| SushiSash a întrebat:

Am nevoie de un sfat...
Sunt intr-o situatie destul de dificila si delicata si nu stiu ce sa fac...
Pai, am o cea mai buna prietena.Din clasa a 5a suntem asa.Si ea e fiica profei de romana.Mareu se purta frumos cu mine si cu toata lumea.Dar de-o vreme, tot ma ironizeaza.La modul ca eu sunt mai mironosita,ca nu am avut prieten pana acum si tot felul.Ea e mai mica decat mine cu jumatate de an si ma rog,azi avea o carte la ea,si stia cat de mult imi place sa citesc,si am rugat-o sa mi-o dea putin sa vad despre ce e vorba, dar nu a vrut sa mi-o dea ca zicea ca e interzisa copiilor sun 14 ani, eu am (14 jumatate si ea 13) ca eu am 11 si tot asa.Si de curand a inceput sa iasa cu baieti mai mari si ma trateaza ca pe umbra ei,chiar mi-a zis in fata asta.
Si,cand mergeam impeuna pe strada,si treceam pe langa baieti,ea mereu zice chestii gen"Iarasi se uita dupa mine!",si m-am plictisit sa o tot aud spunand asta,si am intrebat-o,ca sa vad ce zice:"De ce neaparat dupa tine?" iar ea a ras si s-a uitat in ochii mei si mi-a zis"Dintre noi doua, chiar crezi ca s-ar uita cineva la tine?".
Sa intrebarea mea este...Aceasta persoana imi este prietena? Se porta urat dar eu tin la ea...Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Nu-ti este prietena ci mai degraba dusman. Nu stiu de ce se poarta asa cu tine, dar faptul ca tu inghiti o face sa continue. Spune-i ce simti, ca te-ai saturat de atitudinea ei si ca n-ai de gand sa-i mai suporti iesirile. Apoi, desi e greu, trateaza-o cu indiferenta. Daca tine la tine, isi va da seama ca te-a ranit si isi va cere scuze. Daca nu, inseamna ca nu merita prietenia si atentia ta.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu îți este prietenă. Este doar o fetiță imatură cu care nu ar trebui să ai nici un fel de legătură.

| Neo12 a răspuns:

Eu una n-aş considera prietenă o astfel de persoană.
Nu mi-ar plăcea şi n-aş accepta să fiu jignită aşa.
Am avut şi eu o prietenă în care am avut încredere şi ţineam la ea, dar s-a schimbat şi am renunţat la prietenie.
Ea dădea importanţă altor persoane când aveam nevoie de ea sau când îmi spunea că o să-mi fie alături.că nu ştiu ce. Mai nou de când e cu unul a renunţat la prietenie, nu mai are acelaş caracter frumos, nu mai învaţă la fel, zici că fac s*x în public cum gem, cum se pipăie şi altele. Acum am început să o urăsc şi chiar dacă i-am spus că nu mai avem ce discuta, tot ce a fost între noi şi tot ce-am vorbit..acolo rămâne.
Am ajuns la concluzia că nu există prieteni.

| Pinocchio a răspuns:

Nu iti este prietena, ar fi bine sa ramaneti doar colegi.
Compoarta-te normal cu ea dar sa te distantezi usor, nu cumva sa se razbuna pe tine(mama ei e profa ta de romana).

| KMaddieK a răspuns:

Cauta-ti alta care te trateaza ca pe un egal.

| SushiSash explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi! Dar, eu, am o mica problema.Sunt mai ciudatica si nu am mai mult de vreo 4-5 prieteni.Si la ea tin foarte mult.Incerc sa ma departez de ea, dar nu prea reusesc...Si nici sa ii spun in fata nu pot.Cum sa o fac sa ma raspecte? Pentru ca,dupa cum v-ati dat seama, ma atasez foarte repede de persoane si pun suflet intr-o prietenie.Dar, din cauza ca e considerata una dintre cele mai populare fete din clasa, toti ma ironizeaza si nu ma respecta. Daca citesc, imi smulg cartea si o arunca de la unul la altul si ea doar rade...Acum chiar nu stiu ce sa fac.De razbunare nici nu se pune problema! Nu sunt o persoana razbunatoare!