| FanMJJ a întrebat:

am cumparat un televizor irradio xtc-2070. are doar 3 butoane, unul cu semnul minus(-), si altu cu semnul plus (+) si cel care este intre ele este cam complicat. cand il apas, imi apare volumul.
problema este ca nu stiu ce are de nu merge, am o telecomanda universala, si raspunde la unele comenzi, dar nu stiu de ce nu merge sa instalez canalele. stie careva care este problema /?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Telecomenzile universale în general sunt folosite pentru un minim de comenzi, în general : programe, volum, pornit-oprit. Ai nevoie uneori de două - trei telecomenzi universale diferite care acţionează fiecare câte ceva din cele necesare programării televizorului.
Îţi recomand să faci o comandă pentru o telecomandă după modelul televizorului, iar până o primeşti poţi conecta restul aparatelor prin cablu AV euroscart ( Dvd, Receiver sau videocasetofon pe care ai putea programa canalele tv până una alta ).
Mult succes!