| Pinky_Renata_1998 a întrebat:

Buna am o problema nu pricep nimic la școala citesc sunt atenta stiu putin din teorie dar La practica nimic nu stiu nimic,ce pot face sa învăț mai bine si mai repede,la româna si la matematica, la mate nu pricep foarte bine si pricep foarte greu si nu pot învața nimic deoarece am nivelul unui copil de clasa A 5 a. La româna ma mai descurc cat de cat dar sunt grea de cap

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred ca esti grea de cap dar scoala din ziua de azi este o imensa pierdere de timp de ce? de matematica nu vei avea nevoie in veci plus ca modul cum explica profesori e demn de preistorie,stiinta nu se preda/invata,stiinta se cunoaste prin practica,exprienta,ratiune,curiozitatea este motorul cunoasteri, de aia trebuie sa fi curios sa vrei sa inveti si sa participi si in timpul liber la ceea ce inveti,hai sa vorbim despre mintea umana,cand inveti apare plictiseala da,plictiseala causeaza uitare,nervozitate pentru ca creierului i place doar ceea ce inseamna placere atunci trebuie sa il asplatesti cumva sa concurezi cu tine insati sa fi propiul tau profesor si sa invti calm,rabdare, repet scoala din Romania e extrem de proasta, irationala, mintea umana in nici un caz nu poate invata astfel, nu te critica cand greseti oricine greseste

| AliGab a răspuns:

Ai nevoie de foarte mult exercitiu si se pare ca trebuie sa depui mai mult efort decat un copil care pricepe. Nu inseamna ca esti proasta sau nu te duce capul, ci inseamna ca trebuie sa descoperi ce iti place (trebuie sa ai un hobby), sa constati ce materii de la scoala iti sunt de folos pentru lucrurile care iti plac si sa te axezi pe ele, iar la mate si romana sa inveti cat sa te descurci la examene si in viata.
Pentru romana poti scrie (copia) comentariile in particular, sau daca este de invatat ceva, aloca timp mai mult si invata scriind ceea ce trebuie sa inveti, iar mai apoi sa recitesti de mai multe ori lectia, dar pe scrisul tau.
La mate este mai greu, ar cam trebui sa iei toata materia cu care esti in urma pana la momentul actual. Solutiile ar fi:
1) vorbesti cu parintii si ii rogi sa iti explice ce nu stii sau sa te dea la pregatire cu un profesor/student care este bun la mate dar care sa si aiba rabdarea sa stea sa iti explice ceea ce nu intelegi,
2) o/il rogi pe profesoara/profesorul ta/tau de matematica sa iti explice mai mult acolo unde nu pricepi (daca este un profesor bun nu se va supara ca intrebi si, poate ai sa ramai surprinsa, dar unii chiar isi aloca din timpul sau liber ca sa explice elevilor care sunt mai nepriceputi),
3) cauti pe net "lectii de matematica" si poti face pregatire in particular
4) (obligatoriu) sa inveti formule, teoreme etc. si sa lucrezi cat mai mult acasa in particular, pana ajungi la nivelul la care sa poti face fata la scoala, iar unde nu pricepi poti intreba pe cineva care se pricepe sa iti explice
5) (fara frica) intreaba pe oricine care ti-e apropiat sau pe profesor de fiecare data cand ceva ti-e neclar.
Spor si succes