| TomyBrave2019 a întrebat:

Salut!
Am o problema.
Sunt in clasa a IX-a, pe mate info intensiv info. Eu am vrut sa ma duc pe informatica deoarece imi placea, dar vad acum ca e cam grea.

Eu am o problema cu matematica, imi vine greu sa ma descurc la ea. Stiu ca a trecut putin timp si ca trebuie sa mai exersez, dar ca idee.

Imi place si engleza, mult. E cam singura materie care imi place cu adevarat. Matematica si cele bazate pe ea imi vin greu si nu imi place nici sa invat/tocesc mult, de aceea nu mi-ar placea pe profil uman. Dar nu vad o meserie buna din engleza, din care sa si castigi mai bine.

As vrea sa intreb, exista facultati mai usoare, fara multa matematica, unde as putea sa imbin cumva informatica cu engleza?

M-as muta pe mate info bilingv dar nu stiu daca ar trebui, pentru ca inca nu m-am hotarat dar nu vreau sa fie nici prea tarziu cand o fac.

Merita sa mai continui pe profilul de acum, in situatia mea, sau sa ma duc pe bilingv unde se face mai putina informatica si mai multa engleza ca aici?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti transferul la anul, la filologie sau stiintele naturii, daca atat matematica cat si info sunt grele pentru tine.
Fiindca ultimii 2 ani, respect XI si XII sunt foarte-foarte grei si apoi, trebuie sa dai BAC-ul la aceste materii.

| TomyBrave2019 explică (pentru Violleta2022):

Chestia e ca fizica, chimia nu imi plac, iar sa tocesc mult la istorie/geografie si restul de la filo mi se pare inutil.
Oare daca m-as descurca acesti 4 ani pe mate info, as putea gasi o facultate mai usoara?

| Violleta2022 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Partea cea mai interesanta este ca NU trebuie sa dai la nici o facultate, deci nu ai de ce sa te stresezi ca sa gasesti o facultate "mai usoara".
Eu nu stiu cum crezi tu ca te descurci cu matematica, pentru ca la mate-info se face matematica "grea" si foarte multa, de care nu ai cum sa scapi. De aceea te-am sfatuits a te gandesti ACUM daca nu cumva este mai bine sa mergi la un profil usor pentru tine, indiferent ca nti plac materiile, decat sa ajungi intr-un an in care poti ramane corijent sau repetent, deoarece matematica este f grea, si nu vei reusii sa o inveti.

| TomyBrave2019 explică (pentru Violleta2022):

Chestia este ca nu am niciun talent, aproape nicio inclinatie spre nimic, am venit aici pentru ca voiam sa lucrez in domeniul informaticii. Iar fara o facultate nu poti avea o meserie acceptabila.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Te inseli!
Poti face un curs postliceal de meserii, dupa terminaea liceului si ai o meserie in mana, una chiar banoasa, daca ma gandesc bine: electrician, mecanic auto, frizer, croitor samd.

| TomyBrave2019 explică (pentru Violleta2022):

Adevărat

| Osneros a răspuns:

Probabil o să fii dezamăgit să afli că informatica este practic derivată din matematică, deci nu poți scăpa de ea.
Partea bună este că matematica folosită în informatică este diferită de cea din liceu, fără toceală.

| TomyBrave2019 explică (pentru Osneros):

Da, ma gandeam ca la o facultate mai usoara ma voi descurca mai bine. Am o cunostinta la Babes si ii este foarte greu.

| Hdhdj a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la bilingv. E cam aceeasi chestie doar ca faci mai multă engleza din cate stiu. Cat despre facultate... orice facultate de IT are matematica. Totusi daca Iti place engleza si informatica poti sa te descurci acolo sau la cibernetica la ASE. Dacă totuși nu iti place asa mult matematica si ti se pare foarte grea, poti da la științe ale naturii unde e matematica m2, teoretic fiind mai usoara.

| TomyBrave2019 explică (pentru Hdhdj):

Si la cibernetica cum e?