| mabytza a întrebat:

Am de facut un comentariu in care sa scriu despre Lacul Izvorul Noptii si Emotie de toamna...Trebuie sa scriu imaginea iubitei in cele trei poezii, prez eului lirik in text, limbaj poetic versificatie etc... Pe net nu da de toate acestea.Va rog puteti sa ma ajutati?

fundita

Răspuns Câştigător
| Shuellen a răspuns:

Imaginea iubitei-descrierea ei asa cum e prezentata in poezie
Prezenta eului liric-incearca sa gasesti elemente prin care autorul se exprima DIRECT(verbe in vocativ, pronume la pers a doua)
Limbaj poetic-daca autorul se bazeaza pe un anumit limbaj caracteristic
Versificatie-rima, ritm, masura
Rima-felul rimei
Ritm-a cata silaba este accentuata(avem trohaic pe penultima silaba si iambic pe ultima)
Masura-silabele din doua versuri exemplutonguerimul vers are 11 silabe iar al doilea 10... 10-11 silabe masura versurilor
Figuri de stil -epitete, personificari, enumeratii, metafore, comparatii
Semnificatia titlului-ce sugeratie are titlul fata de continutul poeziei
Mesajul poeziei-ce transmite aceea poezie

Avand toate astea in fata e floare la ureche sa faci un comentariu.
Spor la comentat!