| piisycutzza a întrebat:

Am aproape 12 ani si inca nu mi-a venit menstruatia. Din septembrie, adica de 4 luni am observat acea scurgere vaginala. Stie cineva cam dupa cat timp iti vine prima menstruatie?

Alt lucru :

Imi este teama ca prima menstruatie sa nu-mi vina la scoala si imi rste rusine sa ma duc la supermarket sa imi iau absorbante.
Imi este rusine sa vorbesc si cu mama.
Va rog, un sfat!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Menstruatia vine pe la 12-16 ani, dar poate veni si mai devreme dar si mai tarziu.
Acea scurgere anunta venirea mestruatie, dar poate sa vina si cu 2 ani inainte de mestruatie dar si cu 2 saptamani inainte, depinde de fiecare organism in parte, iar apoi dupa prima menstruatie, o sa ai mereu scurgerea aceea inainte si dupa mestruatie.
Nu ai de ce sa iti fie rusine sa voresti cu mama ta, mai ales cu ea, si nu ai de ce sa iti fie rusine sa cumperi, e ceva normal si femeia de la magazin are mestruatie.
Deobice cand iti vine menstriatia ai niste simptome, dureri abdominale, cresterea in greutate ( 1-2 kg), balonare, dar nu e musai sa le ai, mie mi-a venit pe la 11 ani jumatate, intr-o dimineata ( fara niciun simptom).
Nu iti mai fie rusine de ceva ce toate femeile au, vorbeste deschis cu mama ta, ea e singura in masura sa iti dea sfaturi, mai ales ca a trecut prin asa ceva.

4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Stai linistita ca nu-i timpul pierdut!
In general prima mensruatie apare la doi ani de acele scurgeri,dar este insotit de alte, semne''; aparitia parului pubian si la subrat, rotunjimea posteriolului, crestere sanilor...
POATE e timpul sa vorbesti cu mama ta despre acest lucru, inclusiv despre absorvante.

| madamme a răspuns:

Mentruatia vine oricand intre 12 si 17 ani, nu este o regula ci o treaba hormonala. Ca sa eviti situatia neplacuta e bine sa ti in geanta un tampon. Oricum nu iti va veni din senin, vei avea ceva simptome gen dureri de burta

| iepurascufundita a răspuns:

Acea scurgere vaginala poate dura si 2 ani...Si nu ar trebui sa-ti fi rusine sa te duci la un supermarket pentru ati cumpara absorbante,acest lucru este firesc, daca totusi iti este rusine sa vorbesti pana si cu mama ta, atunci pune o prietena, este bine sa fi pregatita pentru un eventual accident mai neplacut la scoala, adica este bine sa ai in ghiozdan in permanenta un absorbant......Si inca un sfat incearca sa te apropii de mama ta, este bine sa stii cat mai multe de la ea :*

| Anon96 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca si mama ta a avut 12 ani, si ca si ea a trecut prin ce treci tu.
mai bine ai incerca sa o intrebi despre una alta.
plus ca inceperea menstruatiei si incheierea ei de obicei, sunt transmise mama-fica, deci e foarte posibil sa iti apara si tie in jurul aceleiasi varste de i-a aparut si mamei tale.