| Katzemimi2000 a întrebat:

Am o relatie de 2 ani. Un an a fost la distanta si de un an locuim împreună. Ne iubim dar ne certam des. In ultimul timp cam de 3 saptamani ne -am inteles bine, nu ne-am mai certat chiar ne-am iubit mult. Apoi a intervenit ceva. Iubitul meu a lucrat normal dar dupa program a fost 2 zile la rand sa isi ajute un prieten la munca si venea doar pe la 11 jum acasa. Cand ne-am trezit pe weekend pe la 11 l-am rugat sa ma ajute cu aspiratorul si s-a suparat ca e obosit etc. I-am spus ca lasa ca nici nu-l mai pun la nimic. A spus ca da ca oricum el se muta sa stea singur, noi acum locuim la parintii mei. Si a spus case muta pana ne mutam singuri sa stea singur. Apoi nu ne-am vorbit toata ziua, l-am rugat sa facem ceva mi-am si cerut scuze. Pentru ca sustine ca eu nu l-am apreciat deloc. Doar ca ma doare pentru ca de fiecare data cand ne certam spune ca pleaca. Dupa parerea mea a fost si vina lui. Cand am deschis iarasi subiectul sa vorbim despre asta s-a enervat. Doar ca eu voiam doar sa clarific ca nici eu nu am fost apreciata. A spus in legatura cu mutatul chiar trebuie sa fac.Nu stiu ce sa fac traiesc cu senzatia ca la fiecare cearta pleaca.sad

Răspuns Apreciat de Editori
| bobbyes a răspuns:

Salut,

Da, poate puțin ciudată situația voastră. Ambii dați dovadă de imaturitate, iar dacă el se supără chiar și atunci când îi ceri ajutorul în casă, înseamnă că nu-i pasă nici măcar să-ți ofere o mână de ajutor, având în vedere că împărțiți aceleași lucru din aceeași casă, ceea ce înseamnă că ajutorul trebuie să vină din partea amândurora, nu din partea unuia dintre voi. Nu-ți fă tot felul de scene cum că ar avea pe altcineva, ci doar s-a săturat de relație.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bună, am impresia că el nu se simte deloc confortabil să stea acolo. Are constant senzația că nu e în casa lui, ceea ce e adevărat, și că nu poate sta acolo decât prin intermediul tău, deci la prima ceartă, moment în care tu nu vorbești cu el practic nu mai are ce să caute în acea casă. De aia nu e ok să trăiești cu parteneru în casa părinților dacă nu aveți o relație lungă și solidă unde e deja să nu se mai pună problma de astfel de lucruri.
în plus sunteți amândoi destul de imaturi și încă n-ați ajung să vă puteți rezolva toate chichițele care vă deranjează.
tu îi scoți ochii pentru niște porcării, el se supără prea mult pentru o observație și tot așa

| MPersephone a răspuns:

Cam nu-i motiv de cearta, ambii sunteti destul de imaturi. Faptul ca te ameninta asa e foarte urat, pare sa o faca pe victima. Si sa numeri cate zile sau saptamani nu v-ati certat nu e un semn bun.
Pentru ca totusi nu e nimic foarte grav, eu cred ca ati putea rezolva problemele daca ati comunica, fara sa va suparati de la fiecare maruntis. Dar imaturitatea voastra pare sa joace un mare rol.