| Aianna a întrebat:

Buna :*. Am ochi albastri, par brunet si culoarea fetei nici prea inchisa dar nici deschisa. Ce machiaj credeti ca mi s-ar potrivi. Va rog vreau urgent raspuns :*! Dau funda multumesc >big grin

Răspuns Câştigător
| Nico_1610 a răspuns:

Iti poti accentua ochii cu dermatograf albastru si rimel, iar pentru buze poti folosi nuante de roz.
Poti folosi si un ruj rosu, dermatograf negru si rimel.
Cele mai potrivite nuante pentru ochi sunt cele de albastru, gri, roz...(in functie de culoarea haineleor.se potrivesc toate culorile, daca machiajul e realizat cum trebuie si nu e prea incarcat)
Iti spun din proprie experienta, am si eu aceleasi trasaturi.Mie asa mi-a sugerat cosmeticiana.

2 răspunsuri:
| Rebecca a răspuns:

Intr'adevar cosmeticiana lui nico are cat de cat dreptate.Totusi nu ti se potriesc toate culorile, si sunt foarte multe lucruri de lamurit despre un machiaj facut cum trebuie. Eu sunt cosmeticiana, iar daca vrei sa discutam mai in detaliu lasa-mi id'ul tau intr'un mesaj. bafta

| ioanaioana a răspuns:

Pentru accentuarea ochilor albastri, cele mai potrivite sunt fardurile de pleoape in tonuri de portocaliu si brun-roscat.Creionul de ochi si mascara black sunt prea puternice pentru irisul albastru, ideale fiind maro.Pe arcada(sub sprancene) se pot folosi nuante discrete de bej, ivoriu, auriu si oranj.La buze,daca ai buzele rotunde, e de ajuns sa folosesti un lipliner bej si un pic de ruj sau gloss. Daca ai buzele in forma de "arcul lui cupidon" atunci accentueaza cu liplineru partea centrala, in forma de M iar buza inferioara contureazo intrand un pic peste pigmentul buzei.Pe buza superioara aplica gloss pentru mai mult volum(in centru). Daca ai buzele drepte atunci trebui sa accentuezi forma de M din centrul buzei superioare-poti trasa conturul buzei,pe linia alba care desparte buzele de ten, sau aplica ruj, un pic de gloss numai in centrul buzei inferioare.Si daca ai buzele subtiri atunci poti contura gura cu ajutorul liplinerului bej si chiar sub linia desenata mai treaseaza una fina cu un creion de buze la nuanata glossului.La final aplica un gloss stralucitor.