund de tine.
Parintii ăluia cred ca sunt niste inconstienti daca accepta asa ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, bineînțeles că poliția poate face ceva. Până la 18 ani ești în grija părinților

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi fugiți unde? Aveți o zi de munca cinstită? Cu ce va întrețineți? Aveți impresia că bani cresc un pom? Sau părinți voștri iau bani ăia că le place la șef de ochii lor? Bani ăia vin prin muncă și efortul greu al părinților voștri pe care se chinuiesc numai ei și Dumnezeu știe prin câte trecut părinți voștri sa poată împlini anumite condiții să nu aveți lipsurile și ceva la stomacel aveți impresia că părinți voștri câștigă bani ăia prin joaca? Oamenii ăia voi știți câte îndură pentru salariul acela plătit o dată pe lună? Și oare cate le mai rămâne un Mână că se ajungă se se împartă și la voi și la necesitățile voastre chiriei curent Apa lumină mâncare pentru o luna întreagă un bănuț in buzunare astea aveți impresia că cad din cer? Nu toate astea vine prin muncă enorm de grea pe care nu va puteți închipui ce este în spatele la muncă lor depusă pe lângă eforturile lor pe langa muncă lor zi de zile ore de ore săptămâni de săptămâni luni de luni și ani la rând muncind cu speranța că o să ajungeți oamenii va ține la școli va da bani de buzunare o mâncare un adăpost si voi ce faceți? La 15 va arde de măritaș și însurat?

V-ați întrebat așa de curiozitate nu de alta părinți cum este sa muncesc ei și voi să stați? Nu sună bine nu? ia-ți întrebat vreodată cum se câștigă bani ăia sa aveți voi bani de figuri și arfe? Aveți internet in casa wifi? Aveți internet pe telefon? De unde sunt bani ăia numai de internet? De unde aveți bani de hăinuțe? de unde aveți bani de adidași noi in fiecare luna căci salariul se plătește o dată pe lună da? Corect? Știți măcar atât nu? V-ați întrebat vreodată părinți nu de alta de curiozitate ei cum stau cum sunt părinți voștri? Pentru cine merge oamenii ăia mă la muncă zi de zi? Pentrucă cine și-au sacrificat mă oamenii ăia ani la rând să vă facă oamenii? Pentru cine? Nu pentru voi copii lor? Sa fiți oamenii nu drogați sa ajungeți să fiți bat jocoriți folosiți violați supuși și încă câte naveți habar de alți nenorociți pământului la cheful și cheremul lor voi nici pentru voi nu aveți un bănuț pentru internetul ăla din telefonul vostru și vreți să fugiți in lume la măritaș? Însurat? In ce te măriți Trening cu capot? Iubitul tău câți ani de facultate are? Cu ce ciordeles se ocupă? Vinde orez la ziarul libertatea înfășură in pungă? Voi naveți habar de viața și va arde de măritaș și însurat Doamne Dumnezeule fereștemă de copii că ăștia nu-s copii și Satană.

Iubi tău cu ce se ocupă? Vedată pe tikok? Ce sport practică Cavalerul? Bate tarabanele? Vai de capul vostru cu maritașul și însuratul vostru Dumnezeu sa aibă milă de noi Dumnezeu să vă aibă milă de noi

Daca erai copil meu îți spun sincer mie tată nu avea voie să-mi mai spui în viața ta m-ar fi dorut inima și sufletul da sate ia dracul de copil tot te iertam să mă ia și pe mine dracul.

| CdeMetal a răspuns:

Atata timp cat esti minora, parintii raspund de tine...nu incerca sa fugi, faptul ca parintii iubitului tau sunt de acord cu asa ceva imi pare extrem de dubios, nu este normal.

| MihaiMB a răspuns:

Cât timp tu nu ai împlinit 18 ani, aceștia trebuie să aibă grijă de tine, iar dacă tu vei fugi cu el, este o foarte mare șansă ca aceștia să anunțe poliția, eu zic că cel mai bine le explici care este situația, îl aduci pe el acasă la tine și le arăți că nu este băiat rău dacă tu spui că merită.