| YoPolly a întrebat:

Am nevoie sa desenez portretul lui Trica din Mara de Ioan Slavici. Imi puteti da o idee? Poate o poza...sau un fragment descriptiv.

2 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/imgres r:0, s:0
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:11, s:23&biw=1024&bih=574 poate ajuta :)

| andra0106 a răspuns:

Trica este baiatul Marei, fratele Persidei.Nu prea invata de aceea are conflicte cu Costi si regreta ca sora lui Persida a plecat la Manastire deoarece nu i-l mai apara de Costi; "ea avea gheare ca o pisica si era in stare de orice pentru fratiorul ei". Trica este un erou mai prezent in roman prin faptele sale si integritatea morala. Trica era inalt, spatos, era un baiat asezat, harnic, si cu rost facut.Era lenes, neascultator, artagos.