| Andreea256 a întrebat:

am o intrebare la voi, am terminat clasa a 8-a am completat fisele de admitere, voiam sa va intreb, daca ma incadrez la toate optiunile de pe foaie de admitere, pot sa aleg la ce liceu voi merge? astept raspunsuri multumesc :*

4 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, insa se vede cu usurinta ca nu ai inteles metodologia de admitere la liceu.
In primul rand, nu ai de unde sa stii daca " te incadrezi" la respectivul liceu. Mediile dupa care probabil te-ai ghidat initial din brosura cu licee se pot schimba anul acesta, in functie de concurenta.
Cat despre optiunile de pe fisa de admitere, trebuiau completate in felul urmator:
Trebuia sa iti faci un top al preferintelor tale, si sa incepi pentru prima optiune liceul la care iti doresti cel mai mult sa intri, la a2a optiune, al2lea liceu in topul preferintelor, si tot asa.
La admitere se va lua in calcul pentru inceput prima optiune, iar daca te incadrezi acolo, acolo vei intra. ( nu se vor mai lua in calcul si celelalte optiuni, nimanui nu ii pasa ca puteai intra la un liceu mai bun, daca tu ai pus deja respectivul liceu la prima optiune si te incadrezi acolo, acolo intri), Daca nu te incadrezi acolo, se va lua in calcul a2a optiune si tot asa.
Afli mai multe aici:
http://admitere.edu.ro/

| BaiatSincer a răspuns:

Nu... nu prea ai cum deoarece vei fi repartizat de catre un calculator cu un soft care va luat mediile in ordine daca se inimereste sa aiba unul medie mai mare decat a ta acela va avea prioritate iar pc-ul trece la alt liceu' sper ca te'am ajutatwinking daca m-ai ai vreo nelamurire ma poti intreba sau daca nu ai inteles ce am vrut sa zicwinking :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Nu, nu vei putea.Conteaza ca liceele pe care le-ai pus pe lista sa fie toate bune.Vei fi repartizata in functie de rezultatele tale.

| 7QA3 a răspuns:

Cand ai pus optiunile, ai ales deja la ce liceu vei merge. Acum nu se mai poate face nimic decat prin transfer, dar ar fi bine sa astepti repartizarea sa vezi exact ce si cum.