| Anonima181991999kkkk a întrebat:

Buna,am facut prostia sa cumpar vopsea pentru sprâncene Henna și faza e ca …am dat și acum sunt prea negre,mult prea negre având în vedere ca sunt șatenă. mâine vr sa ies cu niște fete și n am cum sa ma duc așa,poimâine școală.ce sa fac? cu ce se duce? am dat cu spirt, oțet, clor, să pun orice și tot nu se duce

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Am gasit cateva posibile solutii pe un site usor obscur sa-l numesc asa, nu am idee care dintre solutiile oferite de acest articol vor functiona, dar incearca pe cele care ti se par logice si nu idioate:

"Hei, nu este sfârșitul lumii dacă sprâncenele tale au ieșit prea întunecate după vopsirea cu henna. Iată cele mai bune modalități de a lumina sprâncenele. Aflați-le pe toate!

Apă caldă cu săpun – udați o dischetă de bumbac sau un burete special pentru machiaj cu apă caldă și săpun. Frecați apoi pentru o perioadă de timp (notă: cu partea puțin mai abrazivă). Dacă henna a fost aplicată relativ recent, această metodă vă poate ajuta să luminați puțin sprâncenele.
Demachiant – deoarece henna este un produs cosmetic de culoare, puteți încerca să folosiți și un demachiant. Deoarece este mai puternic decât un săpun obișnuit, ștergerea sprâncenelor de câteva ori cu o dischetă umezită cu demachiant este un mod eficient de a rezolva problema sprâncenelor prea întunecate.
Pasta de dinți – aceasta este o soluție pentru persoanele care nu au pielea sensibilă și constă în aplicarea pastei de dinți pe sprâncene, permițându-i să trateze culoarea timp de câteva minute (aproximativ 5 minute). Apoi, pasta de dinți trebuie spălată. Sprâncenele ar trebui să devină mai deschise la culoare, dar puteți observa și o reacție temporară din partea pielii.
Exfoliere mecanică – în mod evident, utilizarea unui exfoliant pare a fi cea mai ușoară soluție, atâta timp cât nu ați trecut deja prin acest proces înainte de a vă expune sprâncenele la henna. Particulele abrazive ale unui exfoliant mecanic nu afectează sprâncenele, ci doar stratul extern de epidermă – cel care este vopsit cu henna – deci ar trebui să se șteargă cu ușurință.
Suc de lămâie – citricele sunt recunoscute pentru proprietățile sale de luminare, deci puteți pregăti un pansament special pentru sprâncene turnând suc proaspăt de lămâie peste o dischetă de bumbac. Acesta este de fapt unul dintre cele mai eficiente moduri de a deschide firele de păr, inclusiv sprâncenele.
Spumă de bărbierit – geanta bărbaților ne poate salva și ea atunci când sprâncenele devin prea întunecate după vopsirea cu henna. Aplicați o cantitate mică de spumă de ras pe sprâncene și lăsați-o să acționeze pentru o vreme. După clătire, sprâncenele ar trebui să fie mai luminoase."

| J0B0MAT a răspuns:

Te speli cât mai des astăzi și mâine, iar când e să ieși le poți da cu fond de ten și eventual un alt gel, fard de sprâncene ca să le mai deschidă.