| pisicaneagraa239 a întrebat:

Bună! Am o întrebare
Sunt clasa a IX la un liceu unde am fost repartizată și nu sunt foarte încântată, aș vrea să mă transfer din clasa a X-a la alt liceu cu o metodă a romilor dar nu sunt sigură dacă se va lua în considerare media generală și nota la purtare din clasa a IX - a, media la purtarea ar putea fi scăzută din cauza absentelor, dacă știți cumva sau îmi puteți da sfaturi v-aș fi recunoscătoare, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt cateva conditii obligatorii si eliminatorii care se cer la transfer.
Conform legii, media ta trebuie sa fie EGALA sau MAI MARE ca a ultimului intrat la acel liceu, acel profil.
Apoi, nu ai voie sa ai corijente, medii neincheiate, absente ori note scazute la purtare.
Vei mai da si examene de diferenta la materiile profilului la care te vei transfera, dar numai daca indeplinesti toate celelalte conditii.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ești romă/romanes? chestia asta (discriminara pozitivă) se aplică la admitere. Acum, intr-a 10 a e necesară MEDIA. Așa că pune mânuța și invață

hai noroc!

| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa te interesezi unde vrei sa intri si care a fost ultima medie deoarece dacă ai media mai mica decât ultima medie nu vei intra la liceul respectiv! Cat despre absențe dacă ai o scutire și un motiv întemeiat sa lipsești nu vor fi probleme! Iar cu etnia nu contează ce fel de etnie ești pentru ca suntem în 2024