| Gossipmmhjkj a întrebat:

Bună,am o problema de mult timp cu punctele negre,da nu sunt acel fel de puncte negre simple,sunt sub piele și foarte multe pe obraji,frunte,nas, bărbie și vreau sa mi recomandați un dermatolog bun din București și cât costa acest tratament!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru puncte negre nu ai nevoie de dermatolog, doar de o spalare corecta a fetei!
Punctele negre sunt puncte de mizerie (transpiratie amestecata cu praf si impuritati de pe strada) care ies usor acasa, daca stii ce trebuei sa faci.

Splarea ZILNICA a fetei cu apa calda si sapun elimina formarea punctelor negre si tine fata curata si frumoasa.
Acum, ca sa cureti fata de punctele negre trebuie pur si simplu sa apelezi la:

- apa calda
- sapun
- 1-2 linguri de malai.

Atentie! NU se curata pe ochi, pleoape sau in jurul ochilor!

Curatarea ince asa:
Se clabuceste fata foarte bine cu apa calda si sapun
Dupa ce ai clabucit fata pui varful degetelor in malai si incerci prin miscari circulare sa cureti fruntea.
Incet si usor ca si cum ai face masaj la fata, cureti fiecare centimetru de frunte, dupa care cobori pe tample, pe pometi, nas, baza nasului, gura, barbia si gatul.
Daca ramai fara malai pe degete, mai pui degetele in malai si continui operatiunea de curatare.

In urma acestei curatari mecanice, mizeria din pori iese si tenul ramane perfect curat.
Se clateste cu apa calduta dupa care se sterge usor fata, cu un prosop moale si pufos.
Curatarea asta poate fii facuta saptamanal sau cand este nevoie.

Mentinerea fetei curate se face printr-o igiena serioasa si riguroas:
- dimineata la trezire se spala fata cu apa sis apun, pentru a indeparta transpiratia si grasimea de pe fata
- OBLIGATORIU SEARA - cu apa calduta si sapun, pentru a elimina tot praful, transpiratia si impuritatile luate din atmosfera, evitandu-se altfel formarea de noi puncte negre si cosuri.